Реалізація проекту проходить під егідою УСК

Хорватія

Визнання України: 5 грудня 1991 року.

Встановлення дипломатичних відносин: 18 лютого 1992 року.

Результат пошуку зображень за запитом "Україна - Хорватія прапори"

Українсько-хорватські відносини є виключно дружніми й спираються на давні традиції солідарності між двома слов’янськими народами. Зокрема, Україна першою серед країн – членів ООН визнала в грудні 1991 р. незалежність Хорватії, а Хорватія однією з перших визнала нашу країну. Хорватія послідовно підтримує Україну в її боротьбі проти російської агресії, як член ЄС бере активну участь в ухваленні відповідних рішень Євросоюзу, в т.ч. й щодо уведення санкцій проти РФ. Хорватія також активно ділиться з Україною своїм унікальним досвідом подолання іноземної агресії та її, проведено низку міжвідомчих консультації з різної тематики. Хорватія також послідовно підтримує європейську інтеграцію України та ідею її майбутнього членства в ЄС.

Політичний діалог на високому рівні має динамічний характер. 7 травня 2015 р. Президенти України П.О.Порошенко та Хорватії К.Грабар-Кітарович спілкувалися під час відзначення завершення Другої світової війни на Вестерплятте (Польща). 21-22 травня 2015 р. у рамках Саміту «Східного партнерства» в Ризі відбулася  зустріч Президента України П.О.Порошенка з Прем’єр-міністром РХ Зораном Милановичем.  Міністри закордонних справ України П.А.Клімкін та Хорватії В.Пусич регулярно спілкуються на різноманітних європейських форумах. 30 березня 2015 р. у Києві відбулися українсько-хорватські консультації з багатостороннього співробітництва на рівні заступників міністра.

У Хорватському Саборі діє парламентська група дружби Хорватія-Україна (Голова Гордона Собол, 23 депутати), у Верховній Раді України створено Депутатську групу з міжпарламентських зв’язків з Хорватією (Голова Т.З.Юрик, 13 депутатів).

До двосторонніх органів високого рівня належить Міжурядова українсько-хорватська  комісія з питань торговельно-економічного співробітництва. Останнє, 5-те засідання Комісії відбулося 12.11.2012 року в м. Київ.

Президент Петро Порошенко і прем’єр-міністр Хорватії Андрій Пленкович

Торговельноекономічне співробітництво:

За 2014 рік обсяг двосторонньої торгівлі товарами між Україною та Хорватією становив 86,967 млн. доларів США та збільшився у порівнянні з 2013 р. на 9,4%. При цьому експорт товарів з України до Хорватії становив 39,173 млн. дол. США (у порівнянні з 2013 р. відбулось зменшення на 8,3%), а імпорт – 47,794 млн. дол. США (збільшення на 33,1%). Сальдо двосторонньої торгівлі товарами було позитивним для Хорватії і склало 8,621 млн. дол. США.

У двосторонній торгівлі послугами зовнішньоторговельний оборот за 2014 р. становив 6,903 млн. дол. США. Експорт послуг з України зменшився порівняно з 2013 р. на 20,1% і склав 3,118 млн. дол. США, а імпорт послуг склав 3,785 млн. дол. США, зменшившись на 57,0%. Таким чином, у 2014 р. сальдо двосторонньої торгівлі послугами також було позитивним для Хорватії та склало 667 тис. дол. США.

В Україні діють представництва крупних хорватських компаній – «Далековод» (спорудження високовольтних ліній електропередач), «Пліва» (фармацевтична продукція), «Подравка» (харчові концентрати і приправи). Зокрема, компанією «Далековод» з 2010 р. виконано робіт в рамках реалізації спільних з міжнародними фінансовими організаціями проектів з модернізації електроенергетичної системи України на суму понад 100 млн. євро, а також у 2015 р. за результатами проведених тендерів підписані 2 контракти з «Укренерго» загальною вартістю 53 млн. євро.

З вересня 2013 р. при Хорватській торгово-промисловій палаті діє Економічна рада з питань співробітництва з Україною.

