Реалізація проекту проходить під егідою УСК

Польща

Визнання України:  2 грудня 1991 року (Польща першою у світі офіційно визнала державну незалежність України).

Встановлення дипломатичних відносин: 4 січня 1992 року

Результат пошуку зображень за запитом "Україна-Польща"

 У 1992 р. між країнами підписано Договір про добросусідство, дружні відносини і співробітництво. 1998 року рішенням Президентів України та Польщі українсько-польські відносини було піднесено до рівня стратегічного партнерства. Стратегічний характер українсько-польських відносин обумовлюється географічним сусідством, спільною історією, подібністю національної ментальності та культур, збігом інтересів у багатьох сферах, особливо у безпековій. Відносини між країнами характеризуються високим рівнем довіри та інтенсивною взаємодією на усіх рівнях. Польща виступила одним з найактивніших прихильників Революції гідності в Україні. Офіційна Варшава рішуче засудила анексію Росією Криму та військове вторгнення РФ у східні області  України. Польща здійснює активні зусилля з метою консолідації позицій країн ЄС і НАТО на підтримку України. РП надає значну гуманітарну допомогу постраждалим від бойових дій на Донбасі. Польські експерти консультують українську владу у впровадженні внутрішніх реформ в Україні, зокрема у сферах децентралізації влади та антикорупційної політики. Польща активно підтримує процес європейської інтеграції України. Членство України в ЄС є стратегічним інтересом Польської держави.

Діалог високого рівня:

Між двома державами підтримується інтенсивний політичний діалог. Протягом 2014 року 27 двосторонніх зустрічей на високому рівні. За січень-серпень 2015 року – 14. Протягом 2014-2015 глави держав обмінялися візитами: офіційний візит Президента України Петра Порошенка до РП відбувся 17-18 грудня 2014 року, офіційний візит Президента РП Броніслава Коморовського в Україну відбувся 8-9 квітня 2015 року. Протягом 2015 року Президент України два рази відвідав Польщу і Президент РП також два рази відвідав Україну. 14 серпня 2015 року відбулася перша телефонна розмова між Президентом України та новобраним Президентом РП Анджеєм Дудою. Передбачається, що перша зустріч президентів відбудеться в рамках 70-ї сесії ГА ООН у Нью-Йорку. Активним є також діалог на міжурядовому рівні. 19 січня 2015 року Глави Урядів України та РП Арсеній Яценюк і Ева Копач започаткували перші міжурядові консультації, які зібрали за одним столом прем’єрів та ключових міністрів двох країн. Арсеній Яценюк здійснив візит-відповідь у Варшаву 9 вересня 2015 року.

Діалог на рівні зовнішньополітичних відомств (протягом 2014-2015 рр.):

Інтенсивний діалог ведеться також на рівні зовнішньополітичних відомств. Протягом  2014-2015 рр. відбулося два засідання Ради МЗС України та Польщі, а також низка консультацій на рівні директорів профільних департаментів. Міністри закордонних справ України Павло Клімкін та Польщі Гжегож Схетина перебувають у регулярному робочому контакті.

Робочий візит Міністра закордонних справ Павла Клімкіна в Польщу

Міжпарламентське співробітництво:

Від 2003 року під співголовуванням заступників глав парламентів функціонує Міжпарламентська асамблея «Україна – Польща», до складу якої входять 20 депутатів Верховної Ради України та 20 депутатів Сейму РП. Останнє засідання Асамблеї відбулося 21-22 червня 2015 року. Важливою складовою міжпарламентського діалогу є також заснована у 2005 році Міжпарламентська асамблея Верховної Ради України, Сейму Литви та Сенату Польщі. Співголовами Тристоронньої асамблеї є глави парламентів згаданих держав. Останнє засідання Асамблеї відбулося 29 травня 2015 року. Активно працює також Українсько-польська міжпарламентська група. До складу української частини групи входить 85 народних депутатів, голова – Борис Тарасюк («Батьківщина»). До складу польської міжпарламентської групи дружби входить 59 депутатів Сейму і Сенату РП, голова – Марія Зуба («Право і справедливість»).

Існуючі двосторонні органи високого рівня:

Між Україною та Польщею існує десять двосторонніх інституційних механізмів: Консультаційний Комітет Президентів України та Республіки Польща; Міжурядова комісія з питань економічного співробітництва; Міжурядова координаційна рада з питань міжрегіонального співробітництва; Рада МЗС України та МЗС РП; Міжурядова українсько-польська Комісія у справах охорони і повернення втрачених та незаконно переміщених культурних цінностей під час ІІ Світової війни; Українсько-польська конференція з питань євроінтеграції; Міжпарламентська асамблея «Україна – Польща»; Міжпарламентська асамблея «Україна-Польща-Литва»; Економічний Форум «Україна-Польща» (діє під патронатом глав держав); Українсько-польський Форум партнерства.

