Реалізація проекту проходить під егідою УСК

Узбекистан

Визнання України: 4 січня 1992 року.

Встановлення дипломатичних відносин: 25 серпня 1992 р.

Результат пошуку зображень за запитом "україна-узбекистан"

За роки незалежності відбулося 4 візити на рівні Президента України в Узбекистан (останній – у 2003 р.) і 6 візитів на рівні Президента Узбекистану в Україну (останній – у 1999 р.).

У лютому 2007 року відбувся візит в Україну Прем’єр-міністра Узбекистану, у квітні 2007 року – офіційний візит Прем’єр-міністра України до Узбекистану.

Важливим механізмом співробітництва є Спільна українсько-узбецька комісія з всебічного співробітництва, яка провела 7 засідань (останнє у 2007 році у Києві).

У 2012-2013 рр. відбулися офіційні візити міністрів закордонних справ України в Узбекистан, під час яких обговорено стан та перспективи двостороннього співробітництва у різних сферах, підтверджено взаємне прагнення сторін до поглиблення та розширення торговельно-економічного співпраці.

У Верховній Раді України створена депутатська група дружби з Республікою Узбекистан. В Олій Мажлісі Республіки Узбекистан відповідна депутатська група не сформована.

Позиція Узбекистану щодо подій в Україні викладена в заяві МЗС РУз від 4 березня 2014 р., в якій наголошується на необхідності розв’язання ситуації на основі «фундаментальних норм міжнародного права і Статуту ООН».

Торговельно-економічні відносини

Згідно з даними Держстату України, за шість місяців 2015 року обсяги торгівлі товарами та послугами між Україною і Узбекистаном склали 125,7 млн. дол. США та скоротились в порівнянні з аналогічним періодом 2014 р. на 39%. Експорт з України до Республіки Узбекистан склав 94,6 млн. дол. США (зменшення на 44,6%). Імпорт узбецьких товарів та послуг в Україну склав 31,1 млн. дол. США (зменшення на 12,1%). Позитивне для України сальдо торгівлі за цей період склало 63,5 млн. дол. США.

Товарна структура експорту: фармацевтична продукція (21,7%), машинне устаткування (12,7%), папір та картон (12,4%), вироби з чорних металів (8,9%), чорнi метали (5,6%), м’ясо та субпродукти (5,2%), молоко та молочні продукти (4,1%), готові продукти з зерна (2,4%).

Товарна структура імпорту: добрива (34,4%), бавовна (20,8%), цинк і вироби з нього (20,8%), їстівні плоди та горіхи (6,3%), засоби наземного транспорту (3,9%).

Станом на 01.04.2015 р., Узбекистан інвестував в економіку України 870,8 тис. дол. США. Узбецькі інвестиції залучені в галузях транспорту (64,4%), оптової та роздрібної торгівлі, ремонту автотранспортних засобів і мотоциклів (26,3%), будівництва (6,5%).

Станом на 01.04.2015 р., обсяг інвестицій з України в економіку Узбекистану склав 362,9 тис. дол. США. Основний їх обсяг (58,3%) залучено в промисловість.

Культурно-гуманітарна співпраця

Розвиток культурно-гуманітарного співробітництва залишається одним з важливих напрямів двосторонніх відносин між Україною і Республікою Узбекистан. Договірно-правова база в цій сфері складається з десяти двосторонніх угод, основною з яких є Угода між Україною та Республікою Узбекистан в галузі культури.

З метою розвитку співробітництва у культурній сфері Посольством України в Узбекистані регулярно проводяться культурно-просвітницькі заходи за участі української діаспори.

У Республіці Узбекистан встановлено 2 створених узбецькими майстрами за підтримки української діаспори пам’ятники Тарасу Шевченку (м. Ташкент та м. Зарафшан), що є свідченням дружніх почуттів узбецького народу. Іменем Кобзаря названа одна з центральних вулиць столиці Узбекистану, відновлена українськими будівельниками після землетрусу 1966 року.

Наукове та освітнє співробітництво

Співробітництво між Україною і Республікою Узбекистан в галузі науки і освіти здійснюється з врахуванням давніх традицій взаємодії наукових та освітніх установ, наявності чисельної української діаспори.

До перспективних напрямів українсько-узбецької співпраці в гуманітарній сфері належить освіта. Договірно-правова база в освітній сфері включає Угоду між Урядом України та Урядом Республіки Узбекистан про співробітництво в галузі освіти та Угоду між Урядом України і Урядом Республіки Узбекистан про взаємне визнання та еквівалентність документів про освіту.

У 2014-2015 рр. в Україні навчалося понад 2 тис. узбецьких студентів.

7. Договірно-правова база складається зі 149 угод, з них 57 – міждержавні та міжурядові, 28 – міжвідомчі, 4 – документи, що не набули чинності, 28 – припинили дію, 32 – не мають статусу міжнародних договорів. В консульській сфері укладено 5 двосторонніх договорів.

Ключові документи:

– Договір між Україною та Республікою Узбекистан про дружбу і подальше поглиблення всебічного співробітництва від 19.02.1998 р.

– Угода між Урядом України і Урядом Республіки Узбекистан про вільну торгівлю від 29.12.1994 р. та Протокол до неї від 25.06.2004 р.

Сторонами опрацьовується низка проектів двосторонніх документів, переважно економічного характеру.

Українська громада в Республіці Узбекистан нараховує близько 90 тисяч осіб. Кримськотатарська діаспора, за неофіційними даними, складає близько 40-50 тисяч осіб.

У м. Ташкент та основних регіонах компактного проживання української громади в Узбекистані функціонують 6 українських культурних центрів і один кримськотатарський центр «AVDET». Координує діяльність українських культурних центрів Республіканський український культурний центр «Славутич» (м. Ташкент).

Посольство України в Республіці Узбекистан