Реалізація проекту проходить під егідою УСК

США

Визнання України: 25 грудня 1991 р.

Встановлення дипломатичних відносин: 3 січня 1992 р.

Відносини між Україною та США визначені як стратегічне партнерство. З моменту здобуття Україною незалежності, США надають сприяння її утвердженню як демократичної та економічно розвиненої європейської держави.

Історія двосторонніх відносин

Весною 1995 року, під час візиту президента США Президента США  Білла Клінтона до Києва, було підписано низку документів. Це, зокрема, Заява про наміри щодо заснування міжнародного дослідницького центру ядерної безпеки та охорони навколишнього середовища, протокол про виконання Наукового протоколу щодо вивчення проблем, пов’язаних із раком та іншими хворобами, що стали наслідком аварії на ЧАЕС, та протокол про співробітництво в галузі цивільної авіації.

Державний візит Президента США Білла Клінтона в Україну. У Маріїнському палаці (зліва направо): Президент України Леонід Кучма, дружина Президента Людмила Кучма, дружина Президента США Хілларі Клінтон і Президент США Білл Клінтон. Київ. Травень. 1995 рік. Фото Анатолія Бовта. Із фондів Укрінформу.

Державний візит Президента США Білла Клінтона в Україну. У Маріїнському палаці (зліва направо): Президент України Леонід Кучма, дружина Президента Людмила Кучма, дружина Президента США Хілларі Клінтон і Президент США Білл Клінтон. Київ. Травень. 1995 рік. Фото Анатолія Бовта. Із фондів Укрінформу.

Білл Клінтон відвідав меморіал жертвам фашизму в Бабиному Яру, поклав квіти до могили Невідомого солдата. Перша леді – Гілларі Клінтон відвідала Центр охорони здоров’я матері й дитини.

Також Президент США виступив перед студентами біля Червоного корпусу Київського Національного університету, де йому було вручено диплом почесного доктора Київського Національного університету. Під час промови він сказав, що для нього велика честь бути першим американським Президентом, який виступає перед народом України. Свій виступ президент США завершив словами «Слава Україні!».

Політичні відносини між Україною та США

Результат пошуку зображень за запитом "україна-сша"

Після перемоги Революції гідності у 2014 році, двосторонній діалог між країнами вийшов на новий рівень. Сполучені Штати систематично надають новому Уряду України фінансову та експертну допомогу для зміцнення обороноздатності країни, відновлення економічної стабільності, здійснення необхідних реформ та надання гуманітарної допомоги постраждалим внаслідок конфлікту на сході України.

Вашингтон також відіграє провідну роль у мобілізації зусиль світової спільноти для протидії агресії Москви та посиленні тиску, зокрема економічного, на режим В.Путіна. США, які за рівнем і масштабом економічних санкцій проти РФ випереджають навіть ЄС, одними з перших ввели санкції по відношенню до фізичних та юридичних осіб Росії та України, а також представників т.зв. «ДНР» та «ЛНР», які своїми діями призвели до порушення суверенітету та територіальної цілісності України. Крім цього, Вашингтон надає виключної важливості підтриманню євроатлантичної єдності з питання санкцій, оскільки від цього залежить їхня ефективність.

Позитивну динаміку демонструє і міжпарламентська співпраця. Як у Палаті представників американського Конгресу, та і у Сенаті активно працюють групи сприяння Україні – т.зв. «українські кокуси». Починаючи з 2014 року у Конгресі США було представлено кілька десятків проектів законів та резолюцій щодо України. Серед схвалених документів, зокрема, закони «Підтримка суверенітету, територіальної цілісності, демократії та економічної стабільності в Україні», «Закордонне мовлення Сполучених Штатів в Україні та сусідніх регіонах», «Підтримка української свободи». На сьогодні Конгрес майже одностайно виступає за розширення фінансової та військової допомоги Україні, у тому числі за рахунок оборонної зброї.

