Реалізація проекту проходить під егідою УСК

Фінляндія

Визнання України: 30 грудня 1991 р.

Встановлення дипломатичних відносин: 26 лютого 1992 р.

Пов’язане зображення

Політичні відносини:

Відносини України та Фінляндії мають давні історичні традиції та сьогодні характеризуються високим рівнем взаємної довіри та взаємодії. Фінляндія демонструє активну позицію у підтримці України як під час Революції гідності, так і в умовах російської агресії на сході нашої держави та незаконної окупації Криму. Фінляндська Республіка зацікавлена в успішності та надає практичну підтримку  проведенню структурних реформ в Україні, позитивно налаштована щодо євроінтеграційного курсу нашої держави. Між Україною та Фінляндією підтримується динамічний політичний діалог на високому рівні. Остання особиста зустріч Президентів України та Фінляндії відбулася 14 травня 2015 р. в м. Аахен (Німеччина), регулярними є телефонні контакти для обміну інформацією про стан розвитку ситуації на сході України та стан імплементації Мінських домовленостей.

Активізації потребують контакти на міжурядовому та міжвідомчому рівнях. З метою посилення міжпарламентського виміру співпраці на порядку денному двосторонніх відносин перебуває питання організації візиту Голови Верховної Ради України до Фінляндії. З березня 2012 р. по квітень 2015 р. у парламенті Фінляндії функціонувала депутатська Група дружби з Україною. Депутатська група ВР України з міжпарламентських зв’язків з Фінляндською Республікою створена у березні 2015 р. (голова С.В.Хлань). Після парламентських виборів у квітні 2015 р. триває формування нового складу депутатської Групи дружби з Україною у парламенті Фінляндії.

Торгівельно-економічні відносини:

За даними Державної служби статистики України, за підсумками І півріччя 2015 р. загальний обсяг торгівлі товарами і послугами між Україною і Фінляндією становив 140,4 млн. дол. США, спостерігається падіння на 35,8% (218,8 млн. дол. США за аналогічний період минулого року), з них: експорт – 31,9 млн. дол. США, падіння на 36,2% (50,0 млн. дол. США у І півріччі 2014 р.), імпорт – 108,5 млн. дол. США, падіння на 35,7% (168,8 млн. дол. США у І півріччі 2014 р.), сальдо залишається від’ємним і становить -76,6 млн. дол. США.

Торгівля товарами

У І півріччі 2015 р. показник двосторонньої торгівлі товарами скоротився на 38% та склав 115,8 млн. дол. США (187,0 млн. дол. США у І півріччі 2014 р.), з них: експорт – 17,1 млн. дол. США (падіння на 48,5%), імпорт – 98,7 млн. дол. США (падіння на 35,8%), від’ємне для України сальдо – 81,6 млн. дол. США.

Загалом у І півріччі 2015 р. в українському експорті до Фінляндії продовжує переважати сировина і низькотехнологічна продукція.

Товарна структура експорту: реактори ядерні, котли, машини (35,3%), чорні метали (31,6%), папір та картон (11,1%), готові текстильні вироби (6,5%), палива мінеральні, нафта і продути її перегонки (5,5%), вироби з чорних металів (2,6%), меблі (1,6%), судна (1,2%), вироби з каменю, гіпсу, цементу (1,1%), засоби наземного транспорту, крім залізничного (0,8%), насіння і плоди олійних рослин (0,7%), пластмаси, полімерні матеріали (0,6%).

Товарна структура імпорту: папір та картон (41,2%), пластмаси, полімерні матеріали (7,9%), чорні метали (7,3%), добрива (7,1%), палива мінеральні, нафта і продути її перегонки (6,7%), реактори ядерні, котли, машини (5,0%), електричні машини (4,7%), фармацевтична продукція (4,0%), екстракти дубильні (1,7%), прилади та апарати оптичні, фотографічні (1,4%), алкогольні і безалкогольні напої та оцет (1,3%).

Торгівля послугами

Обсяг торгівлі послугами у І півріччі 2015 р. у порівнянні з аналогічним періодом минулого року зменшився на 22,6% та становив 24,6 млн. дол. США (у І півріччі 2014 р. – 31,8 млн. дол. США), з них: експорт – 14,8 млн. дол. США (падіння на 11,9%), імпорт – 9,8 млн. дол. США (падіння на 34,6%), активне для України сальдо у розмірі 5,0 млн. дол. США.

Структура експорту послуг: послуги зі страхування (48,9%), ділові послуги (25,8%), транспортні послуги (17,3%), послуги у сфері телекомунікації, комп’ютерні та інформаційні послуги (2,4%), послуги, пов’язані з подорожами (1,4%), послуги з будівництва (1,3%).

