Реалізація проекту проходить під егідою УСК

7 січня виповнюється 166 років від дня народження Миколи Миколайовича Аркаса (1853-1909), українського композитора, музично-громадського діяча, історика

Микола Аркас – засновник і керівник миколаївської «Просвіти», активний і наполегливий збирач українського музичного фольклору. Товаришував з Кропивницьким, Лисенком. Мав величезну власну бібліотеку з українознавчої проблематики, глибоко студіював документальні матеріали та праці професійних істориків.

Результат пошуку зображень за запитом "«Історія України-Русі» аркаса"

У 1908 році вийшла друком його «Історія України-Русі» – одна з перших написаних і надрукованих українською мовою книжок з історії України. Тираж її (7 тисяч примірників) розійшовся протягом кількох місяців.

Відомі українські письменники та науковці схвально сприйняли сам факт її появи. Євген Чикаленко зауважував, що праця читається з великим інтересом, пробуджує любов до рідного краю, його минулого і надії на майбутнє. Автор отримав багато відгуків, йому дякували  за книгу, написану українською мовою, доступну для розуміння навіть малоосвіченим читачам.

Українська марка, присвячена Миколі Аркасу | Вікіпедія

 

У рукописній спадщині М. М. Аркаса так і залишилася ненадрукованою поема “Гетьман Пилип Орлик”.

Перу М. Аркаса належить ряд поетичних творів. Це ліричні вірші “Тихо у степу”, “Степ”, “Кажуть люди” та інші. Значним твором є його поема “На вбивство Шмідта”. М. Аркас був особисто знайомий із Петром Шмідтом.

зображення місця поховання

Пам’ятник Миколі Аркасу в Миколаєві, Україна | Вікіпедія

Микола Аркас відомий і як талановитий композитор, хоча спеціальної музичної освіти не мав. Його оперу «Катерина» (1891), написану на основі власного лібрето за поемою Шевченка, можна віднести до української оперної класики.

Могила Миколи Миколайовича в сімейному склепі Аркасів | Вікіпедія

Помер Микола Аркас раптово, 26 березня 1909 р. у розквіті сил, сповнений творчих задумів.