Торговельно-економічні відносини:

Республіка Польща є найбільшим торгівельним партнером України серед країн Центрально-Східної Європи та четвертим найбільшим торгівельним партнером України у світі. Протягом січня-червня 2015 року обсяги торгівлі між країнами склали 2,1 млрд. дол. США і засвідчили скорочення. Торгівля товарами традиційно домінує над торгівлею послугами.

За 6 міс. 2015 року обсяги зовнішньої торгівлі товарами України з Республікою Польща склали 1 994,9 млн. дол. США та у порівнянні з аналогічним періодом 2014 року зменшились на 32,3%.  При цьому рівень українського експорту до РП становив 929,4 млн. дол. США та у порівнянні з аналогічним періодом 2014 року зменшився на 37,7%. Обсяг польського імпорту до України склав 1065,5 млн. дол. США та у порівнянні з аналогічним періодом 2014 року знизився на 26,8%.

Від’ємне сальдо України у зовнішній торгівлі з РП за 6 міс. 2015 року склало 136,1 млн. дол. США.

Основні статті українського експорту до Польщі: чорні метали (17%), електричні машини і устаткування (16,5%), руди, шлаки та зола (12,1%), деревина і вироби з деревини (8,9%), продукти переробки овочів (5,3%).

Основні статті українського імпорту з Польщі: енергетичні матеріали, нафта та продукти її перегонки (21,4% від загального обсягу українського імпорту), електричні машини і устаткування (10,1%), полімерні матеріали, пластмаси (8,9%), котли, машини, апарати і механічні пристрої (6,2%), папір та картон (3,1%).

Обсяги зовнішньої торгівлі послугами України з Республікою Польща за результатами 6 міс. 2015 року знизилися на 27,0% у порівнянні з аналогічним періодом 2014 року і склали 128,9  млн. дол. США. Рівень українського експорту послуг до РП за 6 міс. 2015 року становив 84,3 млн. дол. США (зменшення на 20,3%), а рівень польського імпорту послуг до України – 44,6 млн. дол. США (зменшення на 39,7%).

Станом на 1 липня 2015 р. обсяги польських інвестицій в Україні становили 790,8 млн. дол. США, що складає 1,8% від загального обсягу іноземних інвестицій в Україну. З початку 2015 р. польські інвестиції скоротилися на 40,4 млн. дол. США.

Найвагомішими польськими інвестиціями в Україні є: фабрика будівельної кераміки «Церсаніт», фабрика паркету «Барлінек», меблева фабрика «Новий Стиль», фабрика упаковки «Кен-Пак», фабрика автозапчастин «Інтер-Гроклін», фабрика металообробки «Полімекс-Мостосталь», банки «Кредобанк» та «Плюс-банк», кластерне утворення «Агромісто».

За даними Державної служби статистики України, обсяги українських інвестицій в польській економіці станом на 01.07.2015 р. склали 51,3 млн. дол. США, що становить 0,8% від загального обсягу українських інвестицій за кордоном. З початку 2015 р. українські інвестиції скоротилися на 2,1 млн. дол. США. За наявною інформацією, обсяг реальних українських інвестицій в РП, які з різних причин не зараховуються українською статистикою, перевищує 1 млрд. дол. США.

Найвагомішими українськими інвестиційними проектами в РП є: металургійний комбінат „Гута Ченстохова” (інвестор – «ІСД»),  суднобудівельний завод „Сточнє Гданське” (інвестор – «ІСД»), «Гута Покуй» (інвестор – Група «Приват»), завод освітлювальних приладів «Геліос» (інвестор – «Іскра»),  плодопереробний завод «T.B.Fruit Dwikozy» (інвестор – компанія «T.B.Fruit», власник торгівельної марки «Яблуневий дар»), Мазовецький сироварний завод “Ostrowia” (інвестор – Група компаній “Milkiland”).

Культурно-гуманітарна співпраця

Обидві країни зацікавлені у популяризації свого культурного надбання. Співпрацюючи з Польщею у сфері культури, Україна зосереджує роботу на трьох напрямах: використання польського досвіду у реформуванні менеджменту культурної галузі України, підтримка Польщею інтеграції українського культурно-мистецького середовища у загальноєвропейський культурний простір та поширення здобутків української культури.

У Польщі протягом року відбувається низка цікавих подій, спрямованих на  популяризацію української культури, звичаїв і традицій. Це, зокрема: фестиваль української культури у Сопоті, фестиваль «Українська весна» у Познані, «Лемківська ватра» у Ждині та «Битівська ватра» у Битові, «Купальська ніч» та фестиваль культури «Підляська осінь». Ці фестивалі організовуються у тісній співпраці з осередками української меншини Польщі, польськими неурядовими організаціями та державними інституціями.

