Реалізація проекту проходить під егідою УСК

Індія

 Визнання України: 26 грудня 1991 року

Встановлення дипломатичних відносин: 17 січня 1992 року

Візити Президентів України та Індії:

25-29 березня 1992 року – офіційний візит Президента України Л.М. Кравчука до Індії.

13-16 1993 року – офіційний візит Президента Індії С.Д. Шарми до України.

2-5 жовтня 2002 року – офіційний візит Президента України Л.Д. Кучми до Індії.

1-4 червня 2005 року – офіційний візит Президента Індії А. Калама до України.

9-12 грудня 2012 року – державний візит Президента України В.Ф.Януковича до Індії.

Візити Спікерів Парламентів України та Індії:

1-4 грудня 2003 року – офіційний візит до Індії парламентської делегації на чолі із Головою Верховної Ради України В.М. Литвином.

Візити Міністрів закордонних справ України:

18-21 квітня 1994 року – офіційний візит Міністра закордонних справ України А.М. Зленка до Індії.

7-8 квітня 1997 року – офіційний візит Міністра закордонних справ України Г.Й.Удовенка до Індії з метою участі в конференції Руху неприєднання.

11-12 серпня 2003 року – офіційний візит Міністра закордонних справ України А.М. Зленка до Індії.

24-27 листопада 2011 року – офіційний візит до Індії Міністра закордонних справ України К.І. Грищенка.

Міжурядова комісія:

13 листопада 2013 р. у м. Нью-Делі відбулося 5 засідання Міжурядової українсько-індійської комісії з питань торговельного, економічного, наукового, технічного, промислового і культурного співробітництва, участь в якому взяв Міністр економічного розвитку і торгівлі України І.М. Прасолов.

Торговельно-економічне співробітництво

Товарообіг між Україною та Індією склав 2,5 млрд доларів, зрісши більш як на 24% за 11 місяців 2017 року, однак країни й надалі розширюватимуть взаємодію, зокрема у галузі авіабудування, машинобудування, співпраці у сфері космосу, ІТ-рішень та цифровізації.

Топ-продажів з України до Індії – олія: експортували з січня по листопад 2017 майже на $1,5 млрд, тобто на 45% більше за торішній показник.

Одним з найбільших іноземних інвесторів в економіку України є холдинг «АрселорМіттал» (власник – підприємець індійського походження Л.Міттал), який у 2005 р. придбав державне підприємства «Криворіжсталь» за 4,8 млрд. дол. США.

Серед інших відомих індійських бізнес-структур, що присутні в Україні через інвестиції у спільні підприємства слід відзначити: «Tata Motors» (збирання автотехніки та автобусів), «Ranbaxy», «Torrent», «Dr.Reddy Labs» та «Lupin» (усі – фармацевтична галузь).

Лідером серед українських компаній, які активно працюють на індійському ринку є консорціум «Укріндустрія» (укладено контракт на будівництво коксохімічного комплексу у м. Нагарнар, вартість 440 млн. дол. США). Тривалий час здійснюють свою діяльність в Індії ВАТ «Азовмаш», «НКМЗ» та «Турбоатом». Низку важливих тендерів «Power Grid India» спільно з індійськими партнерами виграв ВАТ «Запоріжтрансформатор».

На стадії завершення реалізації перебуває найбільший в історії українсько-індійських відносин контракт ДГЗП «Спецтехноекспорт» по ремонту та модернізації 105-ти індійських літаків АН-32 із залученням ДП «АНТК ім. О.К.Антонова» та ДП «Завод 410 цивільної авіації».

Виконується комерційний контракт між корпорацією BHEL та ПрАТ «Торговий Дім Завод «Дніпропрес» на постачання важкого пресу для підприємства у м.Харідвар.

Культурно-гуманітарне співробітництво

Двостороннє культурно-гуманітарне співробітництво ґрунтується на Договорі про дружбу та співробітництво між Україною і Республікою Індія від 27.03.1992 р. та Угоді між Кабінетом Міністрів України та Урядом Республіки Індія про співробітництво в галузі туризму від 12.08.2003 р.

Питання культурно-гуманітарного співробітництва опрацьовуються в рамках роботи Міжурядової українсько-індійської комісії з питань торговельного, економічного, наукового, технічного, промислового і культурного співробітництва.

Туристичні обміни є перспективним напрямом співробітництва. 08 квітня 2013 року в м. Делі відбулося 1-е засідання українсько-індійської робочої групи з питань співпраці у галузі туризму, під час якого було обговорено питання щодо реалізації інвестиційних проектів, розвитку готельного бізнесу, спільної науково-дослідницької діяльності.

Доволі плідною є українсько-індійська співпраця у галузі освіти. В Індії з радянських часів спостерігається традиційна зацікавленість в отриманні вищої освіти в Україні. Підготовка фахівців для Індії в українських ВНЗ розпочалася у 1957 році.

