Реалізація проекту проходить під егідою УСК

Життя української громади у Франції

За неофіційною статистикою, у Франції мешкає близько 40 тис. громадян українського походження. Переважну більшість з них становлять нащадки трудових і політичних емігрантів, переміщених осіб.

Брошура-путівник по українським організаціям у Франції: Brochure_1.pdf

Першими відомими вихідцями з українських земель, які оселилися у Франції, можна вважати дочку київського князя Ярослава Мудрого – Анну Ярославну, яка у 1051 р. вийшла заміж за французького короля Генріха І, та її почет.

Статуя Анни Ярославни у Санлісі

Статуя Анни Ярославни у Санлісі | tribuna.pl.ua

Основні хвилі української еміграції до Франції припали на період після І та ІІ світових війн.

Перша українська організація у Франції виникла у 1908 р. під назвою “Гурток українців у Парижі”. З 1929 р. в Парижі діяла організація українських націоналістів мельниківського напрямку, яка була створена одночасно із заснуванням ОУН. З 1933 р. і донині в Парижі виходить газета “Українське слово”.

На сьогодні у Франції існує низка українських громадсько-політичних організацій, які у 1997 р. об’єдналися у Репрезентативний комітет української громади у Франції. Комітет, до якого увійшли зокрема «Об’єднання українців у Франції», «Об’єднання французів українського походження», «Спілка українок у Франції», «Товариство колишніх воїнів Армії УНР», «Спілка української молоді», «Спілка українських студентів»,  практично координує все громадське та культурне життя українців у Франції. Головою Комітету у 2015 р. було обрано Тараса Горішного.

З 1951 р. у містечку Сарсель поблизу Парижа знаходиться Європейське відділення Наукового Товариства ім. Т.Шевченка. Тут була зосереджена робота над виданням «Енциклопедії українознавства». НТШ має великий архів і бібліотеку, яка налічує 25 тис. томів. Головою НТШ є професор Вільного українського університету у Мюнхені Володимир Косик. Українська бібліотека ім. Симона Петлюри існує в Парижі з 1929 р. В її фондах збереглися книги, документи, архіви ХХ ст., зокрема, ті, що стосуються української держави 1917-1921 рр. Директор бібліотеки – Ярослава Йосипишин.

Українська ідентичність підтримується завдяки роботі українських суботніх шкіл. Дві з них проводять навчання в Парижі, 1 – у Страсбурзі. У 2005 р. Культурно-інформаційний центр Посольства прийняв під свій дах Українську школу мистецтв, яка за погодженням Міносвіти України надає освітні послуги за програмою Української міжнародної школи.

У Національному інституті східних мов і цивілізацій Паризької Сорбони є кафедра української мови. Завідувач – Ірина Дмитришин. У липні 2015 р. між зазначеним Інститутом та Києво-Могилянською академією була підписана угода про співпрацю.

Серед українських художніх колективів у Франції найбільш популярним і активним є хор собору Святого Володимира (м. Париж, диригент Леся Микитин).

Майже тисячу років тому княгиня Анна Ярославна прибула до Франції для шлюбу з французьким королем Генріхом І. Майбутня французька королівна стала першою відомою нам емігранткою до Франції. Пізніше переміщення на французьку землю були незначними аж до ХІХ-го століття, коли прихисток у Франції знайшла українська інтелігенція. Голова Об’єднання українців Франції (ОУФ) Богдан Білогоцький – нащадок представників цієї хвилі міграції. Він чудово володіє українською мовою, розповідає, що національний дух та любов до Батьківщини передав йому дідо, який був вояком УНР.

Про сьогодення українських мігрантів у Франції голова ОУФ розповів у ексклюзивному інтерв’ю Укрінформу.

Богдан /Бернар Білогоцький/Білот (Bernard Bilot) | фото Укрінформ

НОВА ХВИЛЯ МІГРАЦІЇ «ОМОЛОДИЛА» УКРАЇНСЬКУ ГРОМАДУ

– Пане Богдане, еміграцію українців за кордон нині розділяють на п’ять хвиль: до Першої світової, між Першою та Другою світовими війнами, після Другої світової, 90-ті роки й нинішній час, зокрема з 2014 року. Розкажіть, будь ласка, більш детально про етапи, визначні події еміграції українців до Франції.

– Першою українською емігранткою, напевно, була Анна Ярославна. Наступним відомим українцем у Франції  став син Пилипа Орлика Григор. Пізніше у Франції перебував Михайло Драгоманов. У 1878 році відбувся міжнародний літературний конгрес у Парижі, де Драгоманов виступив із листом «Література українська, проскрибована урядом російським», який підписало багато французьких журналістів і письменників. У ньому йшлося про скасування Емського наказу царя Олександра ІІ. І то був перший український політичний виступ у Франції.

В 1905 році було кілька українців, котрі називали себе українцями. Чому я на цьому наголошую? Бо студенти з України уже в XIV столітті навчалися у Сорбонні. Свідчення про це існують, але вони там записані як русини чи малороси.

