Реалізація проекту проходить під егідою УСК

Португалія

Визнання України: 07 січня 1992 року

Встановлення дипломатичних відносин: 27 січня 1992 року

Результат пошуку зображень за запитом "Україна-Португалія відносини"

Дипломатичні установи: Посольство Португальської Республіки в Україні (з грудня 1993 року), Посольство України в Португалії (з березня 2000 року), Консульство України в Порту; Почесне консульство України в м. Лісабон

Політичний діалог

Перша зустріч Президентів України Л.Кучми та Португалії Ж.Сампайо відбулась у грудні 1996 р. під час Лісабонського саміту ОБСЄ.

13-16 квітня 1998 р. відбувся державний візит Президента Ж.Сампайо в Україну. 25-27 жовтня 2000 р. Президент України Л.Кучма здійснив державний візит до Португальської Республіки, який став важливим фактором розвитку українсько-португальського співробітництва в усіх галузях. Підписання в рамках візиту низки двосторонніх угод, зокрема Угоди про дружбу і співробітництво між двома країнами (набрала чинності 01.09.2003 р.), заклало широку правову базу подальшого розвитку українсько-португальських відносин у політичній, торговельно-економічній, гуманітарній сферах.

Чергова зустріч вищих керівників України та Португалії відбулась 29 квітня 2004 р. в рамках Європейського економічного саміту у Варшаві.

Важливою подією в контексті двосторонніх відносин стала зустріч Президента України В.А.Ющенка з Прем’єр-міністром Португалії Ж.Сократешем, яка відбулась 16 травня 2005 р. у Варшаві.

23 жовтня 2006 року в Будапешті, в рамках святкування 50-річчя Угорської Революції 1956 року, відбулась зустріч Президента України В.А.Ющенка з Президентом Португалії А.Каваку Сілвою.

Наступна зустріч Глав Держав України та Португалії відбулась 18 жовтня 2007 р. в Лісабоні, в рамках робочого візиту Президента України до Португалії для участі у Саміті Європейської народної партії.

Найважливішою подією у двосторонніх відносинах України з Португалією та Європейським Союзом став Одинадцятий саміт Україна-ЄС, який відбувся в Києві 14 вересня 2007 р. У вказаному Саміті від імені Португальського головування в ЄС взяли участь Прем’єр-міністр Португалії Ж.Сократеш в якості Голови Європейської Ради та Міністр закордонних справ Л.Амаду.

20-23 квітня 2008 р. відбувся перший в історії двосторонніх відносин офіційний візит Голови Верховної Ради України А.П.Яценюка до Португальської Республіки. Головною метою візиту керівника вищого законодавчого органу України до Португалії стало обговорення з керівництвом країни євроінтеграційних та євроатлантичних намірів України, поглиблення міжпарламентського та торгово-економічного співробітництва, а також питань, пов’язаних із захистом прав та інтересів громадян України, які тимчасово працюють у Португалії. Візит Голови Верховної Ради України дозволив надати новий поштовх розвитку міжпарламентських зв’язків між Україною та Португалією, включаючи особисте знайомство керівників парламентських комітетів із європейських і закордонних справ, з питань оборони та груп дружби, визначення пріоритетів співпраці на різних напрямках.

Найважливішою подією у двосторонніх відносинах України з Португалією у 2008 році став офіційний візит Президента України В.А.Ющенка до Португальської Республіки, який відбувся 23-24 червня 2008 р. У ході візиту Глава Української держави провів переговори з Президентом Португалії А.Каваку Сілвою, Прем’єр-міністром Португалії Ж.Сократешем та членами португальського уряду, Головою Асамблеї Республіки (парламенту Португалії) Ж.Гамою та членами усіх парламентських фракцій, представлених в Асамблеї. Члени офіційної делегації України — Міністр закордонних справ В.С.Огризко, Міністр оборони Ю.І.Єхануров, Міністр освіти та науки І.О.Вакарчук, Міністр культури і туризму В.В.Вовкун — провели двосторонні зустрічі із своїми португальськими колегами, в ході яких були обговорені питання поглиблення співпраці між відповідними міністерствами у сферах, що становлять взаємний інтерес та підписані такі двосторонні угоди: Дорожня карта українсько-португальських відносин на 2008-2010 рр., Угода між Україною та Португальською Республікою про повітряне сполучення, про співробітництво у сфері боротьби з організованою злочинністю, а також Угода між Україною та Португальською Республікою про військове співробітництво.