Між українськими та індійськими ВНЗ укладено 10 угод про співробітництво. Зокрема, підписано Угоду про співробітництво між Інститутом міжнародних відносин КНУ ім.Т.Шевченка та Університетом ім.Дж.Неру, Меморандум про взаєморозуміння між Дипломатичною академією України та Інститутом зовнішньої служби Індії.

8 липня 2008 року в Києві створено Міжнародну асоціацію випускників ВНЗ України, яка призначила свого представника на території Індії (С.Дхакре).

На території Індії діє офіційний представник Українського державного центру міжнародної освіти Міністерства освіти і науки України д-р Д.С.Радж.

10 вересня 2012 року відкрито Центр індології на кафедрі країнознавства Інституту міжнародних відносин Київського національного університету ім. Т.Шевченка.

Науково-технічне співробітництво

Українсько-індійське науково-технічне співробітництво (НТС) ґрунтується на міжурядовій українсько-індійській Угоді про науково-технологічне співробітництво, а також Угоді про наукове співробітництво між Національною академією наук України та Індійською національною академією наук.

Двостороння міжурядова Угода про НТС надає нормативно-правову базу для проведення засідань спільного українсько-індійського Комітету з науково-технічного співробітництва (з регулярністю раз на два роки), розробки програм профільного співробітництва, обміну спеціалістами та інформацією, ноу-хау, проведення спільних семінарів та конференцій; визначає порядок фінансування двосторонніх обмінів науковцями.

У 1993 р. була укладена перша міжурядова Програма співробітництва у галузі науки та технологій на період 1993-1996 рр., започаткована комісія НАН України з питань НТС з Індією.

У 2000 р. започатковано роботу українсько-індійського Комітету з НТС. На його першому засіданні затверджено Програму НТС на 2000-2003рр. Програму було конкретизовано у ході 2-го засідання Комітету з НТС (березень 2001 р., м. Делі); схвалено 15 спільних проектів, зокрема, у галузях порошкової металургії, матеріалознавства, біотехнології, астрофізики, біоколоїдної хімії, фізики напівпровідників та надпровідників, гідромеханіки, генної інженерії.

03-06.03.2003 р. проведено першу українсько-індійську науково-технічну виставку «ІНДУК-2003» у м.Хайдерабад, в якій взяли участь 17 наукових установ та ВНЗ України, презентовано 53 інноваційних проекти.

21-23 грудня 2004 р. у м. Делі проведено перші «Дні науки і техніки України в Республіці Індія». У  виставці взяли участь 44 ВНЗ і наукових закладів з 17 регіонів України.

Вагомого поштовху для активізації двостороннього НТС було надано у ході державного візиту тодішнього Президента Індії А.Калама (почесний доктор НАНУ) в Україну в червні 2005 р. Підписано рамкову міжурядову Угоду про співробітництво у галузі використання космічного простору в мирних цілях.

5-7 травня 2011 р. відбувся візит в Індію (м.Бангалор) делегації на чолі з Головою Державного космічного агентства України Ю.С.Алексєєвим. Проведено переговори з Головою  Індійської організації космічних досліджень д-ром К.Радхакрішнаном.

10 грудня 2012 р., в рамках державного візиту до Індії Президента України було підписано українсько-індійську міжурядову Угоду про науково-технологічне співробітництво, яка є рамковим документом, що, зокрема, регулює діяльність спільного Комітету з НТС (набула чинності 10.06.2014 р.).

10.12.2012 р. також підписано Угоду між Державною інспекцією ядерного регулювання України та Радою з регулювання атомної енергетики Індії про обмін технічною інформацією та співробітництво у сфері ядерної безпеки та радіаційного захисту, яка передбачає реалізацію спільних дослідницьких програм, обмін інформацією з питань правового регулювання, регулятивних аспектів спорудження та експлуатації АЕС, утилізації ядерного пального й захисту довкілля, захисту від ядерного забруднення та радіації, операційної безпеки, запобігання та реагування на відповідні надзвичайні ситуації.

22 квітня 2013 р. у м.Делі відбулося 6-е засідання українсько-індійського Комітету з питань науково-технічного співробітництва. Узгоджено порядок організаційного сприяння обмінам науковцями та визначено новий механізм його фінансування, який набрав чинності 01.01.2014 р.

Загалом, до перспективних напрямів українсько-індійського НТС належать матеріалознавство, ядерна енергетика, інформаційні та біотехнології, аграрні технології, аерокосмічні, оборонні, медичні дослідження.

Договірно-правова база двосторонніх відносин

Договірно-правову базу двосторонніх відносин між Україною та Індією складають 19 чинних договорів. На розгляді сторін перебуває 22 проекти двосторонніх угод.

Українська громада в Республіці Індія є мало чисельною.

Посольство України в Республіці Індія (м. Нью-Делі)

Актуальні публікації

Україна та Індія розширюють співробітництво 27 січня 2018 року