Ситуація почала покращуватися після еміграції, яку називатиму петлюрівською. Саме в той час робилося дуже багато для українців у Франції. Зокрема, з 1926 року існувала Українська автокефальна православна церква. Це описано в листуваннях того часу, які я детально вивчав. Тоді ж почали відкривати й українські школи, в одній з них навчалася моя мама. Існувало багато хорових, балетних колективів. У деяких містах працювали театри, зокрема, у Шалетт-сюр-Люен.

За Симона Петлюри вперше почали друкувати пресу українською мовою. Тоді ж створили газету «Тризуб». Це видання існувало й після смерті Петлюри, аж до 1940 року. Також було видано кілька книжок французькою мовою на українську тематику, переважно то заслуга Шульгина (Олександр Шульгин – український політичний, громадський, культурний і науковий діяч, член Центральної Ради, посол УНР у Болгарії, в еміграції з 1920-х років – ред.).

Перед війною були емігранти із Галичини, які приїхали на заробітки. І вони поступово долучилися до «петлюрівців», утворилися численніші осередки. Після Другої світової приїхали українці, які були інтерновані, або перебували в концентраційних таборах, чи жили в Німеччині у таборах для біженців.

– Відбулося різке зростання еміграції з України до ЄС, у т.ч. до Франції, у 2014-2016 роках. Як влаштувалися наші мігранти, адже на цей самий період припало масове переміщення біженців з Африки?

– Зараз у Франції багато емігрантів з України останньої хвилі. Їх можна умовно розділити на дві групи. Перші – ті, хто приїхав з економічних причин, інші – з напівекономічних, напівполітичних. Ми усім раді, бо українська громада з часом робилася менш чисельною, можна сказати, вимирала. Колись я був наймолодшим, а тепер став найстаршим. Досить довго ми не мали інформації про новоприбулих, тепер налагодили зв’язки, шукаємо шляхи співпраці. Серед них – чимало небайдужих до української справи. Ми навіть готові з часом передати їм керівництво нашим Об’єднанням.

– Розкажіть, як довго триває адаптація, звикання до нових умов? Наскільки французьке суспільство відкрите для адаптації «чужинців»?

– Багато залежить від кожної людини. Є такі, що приїхали десять років тому, мають свою машину, свою квартиру, але є й такі, що бідують. Раніше, коли прибували люди, міграційні організації, навіть церкви, не мали змоги допомогти їм облаштуватися. Вони жили в маленьких кімнатках по 6-8 осіб. Зараз такого вже немає, бо у Франції про це дбають, від держави надходить найбільше допомоги. Дехто з діаспорян досяг успіху – організував свій бізнес, має власні підприємства. Українці служать в армії та в поліції, але таких небагато.

– За даними статистичної служби Eurostat, у Франції проживає понад 10 тисяч українців. Насправді ж їх значно більше. Де територіально знаходяться головні осередки українців?

– Скільки насправді тут живе українців, достеменно невідомо. За нашими підрахунками, десь 50 тисяч. Більшість зосереджена в Парижі чи біля столиці. Є ще одна дуже цікава громада – у Страсбурзі, на сході Франції. До неї здебільшого долучаються українці, які працюють у Раді Європи. Там вже діє українська школа. Тісного контакту з ними поки не встановили, однак планую найближчим часом туди поїхати, познайомитися.

Постпред України при ЄС: пишаюся українською громадою Страсбурга.

Українська громада у Страсбурзі не лише вболіває за долю України, а й є активним учасником народної дипломатії, реалізуючи на практиці різноманітні проекти, популяризуючи Україну у французькому суспільстві, а також ефективно працює у співпраці з Постійним представництвом України при Раді Європи.

Постійний представник при РЄ Дмитро Кулеба | Укрінформ

Про це Постійний представник при РЄ Дмитро Кулеба розповів в ексклюзивному інтерв’ю Укрінформу.

“Я пишаюся української громадою Страсбурга. Як дипломат, я знайомий з різними моделями взаємодії громади з дипломатами і не завжди вони успішні. Та громада, яка є тут, це люди, якими можна пишатися і які повністю закривають собою фронт народної дипломатії. Вони активні, цілеспрямовані, головне – не сидять і не чекають, а постійно хочуть щось робити”, – сказав він.

“Для мене, як для Посла, це надзвичайно круто мати таких партнерів”, – наголосив Кулеба.

Серед останніх реалізованих разом з громадою проектів дипломат назвав, зокрема, відкриття “Зірки Небесної сотні” біля будівлі Ради Європи, Тиждень українського кіно, прийняття до Дня незалежності тощо.

