Реалізація проекту проходить під егідою УСК

ТОП-9. «Сome back» Саакашвілі: можливі сценарії розвитку подій

Експерти Українського світового клубу розглядають дев’ять головних сценаріїв розвитку подій після скандального повернення Міхаеля Саакашвілі на Україну.

Ва-банк-2

В Україні шлях до влади через ув’язнення стає одним з найкоротших. Тому Саакашвілі не лякає арешт, який передбачає процедура екстрадиції, виписана у Кримінально-процесуальному кодексі. Він розуміє, що протягом розгляду екстрадиції він здобуде значну політичну підтримку в Україні та за її межами. Причому суд може ухвалити рішення про альтернативний запобіжний захід: заставу, взяття на поруки, встановлення обмежень на пересування. Крім того захист матиме право на оскарження. Максимальний строк екстрадиційного арешту становить 18 місяців і протягом цього часу прокурор має ухвалити рішення про видачу особи, яке ця особа також може оскаржити у суді.

Екстрадиційний процес, як основний елемент грандіозного Саака-шоу, може бути довгим, але не нудним, завершитися в період апогею виборів 2019 року і принести Саакашвілі не тільки тяготи тюремного життя, а і значні політичні дивіденди.

Результат пошуку зображень за запитом "Саакашвілі прорив"

Прорив Михеїла Саакашвілі. Фото: Микола Тис | ZIK

Ризикувати Саакашвілі звик і гра у ва-банк характерна для його характеру та темпераменту. Причому такий сценарій розвитку подій можливий навіть в тому випадку, якщо Саакашвілі вже списали його основні високі покровителі.

Скоріше за все, в Саакашвілі поки що немає конкретного плану і діяти він буде по ситуації. Але Міхо чудово усвідомлює, що прорвавши український кордон, він вдруге, після грузинської президентської епопеї, пішов у ва-банк. Ва-банк-2.

Детонатор керованого хаосу

Те, що зараз відбувається навколо Саакашвілі, вкрай вигідно всім, хто прагне розхитати ситуацію в Україні. Тому Кремль також міг докласти руку до прориву Саакашвілі, а колишній губернатор Одеської області перетворився на один з елементів плану Путіна по перетворенню України на failed state – державу, що не відбулася.

Результат пошуку зображень за запитом "путин саакашвили"

Саака-шоу може стати детонатором керованого хаосу і зіграти важливу роль в дискредитації основних атрибутів незалежної держави. Сам факт прориву державного кордону вже негативно спрацював на імідж нашої боєздатності. Не потрібні російські танки для того, щоб незаконно потрапити на територію нашої держави.

Результат пошуку зображень за запитом "прорив державного кордону"

“Це колосальний репутаційний збиток для України. Усі побачили напівфеодальні відносини в країні, владу натовпу. Розривати відносини з нами ніхто не буде, але будуть обережно ставитися до співпраці. Наприклад, нам не нададуть летальну зброю, обґрунтовуючи тим, що вона може потрапити будь-кому в руки. А для інвесторів це – сигнал, що інвестиції в цій країні не захищені”, – коментує ситуацію політичний експерт Андрій Золотарьов.

Версія – помста олігархів

Спецоперація «Саака-шоу» може бути спрямована на дискредитацію як і самих силових структур, так і діючого президента. Як зазначив співрозмовник видання Апостроф, прикордонникам було поставлено завдання – ні за яких умов не пускати на територію України колишнього губернатора Одеської області. Вони не змогли або не захотіли виконати це завдання.

Після чого Порошенко зробив заяву, що за незаконний перетин кордону доведеться відповісти за законом.

“Ми повинні розглядати це питання в правовому полі. Мені байдуже, хто саме порушує державний кордон. За це має бути покарання, згідно з українським законодавством”, – заявив він.

Якщо Саакашвілі не понесе належного покарання, недоброзичливці зможуть аргументовано говорити про безпорадність Петра Порошенка. Якщо силові структури не виконують прямі накази керівника держави, тобі він «голий король» і скинути його з трону буде не складно.

Посилаючись на доступні джерела, деякі мас-медів, зокрема, інтернет-видання “Апостроф”, озвучили версію, що події на українсько-польському кордоні могли спонсоруватися українським бізнесменом Ігорем Коломойським. Серед політиків сьогодні йдуть розмови про те, що він нібито навіть спонсорував підкуп декількох груп в керівництві прикордонників і силовиків, щоб ті не виявляли особливого завзяття у протидії прориву кордону.

Фото: Андрій Нікітін, segodnya.ua

Що стосується вірогідного союзу Саакашвілі та Коломойського, за даними мас-медіа, 7 вересня вони зустрічалися в Женеві, втім, офіційного підтвердження цієї інформації не було.

