Реалізація проекту проходить під егідою УСК

Туркменістан

Визнання України: 20 грудня 1991 року

Встановлення дипломатичних відносин: 10 жовтня 1992 року

Результат пошуку зображень за запитом "україна-туркменістан"

Українсько-туркменські відносини характеризуються високим рівнем взаємодії та вельми інтенсивним політичним діалогом на всіх рівнях. У вересні 2011 р. відбувся офіційний візит Президента України в Туркменістан, у березні 2012 р. – державний візит Президента Туркменістану в Україну, в грудні 2012 р. –зустріч президентів двох країн у рамках засідання Ради глав держав СНД, у лютому 2013 р. – державний візит Президента України до Туркменістану.

На постійній основі відбуваються зустрічі міністрів закордонних справ України  та Туркменістану. Щороку відбувається обмін численними делегаціями на урядовому та відомчому рівнях.

Результат пошуку зображень за запитом "україна-туркменістан"

Порошенко і Бердимухамедов знайшли взаєморозуміння з цілої низки питань

Найважливішими з останніх подій українсько-туркменських відносин стали: робочий візит до Туркменістану Міністра закордонних справ України П.А.Клімкіна (03.11.2014 р.); візит заступника Голови Кабінету Міністрів, Міністра закордонних справ Туркменістану Р.О.Мередова до України (26-27.03.2015 р.); четверте засідання Спільної міжурядової українсько-туркменської комісії з економічного і культурно-гуманітарного співробітництва (27.05.2015 р.).

У Верховній Раді України восьмого скликання створено депутатську групу Верховної Ради України з міжпарламентських зв’язків з Туркменістаном (9 депутатів). Функції координації міжпарламентського співробітництва з Верховною Радою України виконує голова комітету з міжнародних і міжпарламентських зв’язків Меджлісу Туркменістану.

Торговельно-економічне та інвестиційне співробітництво

Туркменістан є важливим торговельно-економічним партнером України в регіоні Центральної Азії.

У 2014 році зовнішньоторговельний обіг України з Туркменістаном склав 691,5 млн. дол. США і збільшився на 14,5 млн. дол. США у порівнянні з аналогічним періодом 2013 р. Експорт склав 604,2 млн. дол. США і збільшився на 61,3 млн. дол. США, імпорт – 87,3 млн. дол. США (зменшився на 48,0 млн. дол. США). Позитивне для України сальдо торгівлі – 516,9 млн. дол. США.

За даними Державної служби статистики Україниза 6 місяців 2015 року зовнішньоторговельний обіг України з Туркменістаном склав 238,02 млн. дол. США і зменшився на 19,65%. Експорт склав 208,1 млн. дол. США і зменшився на 26,05%; імпорт – 30 млн. дол. США і зменшився на 13,25%. Позитивне сальдо України становило 178,1 млн. дол. США.

Експорт у сфері послуг за 6 місяців 2015 року становив 104,6 млн. дол. США (на 0,4% менше у порівнянні з відповідним періодом 2014 р.). Імпорт склав 26,45 млн. дол. США (94,4%). Позитивне для України сальдо торгівлі послугами склало 78,2 млн. дол. США.

Головними статтями експорту в Туркменістан у 2015 р. була продукція металургійної промисловості, агропромислового комплексу, машинобудування, хімічної промисловості, а також меблі та продовольча продукція.

Імпорт товарів з Туркменістану в Україну в січні-серпні 2015 р. складався в основному з вовни та бавовни, текстилю та нафтопереробної продукції.

Інвестиційна діяльність між двома країнами носить обмежений характер. Станом на серпень 2015 року Туркменістан інвестував в економіку України близько 0,380 млн. дол. США (переробна промисловість – 91,2%, оптова торгівля – 8,8%). Інвестиції з України в економіку Туркменістану практично відсутні.

Культурно-гуманітарна співпраця

Співробітництво в культурно-гуманітарній сфері між Україною і Туркменістаном здійснюється в рамках діючих двосторонніх угод. Станом на вересень 2013 року підписано 22 договірно-правові документи, що дає можливість розвивати взаємовигідні відносини з Туркменістаном у цій галузі.

У 2011 р. та 2013 р. відбулися Дні культури України в Туркменістані, в рамках яких проводилися виставки художньої голограми «Золота скарбниця України», робіт фотохудожників «Україна сьогодні» та художників петриківського розпису «Петриківка – перлина України».

У 2012 р. в Україні пройшли Дні культури Туркменістану. Візит Президента Туркменістану Г.Бердимухамедова 13-14 березня 2012 р. в Україну супроводжувався великою культурно-мистецькою програмою. В залі Національної опери України відбувся спільний концерт туркменських і українських митців.

Українські митці беруть участь у міжнародній виставці мистецтв, Міжнародному музично-пісенному і фольклорному фестивалі, дитячі творчі колективи – у Міжнародному дитячому фестивалі країн СНД, які на регулярній основі проводяться в Туркменістані.

Українські делегації беруть регулярну участь у щорічній Міжнародній книжковій виставці-ярмарку «Книга – шлях до співпраці та прогресу» та Міжнародній виставці і конференції «Освіта, спорт і туризм в епоху могутності і щастя».

У рамках відзначення 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка та 290-річчя туркменського поета та мислителя Махтумкулі Фрагі в Туркменістані видано ілюстрований збірник  творів українського поета туркменською мовою, а в Україні – твори Махтумкулі Фрагі у перекладі українською.

Указом Президента Туркменістану медаллю «Magtymguly Pyragy» (Махтумкулі Фрагі) нагороджено директора Департаменту видавничої справи і преси Державного комітету телебачення і радіомовлення України О.А.Кононенка та члена Спілки письменників України П.М.Мовчана.

В Україні вийшла у світ фундаментальна наукова праця «Лікарські рослини Туркменістану» Президента Туркменістану Г.Бердимухамедова у перекладі українською мовою.

Науково-освітнє співробітництво

Співробітництво між Україною та Туркменістаном в освітянській галузі здійснюється на базі Угоди між Урядом України та Урядом Туркменістану про співробітництво у галузі освіти, укладеній у 2011 році.

Туркменістан займає одне з провідних місць серед іноземних країн за кількістю студентів, що навчаються в Україні. Станом на 1 січня 2015 р. близько 13 тис. студентів з Туркменістану отримують освіту в ВНЗ України. Діє Рада ректорів ВНЗ України та Туркменістану, друге засідання якої відбулося у травні 2015 року.

З метою  активізації співробітництва між українськими та туркменськими ВНЗ і розширення договірно-правової бази у сфері освіти, наразі опрацьовуються проекти угод про співробітництво між кількома ВНЗ України та Туркменістану.

Договірно-правова база:

Кількість чинних документів: 125

Ключові документи:

Договір про дружбу і співробітництво (1994 р.);

Угода про вільну торгівлю (1996 р.);

Угода про сприяння і взаємний захист інвестицій (1999 р.);

Міждержавна Програма торгово-економічного співробітництва між Україною і Туркменістаном на 2012-2015 рр. (2012 р.).

Українська громада.

Загальна чисельність етнічних українців, що проживають на території Туркменістану, складає близько 12-14 тис. осіб.

Об’єднання українців на території Туркменістану відсутні.

Посольство України в Туркменістані