Українські митці щороку запрошуються на фестиваль «Схід культури», який організовується Національним центром культури Польщі. Представники українського модерну також беруть участь у фестивалі культури Польщі, Німеччини та України «Most/Brücke», що популяризує найновітніші мистецькі течії.

Великою популярністю та зацікавленістю поляків користуються «Дні України», які проводяться як на регіональному рівні, так і серед студентської та шкільної молоді в різних містах і містечках та навчальних закладах Польщі. Під час цих заходів можна дізнатися багато про українські традиції та спробувати страви української кухні.

Наукове та освітнє співробітництво

Пріоритетом співпраці в галузі освіти та науки між Україною та Республікою Польща є забезпечення освітніх потреб українців у Польщі, а також розширення можливостей міжлюдських контактів. Надзвичайно великого значення останнім часом надається  розширенню обмінів учнів шкіл, студентів, науковців. Нещодавно створена Українсько-польська Рада обміну молоддю сприятиме активізації діалогу на рівні молоді та збільшенню міжлюдських контактів.

Польська сторона надає щорічні гранти українським студентам для навчання у Європейському колегіумі в Натоліні, спеціалізацією якого є проблематика європейської інтеграції.

На даний момент у Польщі навчається 23,5 тисячі українських студентів. У 2014/2015 навчальному році польський уряд надав 500 стипендій на навчання у польських університетах для студентів та аспірантів з України (переважно із зони АТО та тимчасово окупованого Криму).

Відповідно до Міжвідомчої угоди про співробітництво в галузі освіти, підписаної у січні 2015 року, відбуватиметься обмін вчителями польської та української мови, вихователями дошкільних, загальноосвітніх, позашкільних навчальних закладів з України та Польщі.

На території Республіки Польща діє п’ять комплексів шкіл з вивченням окремих предметів українською мовою та понад 140 пунктів навчання української мови.

Договірно-правова база

Договірно-правова база між Україною та РП налічує 135 чинних міжнародних договори.  Між суб’єктами адміністративно-територіального устрою України та Польщі укладено понад 470 домовленостей про співпрацю.

Базовим документом українсько-польського співробітництва є Договір між Україною і Республікою Польща про добросусідство, дружні відносини і співробітництво, укладений у 1992 році. Одні з ключових двосторонніх документів:  Угода між Урядом України та Урядом Республіки Польща про взаємне заохочення та захист інвестицій (1993), Угода між КМУ та Урядом Республіки Польща про економічне співробітництво (2005), Угода між Україною та Республікою Польща про соціальне забезпечення (2012).

Ведеться робота з підготовки двосторонніх документів у сфері торговельно-економічного та енергетичного співробітництва, прикордонної співпраці, транспорту, екології, культурно-гуманітарного співробітництва та військово-технічної співпраці тощо.

Результат пошуку зображень за запитом "Українці в Польщі"

Українська громада

Українці у Польщі – автохтонне (корінне) населення, яке до проведення  переселень 1944-1945 років та операції “Вісла” (1947 рік), переважно, компактно проживало на південно-східних теренах Польщі.

Згідно з останнім загальним переписом населення, проведеним в Польщі у 2011 році, кількість громадян Польщі, які задекларували свою приналежність до української національності, становить 49 тис. осіб, лемками визнали себе 10 тис. осіб.

Територіально українська меншина розташована, в основному, у північних і західних регіонах країни. У Вармінсько-Мазурському  воєводстві з центром у м.Ольштин проживає найбільша кількість етнічних українців – понад 12 тисяч осіб. У Дольношльонзькому (м.Вроцлав) – понад 3500 осіб, Західно-Поморському (м.Щецін) – майже 3000, Підкарпатському (м.Жешув) – понад 2500, Поморському (м. Гданськ) – приблизно 2000, Малопольському  (м. Краків) – майже 2000, Підляському (м.Бялисток) – приблизно 1500.

Організоване українське життя у Польщі налічує понад 50 років. До найвпливовіших українських неурядових організацій Польщі належать: Об’єднання українців у Польщі; Союз українців Підляшшя; Об’єднання лемків; Українське Товариство; Українське вчительське товариство; Фонд Української культури; Союз українок Польщі.

В зв’язку з трудовою міграцію істотно збільшилася кількість українців в Польщі.  Торік країна видала українцям понад 1,2 мільйон віз. А вже за перші 6 місяців цього року робочі візи отримали понад 750 тисяч громадян України.  Про це заявив міністр закордонних справ Польщі Вітольд Ващиковський, повідомляє “Польське радіо“. Численність українців, які зараз працють та проживають в Польщі вже сягає двох млн осіб.

Дипломатичні представництва України 

Посольство України в Республіці Польща

Генеральне консульство України в Кракові

Генеральне Консульство України в Любліні

Консульство України в Гданську

Актуальні публікації:

Українсько-польські відносини: як застосувати принцип “згоди на незгоду”