Хоча раніше між Коломойським і Саакашвілі траплялися конфлікти, після позбавлення останнього українського громадянства олігарх став на бік політика.

“Якщо мене коли-небудь позбавлять громадянства, то присутність в його (Саакашвілі) компанії буде дуже почесною. Так само, як за радянської влади для тих, кого позбавляли громадянства, почесно було опинитися в компанії Солженіцина, Бродського, Аксьонова, Ростроповича і Вишневської”, – прокоментував Коломойський, після чого в українському медіапросторі заговорили про можливий союз двох колишніх губернаторів.

За словами джерел “Апострофа”, не тільки Коломойський міг вирішити поставити на Саакашвілі. Інший український олігарх, Дмитро Фірташ, кажуть співрозмовники, також із задоволенням спостерігав за проривом екс-президента Грузії до України, сприйнявши це як “приниження невдячного Петра Порошенка”.

Мета прориву – позачергові парламентські вибори

За даними мас-медіа, у команді Саакашвілі не виключають можливості прорвати ще один “кордон” – в парламенті. Найімовірніше, Саакашвілі буде намагатися блокувати роботу народних депутатів (у чому йому може допомогти глава фракції “Батьківщина” Юлія Тимошенко), поки ті не проголосують за позачергові парламентські вибори.

Варіант боротьби команди Саакашвілі за позачергові парламентські вибори не виключив у розмові з “Апострофом” позафракційний депутат Віктор Чумак, який також підтримував повернення екс-губернатора Одеської області в Україну.

Результат пошуку зображень за запитом "позафракційний депутат Віктор Чумак"

Позафракційний депутат Віктор Чумак

У зв’язку з цим, варто відзначити, що у підтримку Саакашвілі виступили й деякі опозиційні політики, для яких життєво важливо змусити Петра Порошенка оголосити про дострокові вибори. Екс-президент Грузії, кажуть співрозмовники “Апострофа” в українському політикумі, може зіграти тут роль “тарана”, який, за словами одного з представників політсил, що виступають проти влади, “має проламати прогнилу, але дуже самовпевнену недокоаліцію” на чолі з президентом. Підтримали Саакашвілі і революційні кола українського суспільства.

Результат пошуку зображень за запитом "Політичний експерт Андрій Золотарьов"

Політичний експерт Андрій Золотарьов

Політичний експерт Андрій Золотарьов припускає, що позачергові парламентські вибори можуть підтримати в США.

“У Штатах можуть підтримати позачергові вибори, якщо ситуація дійде до загострення політичної кризи. Але поки передчасно говорити”, – сказав він у коментарі “Апострофу”.

Результат пошуку зображень за запитом "Євген Магда"

Політолог Євген Магда

А ось політолог Євген Магда сумнівається, що Саакашвілі вдасться потрапити до Верховної Ради, щоб зірвати роботу нинішнього скликання.

“Парламент охороняють представники Управління державної охорони. Я думаю, що її начальник Валерій Гелетей тримається за свою посаду. Тому опинитися в приміщенні ВРУ буде для Саакашвілі набагато складніше, ніж прорвати пропускний пункт на українсько-польському кордоні”, – сказав у коментарі “Апострофу” експерт.

Тріо великомучеників

Садовый, Тимошенко и Саакашвили встретились во Львове

Садовий, Саакашвілі, Тимошенко | Скріншот: Mikheil Saakashvili | Facebook

Якщо Саакашвілі, Садовий та Тимошенко зможуть адекватно поділити між собою шкуру невбитого ведмедя, це неординарне тріо навколо себе може консолідувати потужний електоральний ресурс. До того ж,  такий політичний проект може бути прийнятним як для Росії, так і для США.

Оскільки, для участі у президентських виборах особа має 10 років прожити в Україні, а для екс-президента Грузії це – 2023 рік, Саакашвілі не буде претендувати на найвищу державну посаду. А от щодо парламентських виборів, то вже у 2019-му Міхеіл Саакашвілі міг би балотуватися до парламенту. Якщо він погодився на роль одеського губернатора, то і в кріслі Голови Верховної ради може пересидіти деякий час.   Тимошенко, гіпотетично, може стати Президентом, а Садовий – Прем’єром.

Тому хто зна, можливо, у Львові відбулася презентація майбутнього найвищого керівництва держави.

