Реалізація проекту проходить під егідою УСК

Українці Об’єднаних Арабських Еміратів

Початок міграції до ОАЕ закладено наприкінці 1980-х роів, коли стали запрошувати в країну спортивних фахівців з Радянського Союзу. З розпадом останнього у 1991 році поступово почали прибути переселенці з України в пошуках роботи.

З початку 2000-х років здебільшого приїжджає молодь, щоб заробити гроші або використати цю країну як трамплін для подальшої міграції. Здебільшого українці працюють в готелях на рецепшені, у брендових продажах, сфері нерухомості, туризмі, в салонах краси і ресторанах. Надзвичайно багато працюють у місцевих авіакомпаніях Etihad, Emirates, Fly Dubai, Air Arabia, які з 2010-х років почали проводити окремі конкурсні відбори стюардів у Києві. Є невелика кількість українських лікарів та інженерів, і приблизно стільки ж підприємців. Здебільшого, це молоді люди віком 20-40 років.

Приблизно 4000-5000 осіб було в 2012 році, 5000-7000 українців — у 2016 році. За офіційною інформацією МЗС ОАЕ, станом на 1 січня 2017 року тимчасовий дозвіл на проживання в Еміратах мали 11 145 громадян України. Значний відсоток становлять туристи. Так, 2016 року 112 135 українських громадян відвідали Об’єднані Арабські Емірати.

Найбільш активний осередок української громади ОАЕ  знаходиться в столиці країни Абу-Дабі.

Тривалий часу не існувало української громади в ОАЕ, всі українці осідали в СНД-шних сервісах і спільнотах.

Поштовхом до організованого життя української спільноти в Об’єднаних Арабських Еміратах стала створена у березні 2014 року група у Facebook “Українці в Еміратах”. З 8 тисяч учасників цієї групи на території ОАЕ проживають лише трохи більше трьох тисяч.

Як українка створила діаспору та, що роблять українці в ОАЕ

Українська громада в Дубаї | Фото:Facebook

Зараз членами нашої діаспорської ініціативи є 8 тисячі молодих українців”, – розповідає Євгеній Семенов, який уже більше ніж три роки живе в ОАЕ. Він переїхав в Емірати з Чернівців. У столиці однієї з найбагатших країн світу працює в сфері IT-технологій. Про особливості життя в Еміратах  Євгеній Семенов розповів СВІТUA.

– Чому  ви вирішили емігрувати, і чому саме в Емірати?

– Я особисто ніколи не планував і навіть не думав про еміграцію. Ще, коли був студентом, університет запропонував мені пройти відбір на стажування до еміратської компанії.

Зацікавившись потенційним професійним досвідом, надіслав своє резюме, і після успішного складання всіх тестів поїхав до столиці ОАЕ Абу-Дабі здобути тимчасову практику, а потім вже на місці отримав пропозицію занутиритись у роботу з головою – повноцінний контракт.

Виготовленням робочих віз у Еміратах займаються роботодавці, які стають так званими спонсорами кожного працівника і відповідають за його успішне перебування у країні.

Світлина від Yevheniy Semenov.

Євгеній Семенов на презентації стрічки Червоний | Абу-Дабі, листопад 2017 року | фото: Tymur Korkishko

– До чого було найважче звикнути? 

– Звісно, найнезвичнішим був клімат. Зважаючи на те, що приїхав до країни я на початку вересня – дуже спекотний та вологий період, коли перебування на вулиці стає схожим на відвідини сауни.

Та вже за кілька місяців до клімату  та перепадів температур між кондиціонованим приміщенням і навколишнім середовищем вдалося адаптуватися.

– Розкажіть про ціни на оренду житла та комунальні послуги.

– Ціни на проживання є високими і залежать від еміратів та міст, тому до прикладу багато людей, які працюють в Дубаї, живуть у сусідніх Шарджі та Аджмані, які є близькими територіально і водночас де житло можна орендувати дешевше.