Чергова зустріч на вищому рівні має відбутися 23 травня 2016 року. У рамках участі у Всесвітньому гуманітарному форумі, що проходитиме у Стамбулі, зустрінуться Президент України П.Порошенко і Прем’єр-міністр Португалії А.Кошта.

Контакти між керівниками зовнішньополітичних відомств України і Португалії мають постійний характер. Цю практику сторонами було розпочато ще у травні 1997 року коли відбулася перша двостороння зустріч міністрів закордонних справ в рамках їх участі у сесії Ради північноатлантичного співробітництва (м.Сінтра, Португалія). У її ході була парафована Хартія про особливе партнерство між Україною та НАТО. Практику було продовжено під час засідання РЄАП у грудні 1999 року в Брюсселі. У лютому 2000 р. відбувся перший офіційний візит Міністра закордонних справ України Б.І.Тарасюка в Португалію. У 2001 р. міністри закордонних справ зустрічалися двічі — під час засідання РЄАП (м.Будапешт, 29 травня) та ОБСЄ (м.Бухарест, 3 грудня). Питання інтенсифікації двосторонніх відносин та актуальна міжнародна проблематика обговорювалась також під час зустрічі глав зовнішньополітичних відомств двох країн у вересні 2002 року в Нью-Йорку в рамках сесії ГА ООН. В рамках офіційного візиту в Україну Міністра закордонних справ Португалії А.Мартінш да Кружа 13-14 лютого 2003 р. відбулося підписання Угоди про тимчасову міграцію громадян України для роботи в Португалію.

Протягом 2003-2004 рр. відбулись ще дві зустрічі глав зовнішньополітичних відомств України та Португалії – 2 грудня 2003 р. в м.Маастріхт (К.І.Грищенко — Т.Гоувейя) та 21 вересня 2004 р. в Нью-Йорку (К.І.Грищенко – А.Монтейру).

28 квітня 2006 р. Міністр закордонних справ України Б.І.Тарасюк провів переговори зі своїм португальським колегою Д.Фрейташем ду Амаралом у рамках участі у засіданні Комісії Україна-НАТО на рівні міністрів закордонних справ у м.Софія (Республіка Болгарія). Важливою подією 2006 р. став офіційний візит Міністра закордонних справ України Б.І.Тарасюка до Португалії, який відбувся 16-18 листопада 2006 р.

27 квітня 2007 р. в Осло (Норвегія) під час неформальної зустрічі керівників МЗС держав-членів НАТО відбулась зустріч Міністра закордонних справ України А.П.Яценюка з його португальським колегою Л.Амаду.

15 січня 2008 р. в м. Мадрид в ході І Форуму «Альянсу цивілізацій» відбулась зустріч заступника Міністра закордонних справ А.І.Веселовського з Міністром закордонних справ Португалії Л.Амаду, в ході якої були обговорені актуальні питання двосторонніх відносин.

Ключовою подією у розвитку міждержавного діалогу в 2013 р. стала зустріч (після тривалої перерви) міністрів закордонних справ двох держав, яка відбулася під час їхньої участі у 68-у засіданні ГА ООН. Результатом цієї зустрічі стало підписання 25 вересня 2013 року Дорожньої карти розвитку українсько-португальських відносин на 2013-2015 роки. Згаданий документ окреслив першочергові кроки сторін у розвитку відносин у таких важливих сферах як політична, промислово-економічна, військова, гуманітарна, а також визначає форми надання Португалією сприяння здійсненню реформ з метою наближення України до Євросоюзу.

