Реалізація проекту проходить під егідою УСК

13 березня у 1672 році внаслідок змови козацької старшини був арештований український гетьман Дем’ян Многогрішний

Вночі стрільці батуринської залоги оточили гетьманське подвір’я і проникли в будинок. Дем’ян спав. Його схопили й закували в кайдани. Під вартою Многогрішний чинив шалений опір, погрожував, що піде на Москву з татарами, що вже ніколи не погодиться залишитися «під царем». Проте цей вияв незалежності був запізнілим. Гетьмана в закритій кареті перевезли до Конотопа, потім – до Путивля, 28 березня його привезли до Москви. Супротивники Многогрішного надіслали цареві листа з переліком усіх його ворожих висловлювань.

«Якби ми, – повідомляли вони, – записали всі докази Демкової зради, то не вмістили б усього цього не лише на аркуші паперу, а й на воловій шкурі».

Многогрішного судили в Москві (хоча за козацьким звичаєм його мав судити в Батурині козацький суд). В останню мить, коли кат здійняв угору сокиру, принесли указ про помилування і заміну страти на вічну каторгу в Сибіру. Оселився гетьман з родиною в Селенгінську. Перебував Многогрішний на засланні довго. Навіть захищав царську владу: 1688 року разом із сином Петром придушував повстання східних бурятів. Наприкінці життя Дем’ян Многогрішний постригся в ченці (1701), а через два роки помер.

Описуючи Спаський собор у Селенгінську, декабрист Михайло Бестужев зауважує, що під час будівництва собору «плита з могили Многогрішного знята… й покладена в кам’яну підлогу нижньої церкви з-поміж інших плит».