У столиці Абу-Дабі ділити кімнату з одним чи двома сусідами коштуватиме в середньому 300-350 доларів на місяць. Вартість комунальних послуг у квартирі-студії (аналог української однокімнатної) – $30-40 на місяць. Водночас дуже дорогим за українськими мірками є інтернет – за 20Mbit/sec щомісяця доведеться платити майже $100.

– Чи дорого харчуватись: скільки коштують найнеобхідніші продукти?

– Найбільші міста ОАЕ Абу-Дабі та Дубай завжди входять до топу найдорожих у світі, тож харчуватись теж недешево. Спричинено це тим, що більшість продуктів імпортують у країну. Пляшка питної негазованої води (1,5 л) коштує близько 40 центів, газована вже вартуватиме близько $2, хліб – $1, літр пастеризованого молока – $1.2, свіжого – $1.5, 30 яєць – $5.

Світлина від Yevheniy Semenov.

Майстер-клас із петриківського розпису у Нью-Йоркському Університеті Абу-Дабі | facebook Yevheniy Semenov

– А яка політика ОАЕ щодо вживання алкоголю?

– Алкоголь в ОАЕ вживають, щоправда політика щодо цього теж дещо різниться у кожному з еміратів: у деяких є більш суворою, в інших – менш.

Пити алкоголь можна у місцях, які ліцензовані для цього, зазвичай, орієнтуючись на іноземних туристів, такими є заклади в готелях. Також існують спеціальні алкогольні магазини, вхід до яких заборонено мусульманам, а придбати спиртне можна маючи вже власну відповідну для цього ліцензію. Алкоголь можна як ввозити, так і придбати у місцевому Duty Free, звісно ж, у лімітованому об’ємі.

А от за та, що у нетверезому стані перебуваєш на людях, можуть навіть ув’язнити. Особисто я за 3 роки проживання в Еміратах ще ніколи не бачив на вулиці нетверезої людини.

– Які ще незвичні для нас закони є в ОАЕ?

– У громадському транспорті ОАЕ є окремі зони лише для жінок, перебування там чоловіка каратиметься штрафом. Під час священного для мусульман місяця Рамадан в ОАЕ можна потрапити до в’язниці за вживання їжі чи напоїв або паління у публічному місці.

Також в Еміратах забороняється фотографувати людей без їх дозволу, особливо – викладати ці знімки для публічного доступу. Закон не дозволяє публічних образ, відомими є прецеденти ув’язнення та депортації з країни іноземців навіть за записи в соцмережах чи месенджерах.

– Наскільки легко започаткувати власний бізнес в Еміратах?

– Для будь-якої комерційної діяльності в ОАЕ потрібна ліцензія, придбавши яку можна одразу займатись відповідною діяльністю на території емірату чи цілої країни.

Тож щоб заснувати бізнес достатньо ідеї, бажання та стартового капіталу. Також якщо є бажання вести діяльність поза межами певної фрізони, потрібно буде знайти партнера-еміратця, якому належатиме половина вашої компанії – так, зокрема, Емірати турбуються про благополуччя своїх громадян.

– А чи складно отримати право на проживання, громадянство?

– Дістати право на проживання в ОАЕ дуже просто – достатньо просто отримати робочу візу. Щодо громадянства все значно складніше. Еміратцями можуть стати жінки, заміжні за місцевими чоловіками, діти, що народжуються в ОАЕ від невідомих батьків або діти, в яких матір’ю є громадянка ОАЕ. Також паспорт може бути наданим іноземцю рішенням шейха. Водночас подвійне громадянство ОАЕ не визнають.

Світлина від Yevheniy Semenov.

Українці в Абу-Дабі святкують Різдво | facebook Yevheniy Semenov

 – А тепер про українців: яку роботу здебільшого шукають наші люди в Еміратах?

– Чи не найбільше українців в ОАЕ працюють в готельно-туристичній сфері. Також надзвичайно багато наших співвітчизників працюють у місцевих авіакомпаніях (Etihad, Emirates, Fly Dubai, Air Arabia), які останнім часом навіть почали проводити окремі конкурсні відбори стюардів у Києві.

