Реалізація проекту проходить під егідою УСК

В Німеччині уважно стежать за українськими виборами і вважають, що українцям не позаздриш

Українські вибори перебувають в топ-новинах у німецьких ЗМІ та в центрі уваги багатьох німецьких політиків.

Публікації DW свідчать про те, що в Німеччині вважають,  що українці мають право вибору і реально можуть вплинути на те, куди рухається держава. Але акцентують увагу на тому, що цей вибір часом буває дуже нелегким.

За попередніми результатами першого туру,  в другому турі за крісло президента України боротимуться  шоумен Володимир Зеленський  та чинний глава української держави Петро Порошенко.

Українцям не позаздриш: що вибрати невдоволення або непередбачуваність?

” – Що чекає на Україну після цього туру виборів, незрозуміло, пише в неділю, 31 березня, франкфуртська газета Frankfurter Runschau. Кампанія Зеленського вважається проектом олігарха у вигнанні Ігоря Коломойського, який у ворожих стосунках зі своїм колегою Порошенком. Якщо він стане президентом, це може дати старт новій боротьбі за переділ, причому вигнання тепер загрожуватиме Порошенку. Перспективи, які радше занепокоюють”.

“Що ж, тепер лагодити все має, виходить, актор. Це демонструє, наскільки сильним є прагнення оновлення у людей в Україні. – написала напередодні виборів в Україні газета Neue Osnabrücker Zeitung. – Якщо розчарування політиками переходить певний больовий поріг, новачки отримують свій шанс. Так було в Італії у випадку з “Рухом п’яти зірок” коміка Беппе Грілло, який зараз входить до правлячої коаліції. Так було в США, де зараз у Білому домі сидить магнат нерухомості. Для долі країни це означає передусім одне: більше непрогнозованості. В Україні чинний президент Петро Порошенко не виправдав покладених на нього надій людей. Він не зміг зупинити корупцію та кумівство – попри весь кредит довіри та підтримку з Заходу”.

default

фото DW

Мюнхенська Süddeutsche Zeitung розмірковує над наслідками можливої перемоги на виборах Володимира Зеленського: “Політичних ідей до висунення своєї кандидатури Зеленський ніколи не представляв. Як президент Голобородько він робив ставку на прості популістські рішення (…) Або керівник Міжнародного валютного фонду був представлений заколотником, який хотів надати кредит лише, якщо Україна надасть частину своєї території для прийому європейських атомних відходів. Зеленський іще й як кандидат називав умови МВФ “дуже жорсткими” – натомість насправді відсотки за кредитами МВФ для Києва є набагато нижчими за ринкові відсотки.

Оприлюднена 26 січня програма Зеленського на чотири сторінки – короткий курс популізму: він обіцяє запровадження прямої демократії та референдумів, долучення всіх українців до національного багатства від народження, вільний вибір університету для успішних випускників шкіл та будівництво доріг на західноєвропейському рівні. Передвиборні зустрічі з дипломатами зі США та важливих країни ЄС мали частково витверезляючий ефект. “Зеленський не міг відповісти майже на жодне запитання”, – каже один із учасників такої зустрічі”, – пише Süddeutsche Zeitung.

Deutschland Bundestag 2018 | Matern von Marschall, CSU

Депутат Бундестагу від ХДС Матерн фон Маршалл | DW

Депутат Бундестагу від ХДС Матерн фон Маршалл був єдиним із правлячої у Німеччині коаліції, хто спостерігав за виборами президента України. DW розпитала його про очікування після оприлюднення даних екзит-полів.

Чи означатиме можлива перемога Володимира Зеленського, на Вашу думку, зміни чи продовження нинішнього курсу?

На це запитання так само нелегко відповісти. Він демонструє себе таким, що, мовляв, лише з ним можливий новий політичний шлях. Але якщо уважно придивитися за куліси, то видно, що він і сам пересувається не поза елітами. Телеканал “1+1”, на якому демонструється його серіал (“Слуга народу”, – Ред.) належить одному з олігархів – Ігорю Коломойському. Тож він (Володимир Зеленський, – Ред.), таким чином, перебуває в середовищі, яке не є відділеним від попередніх структур. Тобто він теж не з неба впав.

 

Сьогоднішній результат є важкою поразкою для Порошенка. П’ять років тому він блискуче здобув перемогу на виборах президента відразу в першому турі. А нині до подібної кількості голосів йому дуже далеко. Розчарування його політикою в Україні є надто великим. Він реалізував не всі реформи, які у 2014-му обіцяв здійснити. Деякі забуксували, як-от боротьба з корупцією. Війна з Росією на Донбасі триває. І передусім: рівень життя в Україні залишається найнижчим в Європі. Статки роблять – власне, як і раніше, – лише багаті українські бізнесмени, так звані олігархи. Порошенко їх не чікає. Він сам є одним з них. За це він і отримав урок. Утім, він усе ще є учасником перегонів.

Туга за новою генерацією політиків

На відміну від Юлії Тимошенко. Її мрія щодо президентства розбилася вже у першому турі. Так само, як і у випадку Порошенка, її планам завадив успіх Зеленського. Вона хотіла забрати голоси Порошенка за допомогою її типово популістської програми. Своїх постійних виборців вона цим змогла мобілізувати – але не більше.

Тимошенко вибула з боротьби, Порошенко ще залишається в грі – обидва ці політики фактично символізують старе політичне покоління, якого багато українців вже не хочуть. Зеленський пропонує себе цим людям як альтернативу. Зрозуміло, що перший тур виборів був перш за все протестним голосуванням, яке ще не може принести результату. І це все можна було передбачити з опитувань. Зеленський першим скористався з цієї ситуації. Але в другому турі виборці зможуть краще до нього придивитися.

Лідер голосування у першому турі виборів президента України Володимир Зеленський

Лідер голосування у першому турі виборів президента України Володимир Зеленський | DW

Чи переможе клоун президента?

Та попри все це розчарування Порошенком багатьох українців турбує також питання, яким президентом насправді може бути Зеленський. Вони знають його лише як коміка, передусім з телесеріалу, в якому він грає роль президента України. Але яким президентом він може бути насправді?

Його політична програма, якщо можна взагалі говорити про якусь його програму, є досить розпливчастою. У своїй передвиборчій кампанії Зеленський залишався перш за все коміком. Він майже не давав інтерв’ю, не прийшов на політичні дебати. Натомість він гастролював зі своєю кабаре-командою від міста до міста. Сатира замість політики.

У другому турі перед українцями постає важке рішенням: вони або голосують за чинного президента, якого багато хто з них вже не хоче. Або ж вони голосують за його опонента, про чиї політичні цілі вони поки можуть лише здогадуватися. Клоун проти президента. Вибір з незрозумілим результатом.

фото-коллаж РБК-Україна