Реалізація проекту проходить під егідою УСК

Туреччина

Визнання України: 16 грудня 1991 р.

Встановлення дипломатичних відносин: 3 лютого 1992 р.

Результат пошуку зображень за запитом "україна-туреччина прапори"

Політичні відносини

Серед близькосхідних країн тільки Туреччина розглядається Києвом як ключовий економічний партнер і стратегічний союзник. Вона фігурувала в програмах урядів Арсенія Яценюка і Володимира Гройсмана, зокрема, в контексті пріоритетного завдання — підписання Угоди про створення ЗВТ. Гуманітарна складова стосувалася співробітництва щодо захисту прав кримських татар на окупованому півострові.

Експерти дотримуються думки, що ставка Києва на Туреччину як стратегічного союзника зроблена абсолютно правильно, тому що тільки через Анкару Україна має шанс створити певну геополітичну противагу Росії в близькосхідному регіоні.

Петро Порошенко і Реджеп Ердоган | фото Адміністрація Президента України

Однак за три з лишнім роки після початку агресії Україна отримала від Туреччини лише формальну підтримку. Так, Туреччина не визнає Крим російським, вважає його українським, але будь-які санкції проти Росії не підтримує і свої не запроваджує, а зовсім навпаки: намагається розширювати турецько-російську торгівлю і взагалі нормалізувати двосторонні відносини після інциденту зі збитим у листопаді 2015 року російським військовим літаком Су-24. Туреччина крізь пальці дивиться на те, що судна під турецьким прапором – часті гості у кримських портах. Туреччина також домовляється з Росією про умови будівництва «Турецького потоку», і якщо домовиться – втрати України вираховуватимуться у десятках мільярдів доларів.

Одним словом, сьогодні Росія для Туреччини – незрівнянно важливіший стратегічний партнер, ніж Україна. І змінити цю реальність Україні наразі не під силу. Утім, це не означає, що з Туреччиною не варто мати справи. Все на світі змінюється, вічного нема нічого. Тому, для початку, Україні треба потужно нарощувати економічні зв’язки з Туреччиною. А коли взаємний товарообіг сягне десятків мільярдів доларів (як нині у Туреччини з Росією), тоді й геополітика зміниться на нашу користь. Потенціал України цілком достатній для такого обсягу економічних стосунків з Туреччиною, і питання лише в тому, щоб його реалізувати.

Торговельно-економічні відносини:

Нинішня ситуація в українсько-турецьких економічних стосунках виглядає водночас і провальною, і перспективною. 2013 року товарообіг становив близько 3,5 мільярди доларів США, нинішнього – близько 1,5 мільярда, і продовжує падати (цифри – зі слів виконавчого директора Центру близькосхідних досліджень (Київ) Ігоря Семиволоса). Тобто, тільки для відновлення колишнього обсягу взаємної торгівлі – величезний простір.

Інвестиційне співробітництво

За даними Державної служби статистики України, станом на 31 грудня 2014 р. суб’єкти підприємницької діяльності Туреччини інвестували в економіку України 198,7 млн. дол. США, що становило 0,4% від загального обсягу прямих іноземних інвестицій. На території України здійснює діяльність близько 500 підприємств з турецьким капіталом.

Договірно-правова база:

Ключові політичні документи: Договір про дружбу і співробітництво між Україною і Туреччиною (04.05.1992 р.), Спільна декларація про створення Стратегічної ради високого рівня між Україною та Туреччиною (25.01.2011 р.).

Українська громада:

На території Турецької Республіки мешкає близько 20 тис. громадян України.

Дипломатичні представництва України в Туреччині:

Посольство України в Турецькій Республіці

Генеральне консульство України в Стамбулі

Тематичні публікації:

Нові домовленості між Україною та Туреччиною

Україна і Туреччина планують укласти Угоду про співробітництво у сфері розвитку