Реалізація проекту проходить під егідою УСК

Франція

Визнання України: 27 грудня 1991 р.

Встановлення дипломатичних відносин: 24 січня 1992 р.

Українсько-французькі відносини з моменту проголошення незалежності нашої держави 24 серпня 1991 року стали одним із пріоритетних напрямів її зовнішньої політики. Підтвердження цього – паризька зустріч 3 жовтня 1991 року Голови Верховної Ради України Леоніда Кравчука з Президентом Французької Республіки Франсуа Міттераном. Хоча лише після ратифікації 8 грудня 1991 року Угоди Білорусії, Росії та України про Співдружність Незалежних Держав (СНД) із припиненням де-факто існування СРСР як суб’єкта міжнародного права Франція, та й світова спільнота загалом, почала сприймати суверенну й незалежну Україну як чинний суб’єкт міжнародного права, як геополітичну реальність. 21 грудня 1991 року Франція визнала Україну, а 24 січня 1992-го між нашими державами  встановлено дипломатичні відносини в повному обсязі. Відтоді Франція і Україна розвивають зв’язки, які міцнішають з роками.

Результат пошуку зображень за запитом "Україна-франція прапори"

Договір про взаємодопомогу та співробітництво між Україною та Французькою Республікою, підписаний у Парижі 16 червня 1992 року, Декларація Франції від 5 грудня 1994 року про гарантії безпеки України відіграли значну роль у розвитку сучасних українсько-французьких відносин, посиленні міжнародних позицій і авторитету України.

За Президента Жака Ширака (1995–2007) зміцніла голлістська тенденція французької зовнішньої політики. Францію не задовольняло глобальне політичне лідерство США, вона не погоджувалася з тактикою силового тиску й стратегією «превентивних ударів». Як і за часів Шарля де Голля, французи виступали проти гегемоністської політики, за систему цінностей, що поділяється всією міжнародною спільнотою. Щодо ставлення до України, то в контексті газового питання пріоритет віддавався російсько-французьким відносинам, адже наша держава в цей період усе ще розглядалася крізь призму стосунків із Росією. Французька влада ще не взяла тоді до уваги, що велика радянська імперія вже не існує, а нові республіки є повноправними членами міжнародних відносин. Російська Федерація залишалася втіленням СРСР, а нові незалежні держави – лише тимчасовими утвореннями на шляху до створення «нової» об’єднаної держави.

Прихід до влади Ніколя Саркозі в травні 2007 року знаменував певну трансформацію позиції Франції щодо України. У програмній передвиборній промові Н. Саркозі пролунала теза про можливість «об’єднання Європейського континенту аж до Києва».

За останні роки рівень співпраці між Україною та Францією суттєво змінився.

Україна потрапила до топ-10 пріоритетів зовнішньої політики Франції, що змусило Париж поглиблювати свої знання про Україну. Попри це на заваді цьому і досі стоїть відсутність якісної експертизи щодо України, а також проросійське політичне і бізнес-лобі.

Співпраця між Україною та Францією перебуває на найвищому рівні - Президент

Зустріч на найвищому рівні в 2016 році | president.gov.ua

Важливість Франції для України важко переоцінити, оскільки Франція є затятим захисником українського суверенітету та ключовим гравцем європейської безпеки, зокрема йдеться про роль Парижа в рамках “нормандського формату”. Після анексії Криму і початку війни на Донбасі, Франція вчергове підтвердила свою підтримку Україні і її територіальній цілісності, організувавши 6 червня 2014 року першу зустріч у “Нормандському форматі”. Численні зустрічі, які мали місце потому, уможливили підписання Мінських угод.

Нині Париж розглядає Москву як конкурента ЄС на Сході, але як партнера на Півдні. Старий підхід “Росія передусім” через конфлікт в Україні поставлений під серйозний сумнів. Питання полягає в тому, як далеко Франція готова зайти у своїй підтримці українських зусиль з європейської інтеграції?

PNG

Можливості супроводжуються ризиками. Увагу Франції відволікають сирійська криза і проблема біженців. Поза тим, Франція працює разом із Німеччиною, аби поліпшити функціонування Європейського Союзу, який  переживає не найкращі часи.

Сьогодні, як і протягом цих 25 років, Франція стоїть пліч-о-пліч з Україною, надаючи їй підтримку заради виконання цих угод і здійснення реформ.

Торговельно-економічне та інвестиційне співробітництво

У 2014 році обсяг двосторонньої торгівлі товарами та послугами між Україною та Францією склав 2,04 млрд. дол. США., скоротившись у порівнянні з 2013 р. на 24,6%.