25 вересня 2014 р.  відбулася чергова зустріч Міністра закордонних справ України П.А.Клімкіна з Міністром закордонних справ Португалії Р.Машете в рамках участі у роботі 69-сесії Генеральної Асамблеї ООН в Нью-Йорку.

У період з 23 квітня по 23 жовтня 2015 року відбулося три поспіль робочі візити в Україну Державного секретаря з європейських справ МЗС Португалії Бруну Масаеша.

Зустріч керівників зовнішньополітичних відомств двох країн відбулася також в рамках їх участі у 126-му Міністерському засіданні Комітету міністрів Ради Європи (м. Софія, 18 травня 2016 р.). Міністр закордонних справ України П.Клімкін зустрівся із своїм Португальським колегою А.С.Сілвою. Крім того, на другу половину вересня 2016 року заплановано офіційний візит Міністра закордонних справ України П.Клімкіна до Португалії, в ході якого сторони планують підписати нову Дорожню карту українсько-португальських відносин на 2016-2018 роки та ще ряд двосторонніх документів.

Протягом 2016 року українсько-португальські відносини в політичній сфері набули позитивної динаміки, про що свідчать рівень та результати проведених заходів, а також позиція Португалії, яка на сьогодні входить до числа головних лобістів інтересів нашої держави в європейських та світових міжнародних інституціях.

23 травня 2016 року відбулася зустріч Президента України П.Порошенка з Прем’єр-міністром Португалії А.Коштою в рамках їх спільної участі у Всесвітньому гуманітарному саміті у м.Стамбул, під час якої були обговорені питання підтримки Португалією територіальної цілісності України, подовження санкцій проти РФ, прискорення надання ЄС безвізового режиму українським громадянам, а також подальший розвиток взаємовигідного співробітництва.

14 липня 2016 року у Лісабоні відбулися двосторонні політичні консультації між зовнішньополітичними відомствами України та Португалії.

Під час візиту Міністра закордонних справ України П.Клімкіна до Португальської Республіки відбулися переговори з Міністром закордонних справ Португалії А.С.Сілвою, зустрічі з Віце-президентом Асамблеї Португальської республіки Ж.Лакау, головою Комітету у закордонних справах Асамблеї С.С.Пінту, а також депутатами парламенту, експертами, представниками ділових кіл та неурядових організацій. Крім того, було проведено зустріч з українською громадою Португалії.

Основну увагу сторони приділили ситуації на сході України, стану імплементації Мінських домовленостей, розвитку двостороннього політичного, економічного, культурного та інформаційного співробітництва. За результатами переговорів Міністри закордонних справ України та Португалії підписали Дорожню карту українсько-португальських відносин на 2016-2018 роки, яка містить основні напрями співробітництва у базових сферах.

15 – 17 січня 2017 року відбувся офіційний візит Міністра оборони України генерала армії України С. Полторака до Португальської Республіки в рамках якого відбулись зустрічі з Міністром національної оборони Португалії Х.А.А.Лопесом, начальником Генерального штабу ЗС Португалії генералом А.Н.Піна Монтейра, з Президентом національної Комісії з питань оборони парламенту Португалії М.А.Коштою.

Аналіз сучасного стану та перспектив подальшого розвитку українсько-португальських відносин дає всі підстави стверджувати про позитивну динаміку їх розвитку, чому мають сприяти офіційний візит до Португальської Республіки Президента України П.О.Порошенка та візит в Україну Міністра закордонних справ Португалії А.Сілви, заплановані на 2017 рік.

gfhyghjgkj

В рамках відзначення 25-ої річниці встановлення дипломатичних відносин між країнами 10 липня 2017 року офіційний візит до України здійснив Міністр закордонних справ Португалії Аугушту Сантуш Сілва

Існуючі двосторонні органи високого рівня:

Міжурядова українсько-португальська комісія з питань економічного, промислового та технічного співробітництва

Договірно-правова база

Договірно-правова база українсько-португальських відносин складається з 50 двосторонніх документів міждержавного, міжвідомчого, міжрегіонального та міжінституційного характеру.

