Реалізація проекту проходить під егідою УСК

Італія

Визнання України: 28 грудня 1991 року

Встановлення дипломатичних відносин: 29 січня 1992 року

Протягом останнього року зафіксовано рекордну динаміку українсько-італійського діалогу на всіх рівнях (взаємні візити, зустрічі та телефонні дзвінки на рівні президента, прем‘єр-міністра, міністра закордонних справ тощо), яка вже розпочала приносити позитивні результати. Італія підтримує курс проєвропейських реформ в Україні, надає допомогу Україні в сфері енергоефективності у рамках своїх зобов‘язань перед G7, бере активну участь в реалізації санкційної політики ЄС щодо Росії.

Востаннє Прем‘єр-міністр Італії Маттео Ренці відвідав Україну у березні 2015 р. (перший візит Голови Ради Міністрів Італії до Києва з 1997 року). Президент України Петро Порошенко здійснив візит до Італії у жовтні 2014 р. На постійному рівні здійснюється діалог на міжурядовому, міжпарламентському та міжвідомчому рівнях, у т.ч. між Міністром закордонних справ України Павлом Клімкіним та Міністром закордонних справ та міжнародного співробітництва Італійської Республіки Паоло Джентілоні. Значної активізації протягом останнього часу набули міжпарламентські контакти (співголовами депутатської групи ВРУ по зв‘язках з Парламентом Італії є Сергій Алексєєв та Оксана Корчинська, триває процес формування італійської частини групи дружби з Україною).

Торговельно-економічні відносини:

У 2014 р. Італія посідала сьоме місце серед країн світу за обсягом зовнішньоторговельного обороту товарами з Україною. За обсягом товарообігу України з країнами Європи, Італія посіла третє місце, поступаючись Німеччині та Польщі.

За даними Держстату України, у 2014 році загальний обсяг взаємної торгівлі товарами та послугами між Україною та Італією становив 4,16 млрд. дол. США. При цьому, експорт зріс на 4,18% (на 104,7 млн. дол. США) та склав 2,61 млрд. дол. США, імпорт скоротився на 27,6% (на 592,03 млн. дол. США) і склав 1,55 млрд. дол. США. Позитивне для України сальдо зросло на 696,7 млн. дол. США і склало 1,06 млрд. дол. США.

У січні-червні 2015 року загальний обсяг взаємної торгівлі товарами та послугами між Україною та Італією становив 1,45 млрд. дол. США. При цьому, у порівнянні з показниками за аналогічний період попередньогог року експорт зменшився на 32% (на 474,7 млн. дол. США) та склав 1,01 млрд. дол. США, імпорт скоротився на 46% (на 383,1 млн. дол. США) і склав 443,6 млн. дол. США. Позитивне для України сальдо зменшилося на 94,7 млн. дол. США і склало 566,3 млн. дол. США.

Основними товарними позиціями в експорті з України до Італії у 2015 р. є: чорні метали (52,0%); зернові культури (15,4%); жири та олії тваринного або рослинного походження (5,3%); добрива (3,5%); сіль, сірка, землі та каміння, вапно та цемент (3,1%); деревина і вироби з деревини (2,5%); насіння і плоди олійних рослин (2,5%); шкури необроблені і шкіра вичинена (1,7%).

Основними товарними позиціями в імпорті у 2015 р. є: котли, машини (20,7%); полімерні матеріали і пластмаси (7,5%); електричні машини (5,5%); вироби з чорних металів (4,1%); фармацевтична продукція (6,6%); шкури (3,5%); екстракти дубильні (2,7%); прилади та апарати оптичні (2,6%); ефірні олії (2,4%); папір, картон (2,3%);  вовна (2,3%); алкогольні та безалкогольні напої (2,1%); взуття (2,0%); хімічна продукція (2,0%); засоби наземного транспорту (1,9%).

Станом на 1 липня 2015 року обсяг прямих інвестицій з Італії в економіку України становив 966,6 млн. дол. США, що становить 2,3% від загального обсягу іноземних інвестицій в Україну. Серед 123 країн-інвесторів за обсягами інвестицій в Україну Італія посідає 10 місце.

Обсяг українських прямих інвестицій в Італії є незначним і станом на 1 липня  2015 року становив 0,4 млн. дол. США (з початку року не змінився).

Культурно-гуманітарна співпраця

Зареєстровано близько 70 спільних громадських організацій, які об’єднують тисячі українців та італійців в рамках культурних, гуманітарних та освітніх проектів. В Італії регулярно відбуваються заходи, спрямовані на популяризацію української культурної та художньо-мистецької спадщини в італійському культурному просторі. Україна щорічно представлена на міжнародних культурно-мистецьких заходах, які проводяться в Італії, зокрема Міжнародній виставці сучасного мистецтва «Венеціанська бієнале».

Фотохудожник Борис Михайлов представляє Україну на 57-ій Венеційській бієнале сучасного мистецтва | фото: Юрген Теллер

Наукове та освітнє співробітництво

Українсько-італійське співробітництва у сфері науки і освіти спрямоване на налагодження співпраці між вищими навчальними закладами та підготовку профільних та міжвідомчих угод. Найбільш змістовними є, зокрема, партнерства між такими навчальними закладами:

–        Київський національний університет ім. Т.Шевченка – Державний університет м.Мачерата (регіон Марке), Римський університет Тор Вергата, Державний інститут готельного господарства, ресторанної справи та туризму «Джероламо Варнеллі»;

– Маріупольський державний університет – Університети регіонів Базиліката, Калабрія, а також м. Перуджа;

–       Українська академія банківської справи – Університет м.Наполь.

Договірно-правова база

Кількість чинних документів: 29.

Ключові документи: Протокол про встановлення дипломатичних відносин між Україною та ІР (29.01.92);

Договір про дружбу і співробітництво між Україною та ІР (03.05.95); Конвенція між Урядом України і Урядом ІР про уникнення подвійного оподаткування доходів і капіталу та попередження податкових ухилень (26.02.97); Консульська конвенція між Україною та ІР (23.12.2003).

Українська громада

Українська громада є однією з найчисельніших серед національних громад, що мешкають в Італії. За даними на 2014 рік, загальна кількість українців в Італії, які отримали дозвіл на роботу та проживання складала більше 234000 осіб.

Нині на території Італійської Республіки перебувають дві різні за складом та чисельністю категорії українців. До першої, загалом вельми нечисленної, групи входять громадяни Італійської Республіки українського походження, т.зв. «італійські українці», а також представники католицького духовенства, пов’язаного із Ватиканом. Офіційних статистичних даних про їх чисельність немає. За деякими оцінками, наприкінці 1990-х років в Італії проживало близько 250 світських українців – громадян цієї країни, а також певна кількість (до 100 осіб) українців – представників католицького духовенства, в основному в Римі та Ватикані.

Іншу категорію становлять громадяни України, які прибули до Італії у пошуках заробітку починаючи з середині 1990-х років. Вказана частина громади перебуває на стадії формування, оскільки більшість заробітчан знаходяться в Італії тимчасово.

На території Італії створено близько 100 українських асоціацій. Основними осередками українства Італії є Рим, Неаполь, Мілан, Сицилія та Сардинія. З метою об’єднання  та координації їх спільної діяльності
6 листопада 2014 р. при Посольстві створено Громадську раду представників українських асоціацій.