Експорт товарів та послуг з України до Франції зменшився за цей період на -19,7% та склав 657,3 млн. дол. США. Імпорт товарів та послуг зменшився на 26,7% до 1,384 млрд. дол. США. За рахунок суттєвого скорочення імпортних поставок сальдо двосторонньої торгівлі, яке традиційно є негативним для України, скоротилося і склало 726,0 млн. дол. США (проти 1,068 млрд. дол. США у 2013 р.).

У І півріччі 2015 року експорт товарів та послуг з України до Франції становив 215,9 млн. дол. США, що на -33,8% менше порівняно з показниками аналогічного періоду 2014 р. Імпорт товарів та послуг із Франції до України зменшився на -31,0% та становить 510,6 млн. дол. США. Сальдо є негативним для України та становить -294,8 млн. дол. США.

Найважливіші статті українського експорту до Франції: залишки та відходи харчової промисловості, продукти неорганічної хімії, їстівні плоди та горіхи,одяг та текстиль, деревина та вироби з деревини.

Найважливіші статті французького експорту до України: хімічна та фармацевтична продукція, ефірні олії, засоби наземного транспорту крім залізничного, реактори ядерні, котли та машини.

Більше 150 компаній Франції мають свої представництва в Україні, а загальний обсяг французьких інвестицій станом на 1 липня 2015 року становить 1,539 млрд. доларів США. Питома вага Франції у загальному обсязі іноземних інвестицій в економіку України складає 3,6%. Інвестиції України в економіку Франції становлять 143,03 тис. дол. США.

Міжурядове економічне співробітництво між Україною та Францією здійснюється в рамках роботи двосторонньої міжурядової економічної комісії (МЕК), а також засідань галузевих робочих груп: з питань транспорту (останнє засідання – лютий 2015 р.), з питань сільського господарства (останнє засідання – грудень 2014 р.), з питань довкілля (останнє засідання – червень 2015 р.).

Культурно-гуманітарна співпраця:

Українсько-французьке співробітництво у галузі культури, освіти і науки здійснюється на основі міжурядової Угоди про культурне, наукове і технічне співробітництво, підписаної 19 жовтня 1995 р.

З 1992 року у Києві діє Французький культурний центр, офіційне відкриття якого відбулося у 1994 році. Він є головною ланкою мережі, до якої входять ще п’ять регіональних центрів, створених у Харкові, Донецьку, Дніпропетровську, Львові та Одесі. З 2004 року у складі Посольства України у Франції діє Культурно-інформаційний центр (КІЦ), у приміщенні якого на регулярній основі відбуваються мистецькі, інформаційні, культурологічні заходи.

Серед знакових подій, які сприяли популяризації у Франції українського культурно-мистецького надбання, варто відзначити проведення у 2012-2013 рр.  у всесвітньо відомому паризькому музеї Лувр виставки робіт видатного українського скульптора доби бароко Іоана Георга Пінзеля.

У квітні 2015 р. в Парижі відбувся мультидисциплінарний фестиваль сучасного українського мистецтва «Україна – вільна сцена»/«Ukraine- Scène Libre». Програма фестивалю включала покази фільмів в рамках Тижня українського кіно, виступи театру В.Троїцького та гурту Dakh Daughters, виставки сучасного мистецтва, літературні зустрічі, концерти В.Сильвестрова та інших виконавців.

Фотовиставка робіт відомих українських та іноземних кореспондентів із зони АТО «Донбас: Війна і Мир» була відкрита в КІЦ 08.06.15 у присутності українських депутатів – членів міжпарламентської групи дружби «Україна-Франція» Верховної Ради України та їхніх французьких колег.

Протягом І півріччя ц.р. в КІЦ було також проведено низку благодійних концертів класичної музики на користь українських військових та дітей-сиріт учасників АТО. З благодійними концертами в Парижі виступили такі відомі музиканти, як піаніст Д.Суховієнко та скрипаль О.Семчук.

Науково-технічне співробітництво:

Українсько-французьке співробітництво у галузі освіти і науки здійснюється на основі міжурядової Угоди про культурне, наукове і технічне співробітництво, підписаної 19 жовтня 1995 р. Між Україною і Францією діє Міжурядова угода про взаємне визнання наукових ступенів та звань (2005 р.).