Ключові документи:

– Угода про  дружбу і співробітництво між Україною та Португальською Республікою (25 жовтня 2000 р.);

– Угода між Україною та Португалією про сприяння та взаємний захист інвестицій (25 жовтня 2000 р.);

– Конвенція про уникнення подвійного оподаткування та попередження податкових ухилень стосовно податків на доход і на капітал між Україною та Португалією (9 лютого 2000 р.);

– Угода між Україною і Португалією про співробітництво в галузі освіти, культури, науки, технологій, молоді, спорту та засобів масової інформації (25 жовтня 2000 р.);

– Угода про соціальне забезпечення між Україною та Португальською Республікою (07 вересня 2009 р.);

– Дорожня карта українсько-португальських відносин на період 2013 – 2015 роки (25 вересня 2013 р.).

 Торговельно-економічне співробітництво

У 2016 році торговельні відносини між Україною та Португалією продовжували характеризуватися значною перевагою українського експорту над імпортом.

За даними Державної служби статистики України у січні-листопаді 2016 р. двосторонній товарообіг становив 238,2 млн. дол. США. Український експорт товарів до Португалії знизився на 35,3% у порівнянні з аналогічним періодом 2015 р. і становив 191,7 млн. дол. США. Імпорт товарів з Португалії збільшився на 12,5% і становив 46,5 млн. дол. США. Позитивне сальдо на користь України склало 238,2 млн. дол. США.

Основними статтями українського експорту до Португалії традиційно залишаються продукти сільського господарства (60,5% від загального експорту товарів) зокрема: зернові культури (46%), насіння і плоди олійних рослин – ріпак, свиріпа, соняшник (14,5%).

У 2016 р., у порівнянні з 2015 роком, зросли обсяги експорту продукції чорної металургії – до 32 млн. дол. США (126,9% від 2015 р.). Зменшились поставки зернових культур – до 88,2 млн. дол. США (79,1% від 2015 р.), насіння і плодів олійних культур – до 27,8 млн. дол. США (25,7% від 2015 р.).

Продовжується тенденція розширення номенклатури українського експорту у 2016 році, зокрема в категорії товарів з високою доданою вартістю, а саме продукції промисловості. В категорії «електричні машини» поставки становили 25,5 млн. дол. США (питома вага 13,3%).

В той же час, загальний обсяг імпорту товарів з Португалії за 2016 рік збільшився у порівнянні з 2015 роком на 12,5%.

Основні статті українського імпорту з Португалії: електричні машини – 8,32 млн дол. США (17,9% від загального імпорту), корок та вироби з нього – 4,5 млн. дол. США (9,7% від загального імпорту), текстильні матеріали – 3,8 млн. дол. США (8,2%), котли, машини 3,46 млн. дол. (7,4%), взуття 2,57 млн. дол. (5,5%), одяг та трикотажні вироби 2,49 млн. дол. (5,4%), пластмаси – 2,05 млн. дол. (4,4%).

Спостерігається значне збільшення (на 90%) імпорту з Португалії електричних машин, пластмаси та полімерних матеріалів (89,5%), насіння і плодів олійних рослин (майже в 2,5 разів), виробів з чорних металів (51,2%), кави, чаю (на 29,1%).

Водночас, скоротились поставки в Україну португальської фармацевтичної продукції (на 49,5%), молока, молочної продукції, яєць та меду (79,6.

Як і в минулі роки, сальдо двосторонньої торгівлі послугами у 2016 році продовжувало залишатися для України негативним (-6,0 млн. дол. США). Експорт послуг у січні-вересні 2016 року становив 2,9 млн. дол. США. Імпорт становив 11,9 млн. дол. США.

 

Інвестиційне співробітництво:

Відповідно до українських статистичних даних португальські інвестиції в Україну складають 15,6 млн. дол. США. Українських інвестицій в Португалії не зареєстровано.

Науково-технічне співробітництво

На сьогодні Португалія займає друге місце у світі в галузі використання альтернативних джерел енергії.