Тандем СС: Саакашвілі-Садовий

Якщо ультраамбіційні Тимошенко та Саакашвілі не зможуть утриматися від боротьби за внутрішнє лідерство, тоді є запасний варіант. СС – тандем мера Львова та колишнього губернатора Одеської області. Садовий та Саакашвілі дуже різні за складом характеру. Може спрацювати потужний синергетичний ефект. Якщо Садовий наважиться піти на президентські вибори, Саакашвілі зможе очолити його передвиборчий штаб, а у випадку перемоги стати прем’єр-міністром.

фото: NEWS.PN

Тарас Березовець ще рік тому зауважив, що Саакашвілі, який розуміючи, що поки участі у виборах брати не може, прагне очолити Кабінет міністрів України. Тому йому вигідний симбіоз з Самопоміччю.

«Мета Андрія Садового – стати президентом. Мета Саакашвілі – стати прем’єром. У них був обмін взаємними реверансами і люб’язностями. Не знаю, чи буде союз. Та ідеологічно їм було б правильно об’єднатися, щоб не конкурувати за спільний електорат».

Грузинський принц та латвійська принцеса

Але можливий варіант, що Саакашвілі та Тимошенко приймуть рішення, що третій зайвий. Тоді грузинський принц та латвійська принцеса (про своє етнічне походження Тимошенко сказала: «У мене по лінії батька всі латиші до десятого коліна…») використають ресурс Садового на виборах, а потім між собою поділять основні портфелі. Тимошенко- президент, Саакашвілі – прем’єр, а Садовий повторить роль Тягнибока. Спишуть все на західних союзників.

 Екс-президент Грузії та колишній голова Одеської ОДА Міхеїл Саакашвілі разом із головою парламентської фракції «Батьківщина» Юлією Тимошенко під час прес-конференції на території Польщі. Перемишль, 10 вересня 2017 року

Екс-президент Грузії та колишній голова Одеської ОДА Міхеїл Саакашвілі разом із головою парламентської фракції «Батьківщина» Юлією Тимошенко під час прес-конференції на території Польщі. Перемишль, 10 вересня 2017 року | radiosvoboda.org

Здійснивши прорив державного кордону України, колишній президент Грузії Михайло Саакашвілі і лідер Батьківщини Юлія Тимошенко, по достоїнству оцінили один одного.

Троянський кінь Порошенка, направлений на розкол опозиції

Те, що Порошенко та Саакашвілі імітують взаємний конфлікт, найбільш парадоксальна версія. Але все ж таки, це версія, яка має право на життя.

Міхеіл Саакашвілі та Петро Порошенко

Колись друзі, тепер – вороги? | УНІАН

Експерт Центру Разумкова Віктор Зам’ятін у коментарі ВВС Україна зазначав, що критика Саакашвілі на адресу Петра Порошенка не була настільки ефективною, щоб це шкодило іміджу президента.

“Досі жодних конкретних фактів корупційної діяльності президента він не повідомив. Було багато галасу, але він не подавав “залізобетонні” докази в антикорупційні органи. Була така собі піар компанія, спрямована на підтримку політичного проекту “Міхеіл Саакашвілі”, – сказав Віктор Зам’ятін.

Позбавлений українського громадянства екс-глава Одеської облдержадміністрації та екс-президент Грузії Міхеїл Саакашвілі також зазначив, що у нього немає особистих конфліктів ні з українським президентом Петром Порошенко, ні з генпрокурором Юрієм Луценком. Про це він заявив журналістам у Львові, транслюючи відео зустрічі з представниками ЗМІ на своїй сторінці в Facebook.

Саакашвілі є зручним для чинної влади, адже відвертає увагу від іншого крила опозиції – скажімо, Юлії Тимошенко та Вадима Рабиновича, вважає політолог Андрій Єрмолаєв.

Femen на пункті пропуску «Краківець». фото IA ZIK Миколи Тиса

Активістка Femen на пункті пропуску «Краківець» тримає в руках портрети Порошенка та Саакашвілі | фото IA ZIK Миколи Тиса

Саакашвілі, виступаючи перед журналістами у Львові, зазначив, що має намір об’єднуватися з різними політичними силами, які виступлять проти олігархів, а ні на яку посаду в Україні він не претендує.

Міхо може стати тим Троянським конем, який спочатку консолідує, а потім розвалить опозицію. Спрацює технологія нової «Каневської четвірки», до складу якої гіпотетично можуть увійти Саакашвілі, Тимошенко, Наливайченко та Гриценко.

Чим вищим буде рейтинг Саакашвілі, тим менше підтримки буде у головної опонентки Порошенка Юлії Тимошенко, тому що електорату, який віддано вірить у популістичні лозунги, з кожним роком меншає. Та й мати такого крота, як Саакашвілі, у таборі своїх головних опонентів для Порошенка теж дуже важливо.