Структура імпорту послуг: послуги у сфері телекомунікації, комп’ютерні та інформаційні послуги (35,3%), послуги зі страхування (23,8%), ділові послуги (21,3%), транспортні послуги (8,5%), послуги, пов’язані з подорожами (6,4%), державні та урядові послуги (2,6%), послуги, пов’язані з фінансовою діяльністю (1,9%).

Інвестиційне співробітництво

За останніми статистичними даними на 01.04.2015 р. обсяг прямих інвестиції Фінляндії у реальний сектор української економіки склав 91,2 млн. дол. США (за станом на 31.12.2014 р. – 103,3 млн. дол. США, на 01.01.2014 р. – 118,2 млн. дол. США).

Фінляндські інвестиції спрямовані у такі сфери, як оптова та роздрібна торгівля, ремонт автотранспортних засобів і мотоциклів (60,8%), переробна промисловість (23%), адміністративні послуг (11,5%), професійні, наукові і технічні послуги (3,1%). Прямі інвестиції з України у реальний сектор економіки Фінляндії відсутні.

В Україні працюють понад 70 компаній з фінляндськими інвестиціями (найбільші з них – «Нокіа», «Коне», «М-Реал», «Раутарууккі», «Оріон-Фарма», «Конекрейнс», «Люмене груп»).

Культурно-гуманітарна співпраця

Культурно-гуманітарне співробітництво України та Фінляндії характеризується організацією художніх виставок, гастролей творчих колективів, організація лекцій, проведенням тематичних круглих столів.

Значною мірою розвитку двостороннього співробітництва між Україною та Фінляндією у сфері культури сприяє об’єднання «Товариство Українців у Фінляндії». Також сприяння ознайомленню фінської громадськості з українськими традиціями, культурою та мистецтвом надає Міжнародний український культурний центр (м.Тампере). Інструментом поглиблення українсько-фінляндських взаємин є побратимські зв’язки між містами України та Фінляндії (Київ-Гельсінкі, Київ-Тампере, Одеса-Оулу, Запоріжжя-Лахті, м.Новоград-Волинський Житомирської області-комуна Суомуссалмі).

Наукове та освітнє співробітництво:

Україну та Фінляндію об’єднує міжуніверситетське та міжшкільне партнерство.

За сприяння Міністерства закордонних справ та Міністерства освіти Фінляндії з вересня 2008 року в Алексантері Інституті при Гельсінкському університеті запроваджено програму «Українські студії». Програма спрямована на поширення знань про Україну серед студентів та дослідників вищих навчальних закладів Фінляндії, передбачає вивчення фінськими та іноземними студентами української мови, літератури, історії та культури, проведення досліджень з української тематики, а також здійснення студентських обмінів.

З січня 2007 року українська мова викладається на кафедрі слов’янських і прибалтійських мов та літератури Гельсінського університету на факультативній основі. Фінська мова викладається в низці українських ВНЗ. У Києві функціонує «Скандинавська гімназія», у якій вивчаються шведська та фінська мови.

Договірно-правова база:

Кількість чинних документів: 37.

Ключові документи:

–         Угода між Урядом України і Урядом Фінляндської Республіки про встановлення дипломатичних і консульських відносин від 26.02.1992;

–         Угода між Урядом України і Урядом Фінляндської Республіки про торгівлю і економічне співробітництво від 14.05.1992;

–         Рамкова угода між Україною та Північним інвестиційним банком від 23.12.2005.

Українська громада:

Місцями компактного проживання українців є міста Гельсінкі, Тампере, Юваскюла, Турку, Оулу і Сало.

Українська громада Фінляндії сформувалася упродовж останніх 12-15 років і налічує близько 2 тис. осіб.

Об’єднання українців є у містах Гельсінкі, Турку та Тампере; також функціонує Міжнародний український культурний центр.

Українські заробітчани лідирують серед інших громадян країн, які не входять до ЄС, за кількістю отриманих дозволів протягом 2017 року на працевлаштування у Фінляндії.

Відповідний звіт оприлюднив Центр економічного розвитку та будівництва провінції Уусімаа (Фінляндія) щодо виданих протягом цього року дозволів на роботу громадянам країн, які не входять до ЄС, повідомляє СВІТUA з посиланням на is.fi.

“Більшість позитивних рішень щодо видачі дозволу на роботу в Фінляндії було ухвалено щодо українських заявників – понад 1 400”, – йдеться у документі.

Дипломатичні представництва України:

Посольство України у Фінляндській Республіці