У рамках реалізації Програми спільних дій у галузі науково-технологічного співробітництва між Україною і Францією «Дніпро», започаткованої Угодою, яку було підписано у Києві 10 жовтня 2001 року між Міністерством освіти і науки України та Міністерством закордонних справ Франції, кожні два роки відбуваються засідання українсько-французького Змішаного комітету з відбору наукових проектів, які спільно фінансуються двома країнами.

З лютого 2015 року здійснюються заходи з активізації співпраці з французьким Інститутом радіозахисту та ядерної безпеки (IRSN). Інститут досить активно співпрацює та зацікавлений у продовженні співпраці з Національним комітетом контролю ядерної безпеки України, Національним науково-технічним центром, Національною агенцією з управління зоною відчуження Чорнобилю, Міжнародним центром ядерної безпеки України. 29 квітня 2015 р. відбувся візит до України Генерального директора IRSN Ж.Репюсара. Завдяки цьому візиту надано нового імпульсу співробітництву IRSN з українськими організаціями, оскільки протягом останнього року більшість їх керівників змінилась, а співпраця дещо уповільнилась.

Договірно-правова база

Кількість чинних документів: 66.

Ключові документи: Договір про взаєморозуміння та співробітництво між Україною і Французькою Республікою (16.06.1992); Угода між Урядом України і Урядом Французької Республіки про взаємне сприяння та взаємний захист інвестицій (03.05.1994); Конвенція між Урядом України і Урядом Французької Республіки про уникнення подвійного оподаткування та попередження податкових ухилень стосовно податків на доходи і майно (31.01.1997); Угода між Урядом України і Урядом Французької Республіки про культурне, науково-технічне співробітництво (19.10.1995).

Українська громада:

За неофіційною статистикою, у Франції мешкає близько 40 тис. громадян українського походження. Переважну більшість з них становлять нащадки трудових і політичних емігрантів, переміщених осіб.

В Посольстві України у Франції урочисто відзначили День Державного Прапора України | unesco.mfa.gov.ua

Першими відомими вихідцями з українських земель, які оселилися у Франції, можна вважати дочку київського князя Ярослава Мудрого – Анну Ярославну, яка у 1051 р. вийшла заміж за французького короля Генріха І, та її почет.

Основні хвилі української еміграції до Франції припали на період після І та ІІ світових війн.

Перша українська організація у Франції виникла у 1908 р. під назвою «Гурток українців у Парижі». З 1929 р. в Парижі діяла організація українських націоналістів мельниківського напрямку, яка була створена одночасно із заснуванням ОУН. З 1933 р. і донині в Парижі виходить газета «Українське слово».

На сьогодні у Франції існує низка українських громадсько-політичних організацій, які у 1997 р. об’єдналися у Репрезентативний комітет української громади у Франції. Комітет, до якого увійшли зокрема «Об’єднання українців у Франції», «Об’єднання французів українського походження», «Спілка українок у Франції», «Товариство колишніх воїнів Армії УНР», «Спілка української молоді», «Спілка українських студентів»,  практично координує все громадське та культурне життя українців у Франції. Головою Комітету у 2015 р. було обрано Тараса Горішного, речником є Наталка Пастернак, яка очолює асоціацію Ukraine-Art та протягом 9 років була Головою Комітету.

З 1951 р. у містечку Сарсель поблизу Парижа знаходиться Європейське відділення Наукового Товариства ім. Т.Шевченка. Тут була зосереджена робота над виданням «Енциклопедії українознавства». НТШ має великий архів і бібліотеку, яка налічує 25 тис. томів. Головою НТШ є професор Вільного українського університету у Мюнхені Володимир Косик. Українська бібліотека ім. Симона Петлюри існує в Парижі з 1929 р. В її фондах збереглися книги, документи, архіви ХХ ст., зокрема, ті, що стосуються української держави 1917-1921 рр. Директор бібліотеки – Ярослава Йосипишин.

Українська ідентичність підтримується завдяки роботі українських суботніх шкіл. Дві з них проводять навчання в Парижі, 1 – у Страсбурзі. У 2005 р. Культурно-інформаційний центр Посольства прийняв під свій дах Українську школу мистецтв, яка за погодженням Міносвіти України надає освітні послуги за програмою Української міжнародної школи.

У Національному інституті східних мов і цивілізацій Паризької Сорбони є кафедра української мови. Завідувач – Ірина Дмитришин. У липні 2015 р. між зазначеним Інститутом та Києво-Могилянською академією була підписана угода про співпрацю.

Українських художніх колективів у Франції залишилося небагато. Найбільш популярним і активним є хор собору Святого Володимира (м. Париж, диригент Леся Микитин).

Дипломатичні представництва України:

Посольство України у Франції