Не потрібно забувати про те, який значний влад зробив Саакашвілі в те, щоб позбавити Порошенка від олігарха Коломойського та прем’єр – міністра Яценюка. Про що він також згадував на прес-конференції у Львові.

«Завдяки мені він (Гройсман) став прем’єром. Я зробив все, щоб прибрати Яценюка», – заявив Саакашвілі.

“Народний фронт” записав Саакашвілі у перелік своїх найголовніших ворогів, а апогеєм цього конфлікту став випадок на Раді реформ, коли міністр внутрішніх справ Арсен Аваков жбурнув у колишньго президента склянку із водою. Порошенко спостерігав за перебігом подій і особливо не втручався.

За словами співрозмовників в АП, між Порошенко та Саакашвілі існувала навіть домовленість про можливе прем’єрство, але дуже швидко на Банковій від цього плану відмовились – бо:

“Мішу неможливо контролювати”.

Також Порошенко, за словами нардепа під БПП Сергія Лещенка, пропонував Саакашвілі очолити однойменну партію, але той не захотів.

За даними УП, також колишньому президенту Грузії пропонували їхати в якості посла України до Нідерландів, де мешкає його родина – але ця пропозиція відверто образила грузинського політика.

Відносини між колишніми студентськими друзями значно погіршилися, але що перейшли вони точку неповернення однозначно стверджувати немає підстав.

Конфлікт між давніми друзями міг бути частково природнім, а частково постановочним елементом, який може зіграти ключову роль в спробі Порошенка піти на другий президентський термін.

Версію криптополітичної змови Порошенка та Саакашвілі можна розглядати тільки в такому випадку, якщо хтось на найвищому міжнародному рівні підтримав цю, на перший погляд абсурдну, а на другий – геніальну ідею.

Домовленість могла відбутися на Мальті, де вони бачились під час конгресу Європейської народної партії, який відбувався 29-30 березня цього року. Там Порошенко та Саакашвілі мали змогу обговорити основні ходи реалізації розрахованого на кілька ходів наперед гросмейстерського плану.

Якщо такий сценарій розігрується, тоді до Саакашвілі не застосують кардинальних заходів. Він заплатить адміністративний штраф і буде виконувати узгоджену на Мальті таємну місію.

Таким чином Порошенко може грати подвійну гру. Не відправить  Саакашвілі в Грузію, мотивуючи це тим, що може діяти тільки в рамках чинного законодавства, і збереже статус-кво у стосунках з діючим грузинським керівництвом.

Саакашвілі отримає комфортні умови перебування та трибуну для своїх епатажних політичних заяв. Така діяльність екс-очільника Грузії може стати для нього трампліном для подальшої міжнародної діяльності. Адже в нього є поки що недосяжна мрія – очолити ООН.

Останні гастролі

Не можна виключати, що Саакашвілі буде затриманий і екстрадований до Грузії.

Якщо прорив українського кордону завершиться для Міхо трагедією, тоді цілком реально, що хтось майстерно заманив його в пастку. Цей хтось – це не обов’язково Путін. Ворогів Міхо собі нажив достатньо і серед них є гравці вищої ліги. Один з них колишній спонсор Саакашвілі грузинський олігарх Бідзіна Іванішвілі.

Результат пошуку зображень за запитом "олігарх Бідзіна Іванішвілі."

колишній спонсор Саакашвілі грузинський олігарх Бідзіна Іванішвілі

У Грузії щодо Саакашвілі порушено кілька кримінальних справ.

У липні 2014 року його звинуватили в перевищенні повноважень при розгоні опозиційної акції в листопаді 2007 року, розгромі телерадіокомпанії “Імеді”. Також колишнього президента Грузії звинувачували у розтраті бюджетних коштів.

Грузинська прокуратура стверджує, що Саакашвілі витрачав державні кошти на кухарів, масажистів, готелі та оренди яхт. Так, за версією прокурорів, у період з 2009 по 2012 роки Саакашвілі тільки на косметичні процедури для себе і сім’ї витратив 450 тисяч доларів.

Грузинська сторона вже зверталася до України з проханням екстрадувати Саакашвілі і отримувала відмову.

Після візиту Порошенка в Грузію відбулися істотні зміни.

“Я все ж таки припускаю, що під час візиту до Грузії могли бути надані якісь додаткові, неспростовні матеріали. Можливо, ідеться також про те, про що преса і громадськість ніколи не дізнаються”, – сказав ВВС Україна експерт Центру Разумкова Віктор Зам’ятін.

Як будуть розвиватися події ми дізнаємося вже найближчим часом. Саакашвілі взяв невеличку паузу, щоб обдумати ситуацію і вирішити, як діяти далі. А рядові українці чекають на продовження великого шоу.