Культурно-гуманітарна співпраця:

Культурно-гуманітарне співробітництво між Україною та Республікою Хорватія має активний та практичний характер. В Хорватії зареєстровано дві громадські організації хорватсько-української співпраці та більше десяти культурно-просвітніх товариств української громади. Основною діяльністю цих товариств є представлення на теренах Хорватії культурного надбання України. В Хорватії активно проходять виставки українських художників, а українські письменники є постійними гостями міжнародних книжкових фестивалів і виставок у найбільших містах Хорватії. Значним досягненням стало встановлення у 2015 році у столиці Хорватії – місті Загреб пам’ятника Т.Г.Шевченку. Активно розвивається і регіональне співробітництво між областями України та хорватськими жупаніями. На даний час встановлено побратимські відносини між десятьма містами та областями України та Хорватії. В Хорватії також видається низка україномовних видань – журнали «Вісник», «Наша газета», «Нова думка», дитячий журнал «Віночок», альманах «Думки з Дунаю».

Наукове та освітнє співробітництво:

Активно розвивається двостороннє співробітництво між вищими навчальними закладами України та Хорватії. Двосторонні угоди про співробітництво підписано між:

–         Київським національним університетом імені Т.Г.Шевченка та Університетом у Загребі;

–         Академією наук і мистецтв Хорватії та Національною академією мистецтв України;

–         Національним університетом Державної податкової служби України та Економічним факультетом Загребського університету;

–         Інститутом журналістики Київського національного університету ім. Тараса Шевченка та Факультетом політології Загребського університету;

–         Інститутом Філології Київського національного університету ім. Т.Шевченка та Філософським факультетом Загребського університету;

–         Чернівецьким національним університетом імені Юрія Федьковича та Університетом у Рієці.

Українські науковці активно беруть участь у міжнародних наукових конференція і семінарах, які проходять в Хорватії.

Важливим елементом науково-освітнього співробітництва є організація в Хорватії вивчення української мови. Наразі в Хорватії відбувається вивчення українознавчих предметів у чотирьох хорватських школах в 7-ми класах у Липовлянах, Петровцях, Каніжі і Шумече, які відвідує понад 50 учнів. На щорічній основі організовуються літні школи для дітей з вивчення української й русинської мови, які проходять в Україні та в Республіці Хорватія. Учасниками літніх шкіл щорічно є близько 100 дітей з родин діаспори.

У Загребському університеті на Філософському факультеті з 2001р. існує Кафедра української мови й літератури. На базі кафедри відбувається ряд заходів з презентації української культури, літератури та науки в Хорватії, організовуються літературні вечори, конференції, демонстрації кінофільмів на українську тематику та ін.

Також у столиці Хорватії з 1995 р. діє Центральна бібліотека русинів та українців.

Договірно-правова база:

Кількість чинних документів: 62.

Ключові документи:

Договір про дружбу і співробітництво між Україною та Хорватією (24.10.2002);

Угода між Урядом України та Урядом Республіки Хорватія про торгівлю та економічне співробітництво (02.06.1994);

Угода між Урядом України та Урядом Республіки Хорватія про співробітництво в галузі культури, освіти, науки і техніки (05.06.1997);

Угода між Урядом України та Урядом Республіки Хорватія про уникнення подвійного оподаткування та попередження податкових ухилень стосовно податків на доходи і майно (10.09.1996);

Угода між Урядом України та Урядом Республіки Хорватія про сприяння та взаємний захист інвестицій (15.12.1997).

Гройсман у Хорватії вшанував пам'ять Шевченка і нагородив відзнаками діаспору

Глава Уряду України Володимир Гройсман у Загребі вшанував пам’ять видатного українського поета і письменника Тараса Шевченка та нагородив урядовими відзнаками представників української громади

Українська громада:

Загальна чисельність: 3,7 тис. осіб – 1,9 тис. русинів  (0,05% населення), та  1,8 тис. українців (0,04% населення).

Головні об’єднання діаспори в Республіці Хорватія: Українська громада РХ (9 товариств); Союз українців РХ (6 товариств); Союз русинів РХ (4 товариства).

Також в РХ існує низка інших осередків діаспори, таких, як Товариство української культури, Товариство «ХОРУС – Хорватсько-українське співробітництво». Активно діє Хорватсько-українське товариство (дружби).

Дипломатичні представництва України:

Посольство України в Республіці Хорватія