У верхній палаті Конгресу США створений Сенатський український Кокус

Безпрецедентним є двосторонній діалог на найвищому та високому рівнях: Президент України П.О.Порошенко здійснив офіційний візит до США 17-18 вересня 2014 р.; Віце-Президент США Дж.Байден тричі відвідував Україну протягом 2014 року (21-22 квітня, 7 червня та 21-22 листопада); відбулися два візити Прем’єр-міністра України А.Яценюка до США (12-13 березня 2014 р. та 13 липня 2015 р.). Паралельно відбувається інтенсивний діалог у телефонному режимі між Президентом України та Президентом і Віце-президентом США, активно розвиваються контакти на міжвідомчому рівні, у т.ч. між зовнішньополітичними відомствами двох країн.

В червні 2017 року Президент Петро Порошенко провів зустріч із президентом США Дональдом Трампом. Про підсумки зустрічі український президент розповів у Вашингтоні під час спілкування із журналістами.

“Відбулася повноцінна, детальна зустріч з президентом США Дональдом Трампом. Ми отримали тверду підтримку з боку США, підтримку і щодо суверенітету, територіальної цілісності, незалежності нашої держави”, – сказав він.

За словами Порошенка під час зустрічі було наголошено, що США підтримують і “залишаються відданими Мінським домовленостями”.

“Ми детально обговорили кроки, які зараз будуть зроблені, напередодні візиту президента Трампа до Європи”, – сказав Порошенко.

“Окремо було наголошено на нашій співпраці у військово-технічному напрямку… Президент дав чіткі доручення для того, щоб ми розширили нашу співпрацю. Окремо було зупинено на економічній співпраці”, – розповів він.

Фінансова підтримка України:

Починаючи з березня 2014 року Сполучені Штати зобов’язалися надати Україні понад 471 млн. дол. США на підтримку безпекової сфери України, відновлення економічної стабільності, здійснення необхідних реформ та надання гуманітарної допомоги постраждалим внаслідок конфлікту на сході України.

Крім цього, Сполучені Штати надали Україні кредитні гарантії на 1 млрд. дол. США у травні 2014 року, та на 1 млрд. дол. США у травні 2015 року. У разі продовження проведення нашою країною необхідних реформ Адміністрація спільно з Конгресом США розглянуть можливість надання Україні додаткових кредитних гарантій в обсязі 1 млрд. дол. США наприкінці 2015 року.

Торговельно-економічне співробітництво:

Загальний обсяг торгівлі товарами між Україною та США на кінець травня 2015 року становив 787 млн. дол. США, при цьому експорт товарів з України до США – 209,8 млн. дол., імпорт товарів з США – 598 млн. дол. Негативне сальдо склало 388,1 млн. дол.

Експорт вітчизняних послуг до США за перший квартал 2015 року склав 154,7 млн. дол., імпорт склав 59,9 млн. дол. Позитивне сальдо торгівлі послугами за перший квартал 2015 року склало 94,8 млн. дол.

За даними Державної служби статистики Україниза обсягом прямих інвестицій, залучених в економіку України, США посідають одинадцяте місце. Станом на кінець 2014 року в економіку України залучено 862,3 млн. дол. американських інвестицій, що складає 1,9% усіх прямих іноземних інвестицій, залучених в економіку України.

Культурно-гуманітарне співробітництво:

Культурно-гуманітарне співробітництво між Україною та США базується на чотирьох профільних угодах. Існуюча договірно-правова база дозволяє розвивати і поглиблювати усі напрямки двосторонньої гуманітарної співпраці, зокрема забезпечити широке представлення американській громадськості традицій, історії та культурно-мистецьких надбань України.

Результат пошуку зображень за запитом "Українська виставка в США"

В 2015 році в музеї Палмера в США з успіхом пройшла ретроспективна виставка життя та творчості нашого видатного земляка Олександра Архипенка

Різні напрямки українського мистецтва яскраво представлені на теренах США. Це і митецькі виставки, і концерти академічної музики та класичного співу, а також фольклорної музики, гастролі естрадних виконавців та кінопокази. У багатьох містах США успішно працюють школи українознавства, яких в Америці налічується близько сорока. Функціонування цих шкіл базується на великому ентузіазмі громади і щирому бажанні зберегти і передати прийдешнім поколінням свою мову, культуру і традиції.