Наявність в країні необхідних природних умов, дозволило зробити ставку на відновлювальну енергію (сонячну, вітрову, хвильову), сумарний обсяг яких, на сьогодні, у загальному енергетичному балансі країни досяг 27%. Варто наголосити, що в планах Єврокомісії прогнозується досягнення країнами-членами ЄС відповідного показника у 20% тільки в 2020 р.

За оцінками експертів, в період з 2007-2015 рр. завдяки започаткованим проектам в цій сфері вдалося створити близько 23 тис. нових робочих місць, а також залучити в економіку країни 15,5 млрд. євро інвестицій.

З огляду на досягнення Португалії у цій галузі та значні потреби у розвитку згаданого напряму в Україні, двостороннє співробітництво в енергетичній галузі, особливо у використанні відновлювальних джерел енергії, мають значні перспективи.

Іншим пріоритетним напрямом науково-технічної співпраці між двома країнами може стати космічна галузь.

Культурно-гуманітарне співробітництво

Протягом 2016 року Посольство продовжувало роботу з розбудови відносин з Португалією в культурно-гуманітарній сфері.

У звітний період Посольством запроваджено нові форми роботи у форматі відео-конференції з використанням технічних засобів. 20 липня у приміщенні Посольства, за участю Міністра культури України Є.Нищука та представників місцевих українських громадських організацій, було проведено відео-конференцію засобами Skype для обговорення перспектив розвитку культурного співробітництва між Україною та Португалією, із залученням до цієї роботи представників української громади Португалії.

Відбувся візит в Португалію Міністра освіти та науки України Л.Гриневич, з метою участі у роботі Форуму мігрантів Європи, у рамках якого було проведено зустріч Міністра з керівниками українських громадських організацій та культурно-освітніх центрів у Португалії, за участю начальника УЗУЕД МЗС Л.Дір, присвячену проблемам українського шкільництва.

З метою надання нового імпульсу співробітництву в освітній сфері, у травні 2016 року, за сприяння Посольства, відбувся робочий візит в Лісабон делегації українських освітян у складі ректорів КНУ ім. Т.Шевченка Л.В.Губерського, Національного педагогічного університету ім.М.Драгоманова В.П.Андрущенка та Київського університету ім.Б.Грінченка В.О.Огневюка, президента Національної академії педагогічних наук України В.Г.Кременя, голови Державної інспекції навчальних закладів України Р.В.Гурака та професора КНУ ім. Т.Шевченка В.І.Сергійчука.

Під час свого перебування в Португалії українська делегація провела переговори з керівництвом Лісабонського університету, Католицького університету Португалії та Нового університету Лісабона, у ході яких було обговорено широке коло науково-освітніх питань, зокрема шляхи активізації та розширення співпраці між університетами, налагодження партнерських відносин між ректорами українських і португальських вищих навчальних закладів. Окрім цього, у приміщенні Культурно-інформаційного центру було проведено зустріч з представниками українських громадських організацій.

У звітний період особливу увагу в своїй діяльності Посольство приділяло розвитку взаємодії з українською громадою, яка, за даними Служби з питань іноземців та кордонів Португалії, залишається однією з найбільших іноземних громад в країні перебування.

Співпраця з українською громадою базувалася на спільному проведенні тематичних заходів з відзначення історичних дат України, вшанування пам’яті українських діячів та просування українських інтересів в Португалії.

Важливою складовою такої співпраці залишається взаємодія з українськими суботніми школами, що діють при громадських організаціях, створених українцями у Португалії.

Протягом 2016 року одним з головних напрямків роботи ПУ у взаємодії з українською громадою було залучення гуманітарної допомоги в Україну. Так, за сприяння дипустанови та за участю ряду громадських організацій, зокрема, Спілки українців Португалії, Руху «Solidariedade Ucrânia», асоціації «Український Дім», волонтерського руху «Янголи милосердя», а також Фармацевтичної фірми MPS FARMACÊUTICA та Української греко-католицької церкви організовано низку благодійних акцій, концертів, тематичних вечорів, на яких зібрано понад 200 тис. євро та близько 16,5 тонн гуманітарного вантажу (точні цифри не оприлюднюються), які включають медичні препарати, одяг, взуття, засоби гігієни, харчові продукти тривалого зберігання тощо. Окрім цього, Спілкою українців Португалії у 2016 р. відправлено до України 1 міні-автобус швидкої допомоги. У місцях компактного проживання українців на постійній основі діють пункти зі збору гуманітарної допомоги від усіх бажаючих.