– Як українцю, який прибув, наприклад, в Абу-Дабі знайти там своїх? Куди звертатись, куди іти?

– Єдиною офіційною українською установою у столиці Еміратів наразі є Посольство України в ОАЕ. Також за порадами, знайомствами та спілкуванням можна звернутись до громади, головною платформою спілкування якої є фейсбук: https://www.facebook.com/groups/UkrainianAbuDhabi/

Місця зустрічей громади залежать від формату таких зустрічей. Для спортивних заходів це – спортивні майданчики чи пляж, для пікніків – парки, для літературного клубу – арт-кафе, для мистецьких заходів та майстер-класів – галереї, для дитячих заходів – відповідні заклади або чийсь дім.

Світлина від Yevheniy Semenov.

В легендарному французькому музеї Лувр у столиці Об’єднаних Арабських Еміратів працюють багато українців | facebook Yevheniy Semenov

– Українська громада в Еміратах дуже активна. Ви провели Перший місяць української культури в Еміратах. Окрім того, популярними є і спортивні ініціативи Української громади Абу-Дабі… 

– Останнє – це лише один із напрямків діяльності українців у столиці ОАЕ. З осені 2015 року наша громада почала регулярно зустрічатись у столиці ОАЕ для підтримки свого здорового духу, займаючись футболом, волейболом, фітнесом, йогою тощо.

За рік доросли до спортивних зустрічей 5 днів на тиждень – цей період ми назвали Активним українським літом в Абу-Дабі і особливо приємно, що відбувся він завдяки підтримці державної організації столичного емірату Abu Dhabi Sports Council, які оцінили активність громади та надали нам гарну знижку на оренду спортивних приміщень.

– А які три поради від вас для українця, який хоче переїхати в Емірати?

– Будьте готові зустріти представників всіх культур та народів світу з усіма їх часом незвичними для нас звичками, вимовами англійської та діалектами, приготуйтесь дуже багато працювати та завжди пам’ятайте Батьківщину і свої корені.

Світлина від Yevheniy Semenov.

У вересні українська громада активно підтримувала Сергія Реброва і його “Аль-Ахлі” на стадіоні у чвертьфіналі Азійської Ліги Чемпіонів з футболу в Абу-Дабі | facebook Yevheniy Semenov

 

На 2017 рік існує багато ініціатив за різними напрямками, в кожному з яких є куратори і активісти, яким цікава саме ця діяльність:

  • дитячий клуб — раз у місяць є тематичні заходи для дітей;
  • щотижневі футбол, волейбол, скелелазання, іноді ковзани або рибалкає щотижневі ігри в мафію, еківокі, монополію тощо, де збираються по 15-20 людей;
  • бізнес-клуб;
  • дівчачий клуб — раз на два тижні дівчата збираються на каву/суші/дискотеку;
  • матусин клуб, де молоді мами можуть щодня вирішувати свої питання і ділитись корисною інформацією, речами, збиратись в парках для прогулянок з візками і малечею;
  • арт-клуб — члени громади намагаються об’єднати всіх творчих діаспорян для організації спільних проектів і флешмобів.
10376334_983799738376664_2726031212208301904_n

Щоп’ятниці в Дубаї діти з української громади зустрічаються в неофіційному форматі для спілкування та навчання

27 червня 2017 року до Національного педагогічного університету імені М. П. Драгоманова завітала делегація української діаспори з Об’єднаних Арабських Еміратів. До складу делегації входили директор першої української школи у м. Дубаї (ОАЕ) Наталія Сердюк та представник керівництва української діаспори Тетяна Співаковська.

2016 року з ініціативи діаспорян проведено Перший місяць української культури в Еміратах.

Активне українське літо в Абу-Дабі проходить за підтримки Abu Dhabi Sports Counci.  Народились воно з вуличних Активних українських п’ятниць в Абу-Дабі, які безкоштовно організовуються у столиці ОАЕ щотижнево з 8:00 до 13:00-14:00 вже третій рік поспіль.