Окремим напрямком розвитку гуманітарного співробітництва є наукові обміни між Україною та США, що тривають з початку 90-х років та здійснюються переважно на кошти американського уряду. Відповідні програми фінансуються Конгресом, Державним департаментом та Агентством США з міжнародного розвитку і реалізуються через низку американських організацій.

Науково-технічне співробітництво:

Правовою основою українсько-американської співпраці у науково-технічній сфері є двостороння міжурядова Угода про співробітництво у сфері науки і технологій, яка була підписана 4 грудня 2006 року. Її укладення сприяло поглибленню та інтенсифікації зв’язків між науковими установами двох держав, обміну досвідом, інформацією, технологіями у сферах, які становлять взаємний інтерес.

Результат пошуку зображень за запитом " реалізацію проекту „Antares”"

Прикладом плідної взаємодії двох держав у галузі дослідження космосу можливо вважати  реалізацію проекту „Antares”, в рамках якого ДП “КБ “Південне” ім. М.К.Янгеля з компанією “Orbital Sciences Corporation” здійснили розробку нового космічного ракетного комплексу „Antares” на базі ракети-носія  „Маяк”. Проектом передбачається залучення до його виконання таких українських підприємств, як ДП „ВО „Південний машинобудівний завод ім. О.М.Макарова”, НВП „Хартрон-Аркос”, а також американських компаній, насамперед „Aerojet”.

Перспективним напрямком українсько-американського співробітництва може бути модернізація української ракети-носія «Циклон-4» та її використання для здійснення пусків з космодромів та пускових баз США.

Договірно-правова база:

Договірно-правова база українсько-американських відносин складає понад 130 міжнародних документів та охоплює широкий спектр галузей українсько-американського співробітництва, в т.ч. торговельно-економічну, науково-технічну, гуманітарну, правоохоронну та інші сфери.

Ключові документи:

Хартія Україна-США про стратегічне партнерство (підписана 19.12.2008);

Дорожня карта пріоритетів українсько-американського співробітництва (підписано 01.04.2008 р.);

Угода про гуманітарне і техніко-економічне співробітництво (чинна з 05.07.1992), Договір про заохочення та взаємний захист інвестицій (16.11.1996), Угоду про повітряні перевезення (Угода про «відкрите небо», підписано 14.07.2015).

Українська діаспора:

Важливим фактором, який сприяє повнішій реалізації потенціалу співробітництва України і США, залишається проживання на території Сполучених Штатів численної української громади – понад 900 тис. американців українського походження (в американських україномовних виданнях йдеться про 2 млн. українців). У цьому контексті, пріоритетним для Української держави залишається зміцнення зв’язків з українською громадою, сприяння забезпеченню її етнокультурних потреб.

Результат пошуку зображень за запитом "Українці США"

В 2014 році українці в Сполучених Штатах Америки вирішили привітати Україну з Днем Незалежності і провели флешмоб «Запали іскру єдності» одночасно в чотирьох містах США – Вашингтоні, Нью-Йорку, Філадельфії і Детройті

Численні культурні та громадські заходи, гуманітарна допомога, лобіювання інтересів нашої країни в Америці – це далеко не повний перелік сфер і напрямків, у яких відіграють важливу роль і є активними гравцями організації української громади, зокрема: Український Конгресовий Комітет Америки, Українська Федерація Америки, Фундація «США-Україна», Українсько-американська координаційна рада, Вашингтонська група, Союз українок Америки, українські товариства юристів, інженерів та лікарів Америки, молодіжні організації СУМ та ПЛАСТ, організації «Нова українська хвиля», «Разом», «United Help Ukraine», «US Ukrainian Activists» та багато інших.

Дипломатичні представництва України:

Посольство України в Сполучених Штатах Америки

Генеральне Консульство України в Нью-Йорку

Генеральне консульство України в Сан-Франциско

Генеральне консульство України в Чикаго

Тематичні публікації:

Україна і США обговорили ядерну стратегію в контексті загрози з боку Північної Кореї