Окремо слід відзначити, що вже вдруге був успішно реалізований проект «Обійми» з оздоровлення групи українських дітей у Португалії, якому Посольство надало безпосереднє сприяння. Ініціаторами проекту виступили Благодійна організація «МБФ «Архангел світла» (м. Київ), МБФ «Отчий дім» (м. Київ), Асоціація «Український Дім» (м. Лісабон) та за активного сприяння столичного коледжу «Св. Іоанна де Бріту». Так, у липні 2016 р. 12 хлопчиків і дівчаток віком від 8-ми до 14-ти років з числа дітей-сиріт, дітей позбавлених батьківської опіки, прибули до Лісабону на відпочинок та оздоровлення. Загалом у Португалії діти провели три тижні: будні проходили у спортивному таборі на базі коледжу, а вихідні – у португальських сім’ях.

Посольство ініціювало та підтримувало проведення усіх культурно-мистецьких заходів на території Португалії, реалізація яких сприяла поширенню знань про Україну та її самобутню культуру і мистецтво в країні перебування, а також зміцнювала міжнародний імідж України.

Серед таких заходів варто виокремити відкриття пам’ятника Героям Небесної Сотні у м.Брага (квітень); проведення Днів культури України в м.Гойш (квітень); проведення Днів України в м.Брага (грудень), під час яких було підписано Меморандум про встановлення побратимських зв’язків між муніципалітетом м.Івано-Франківск і муніципалітетом м.Брага та співпрацю в культурній, туристичній, освітній, економічній та інших сферах, а також організовано виставку художніх робіт «Петриківка-душа України», виставки картин талановитих українців, які проживають на території Португалії, фотоекспозиції до річниці Революції Гідності та Свободи в Україні; у приміщенні головного корпусу Автономного університету Лісабона організовано двотижневу фотовиставку до 30-ї річниці аварії на ЧАЕС (квітень); проведення, за сприяння Спілки українців у Португалії, ювілейного святкового концерту народного артиста Павла Дворського з його синами В’ячеславом та Павлом, присвяченого героям, що захищали Україну від окупантів в роки Другої світової війни та захищають Україну нині від російських загарбників (травень); презентація художньої виставки «Петриківка-душа України» на острові Мадейра, м.Фуншал та у м.Лісабон (червень); проведення ПУ в ПР дипломатичного прийняття з нагоди 25-річчя Незалежності України, в якому взяли участь представники дипкорпусу, представники державних органів Португалії, парламентарі, громадські діячі та багаточисельна українська громада; у рамках Днів європейської спадщини у приміщенні колишньої королівської резиденції Національному палаці Мафри презентовано українську культуру, у т.ч. розміщено виставку робіт з петриківського розпису «Петриківка-душа України» (вересень); презентація широкомасштабної фотовиставки, присвяченої Голодомору в Україні 1932-1933 рр. за участю парламентарів Асамблеї Республіки, дипломатичного корпусу та української громади (грудень).

Слід зазначити, що останніми роками у португальському суспільстві сформувався сталий інтерес до України, її державного ладу, історії, культури.

Українська громада

Громадяни України за своєю кількістю (41 091 тис. легалізованих осіб або 10% від загальної кількості іноземців (400 тис. офіційно зареєстрованих іноземців), відповідно до офіційних статистичних даних за 2013 рік, оприлюднених Службою у справах іноземців та кордонів Португалії) посідають третє місце у списку іноземних громад Португалії (перше – громадяни походженням з Бразилії (92 120 тис. або 23%), друге – громадяни походженням із Кабо-Верде (42 401 тис. або 11%)).