В Посольстві України у Франції урочисто відзначили День Державного Прапора України | unesco.mfa.gov.ua

Список українських громадських об’єднань у Франції

Репрезентативний Комітет української громади у Франції

Comité représentatif de la communauté ukrainienne en France

Поштова адреса

186, bd Saint-Germain

75006 Paris

Tél./Fax : 33 1 45 48 48 65

Голова – Тарас Горішний (Tarass Horiszny)

crcuf-france@hotmail.frtarass.horiszny@wanadoo.fr

Моб.: + 33 6 47 09 56 32

  1. 2.     Об’єднання українців Франції (ОУФ)

Union des Ukrainiens de France

Поштова адреса

186, bd Saint-Germain

75006 Paris

Голова – Богдан /Бернар Білогоцький/Білот (Bernard Bilot)

bogbilohot@orange.fr

Моб.: +33 6 32 94 94 33

Спілка української молоді Франції (СУМ)

Association de la jeunesse ukrainienne en France

Поштова адреса

186, bd Saint-Germain

75006 Paris

Голова – Іван Пастернак (Jean-Pierre Pasternak)

jppasternak@hotmail.com

Моб.: +33 6 86 32 04 98

Асоціація українських студентів Франції

Associations des étudiants ukrainiens en France

Голова – Володимир Кугутяк  (Volodymyr Kogoutiak)

aeuf@hotmail.fr

Союз українок Франції

Association des femmes ukrainiennes en France

Поштова адреса

186, bd Saint-Germain

75006 Paris

Голова –  Надія Мигаль (Nadia Myhal)

nmyhal@yahoo.fr

Моб.:+33 6 67 24 76 08

Українська бібліотека ім. Симона Петлюри в Парижі

Bibliothèque ukrainienne Simon Petlura

Поштова адреса

6, rue de Palestine

75019 Paris

Tél : 33 1 42 02 29 56

Fax : 33 1 48 03 14 12 ;

ukrainienne.bibliothèque@wanadoo.fr

Директор – Ярослава Йосипишин (Jaroslava Josypyszyn)

Наукове товариство ім. Т.Шевченка в Європі

Société Scientifique T.Ševčenko en Europe

Поштова адреса

29, rue des Bauves

95200 Sarcelles

Tél. 33 1 39 90 05 82

Fax : 33 1 39 94 55 15

ntchannamaria@gmail.com

Голова – професор Володимир Косик (Wolodymyr Kosyk)

Секретар – Анна-Марія Довганюк

Моб.: +33 6 50 85 69 59

Асоціація українських фахівців у Франції

Association des cadres ukrainiens en France

Голова – Лариса Чибирякова-Баратен (Larissa Baratin)

cadresukrainiens@yahoo.fr

Моб.: + 33 6 85 55 49 95

Культурна франко-українська асоціація „Весна”

Association culturelle franco-ukrainienne « Vesna »

Голова – Уляна Чайкoвська (Lilianne Czaikowski)

Поштова адреса

35, avenue de Marseilles

78740 Vaux-sur-Seine

ouliana@wanadoo.fr

Асоціація Україна – 33

Association Ukraine 33

Поштова адреса

15, rue de l’Espérance

69003 Lyon

Tél. 33 4 72 35 12 48

ukraine33@gmail.com

Голова – Микола Кузен (Nicolas Cuzin)

Асоціація Україна Дія (Ukraine Action)

Голова – Ігор Решетняк (Igor Reshentniak)

igorreshetnyak@gmail.com

Моб.: +33 6 68 17 89 84

 Українська школа Св.Володимира,  м.Париж

Ecole ukrainienne Saint-Volodymyr

Поштова адреса

186, bd Saint-Germain

75006 Paris

nmyhal@yahoo.fr

Голова – Надія Мигаль (Nadia Myhal)

Моб.:+33 6 67 24 76 08

Франко-українська асоціація -Українська школа в Парижі

Association Franco-ukrainienne – Ecole ukrainienne à Paris

Поштова адреса

Mme Oléna Mistal

204, rue Diderot

94300 Vincennes

Голова – Олена Місталь (Olena Mistal)

chateaudesarts@gmail.com

Моб.: +33 6 63 48 76 38

Газета «Українське слово»/ La Parole ukrainienne

La Parole ukrainienne

Поштова адреса

6, rue de Palestine

75019 Paris

laparoleukr@noos.fr

Головний редактор – Жан-Поль Пилипчук (Jean-Paul Pylypczuk)

Український хор при соборі Св. Володимира Великого

Coeur ukrainien Saint Volodymyr Le Grand

Поштова адреса

186, bd Saint-Germain

75006 Paris

Диригент –  Леся Микитин (Lessia Mykytyn)

alexart77ukr@gmail.com

Моб.: +33 6 78 43 91 89

Український літературний клуб

Club littéraire ukrainien

Голова – Оксана Мізерак-Гомола (Oksana Mizerak Gomola)

club.litteraire.ukr@gmail.com

Моб.:+33 6 21 33 73 09

Асоціація Lyon-Ukraine

Голова Асоціації Lyon-Ukraine

Маркіян Перетятко

Моб.:  +33 06.65.47.00.58

lyonukraine@gmail.com