Реалізація проекту проходить під егідою УСК

Нідерланди

Визнання України: 31 грудня 1991 р.

Встановлення дипломатичних відносин: 1 квітня 1992 р.

Посольство Королівства Нідерланди в Україні було відкрито восени 1992 р. Посольство України в державах Бенілюкс, до функції якого також входило представництво України в Нідерландах, було відкрито в Брюсселі в 1993 р., а самостійне дипломатичне представництво України в Королівстві Нідерланди розпочало свою діяльність в Гаазі у 2002 році.

Картинки по запросу україна нідерланди

Політичні відносини

Відносини між Україною та Нідерландами характеризуються динамічним розвитком політичних контактів та високим рівнем взаємодії. Нідерланди беззастережно підтримують збереження суверенітету та територіальної цілісності України та висловлюють сподівання щодо виконання Мінських домовленостей у повному обсязі усіма сторонами. Нідерланди надають підтримку Україні у контексті незаконної окупації АР Крим та російської агресії на Сході України. Нідерланди підтримують та активно залучається до впровадження європейських реформ в Україні. Між державами існує динамічний політичний діалог, в тому числі на вищому рівні. Практикуються зустрічі високого рівня в рамках міжнародних заходів та конференцій. Остання зустріч Президента України Петра Порошенко з Прем’єр-міністром Нідерландів М.Рютте відбулась в рамках Ризького Саміту «Східного партнерства» 21 травня 2015 р. На постійній основі здійснюється двосторонній діалог на міжурядовому, міжпарламентському та міжвідомчому рівнях, в т. ч.  між Міністром закордонних справ України Павлом Клімкіним  та Міністром закордонних справ Нідерландів Бертом Кундерсом.

Картинки по запросу україна нідерланди відносини

У березні 1996 р. відбувся перший офіційний візит до України Прем’єр-міністра Нідерландів В.Кока. Значний імпульс активному розвитку політичного діалогу між Україною та Нідерландами було надано візитами в Нідерланди: Президента України Л.Д.Кучми (грудень 1997 р. і липень 2004 р.) та в Україну: Прем’єр-міністра Нідерландів Я.П. Балкененде (квітень 2004 р. та січень 2005 р.).

В рамках діалогу високого рівня відбулися наступні зустрічі та візити:

 • 7-8 червня 2006 р. Президент України здійснив дводенний офіційний візит до Королівства Нідерланди. У ході візиту Президент зустрівся з Королевою Нідерландів , Прем`єр-міністром Нідерландів, керівниками і депутатами Сенату та Палати Представників Парламенту Королівства, представниками провідних компаній Нідерландів, викладачами і студентами Амстердамського університету, взяв участь у церемонії підписання спільних українсько-нідерландських документів.
 • 19 травня 2008 р. Віце-прем’єр-міністр, Міністр фінансів Нідерландів в рамках участі у щорічних зборах акціонерів ЄБРР в Києві зустрівся з Президентом України , Віце-прем’єр-міністром України та Міністром фінансів України.
 • 6-8 червня 2008 р. Віце-прем’єр-міністр України здійснив візит до Нідерландів.
 • 1-3 березня 2009 р. відбувся візит до Нідерландів Першого віце-прем’єр-міністра України на чолі української урядової делегації. В рамках візиту відбулись зустрічі з Віце-прем’єр-міністром Нідерландів, Міністром економіки, Міністром зовнішньої торгівлі та Міністром з європейських справ Нідерландів.
 • 7 травня 2009 р. відбулась зустріч Президента України з Прем’єр-міністром Нідерландів в рамках Саміту „Східне партнерство” в Празі.
 • 5 жовтня 2009 р. відбулась зустріч Віце-прем’єр-міністрів України та Нідерландів у рамках участі у щорічних зборах МВФ та СБ у Туреччині.
 • 1 грудня 2010 р. відбулась зустріч Президента України з Прем’єр-міністром Нідерландів в рамках саміту ОБСЄ в Астані.
 • 24 січня 2013 р., м. Давос – в присутності Президента України та Прем’єр-міністра Нідерландів підписано Угоду про розподіл продукції від видобутку сланцевого газу на Юзівській площі між компанією «Shell Exploration and Production Ukraine Investment B.V.», ТОВ «Надра Юзівська» та Урядом України.
 • 30 серпня 2014 р. м.Брюссель — відбулася зустріч Президента України з Прем’єр-міністром Нідерландів в рамках проведення засідання Європейської Ради.
 • 3 вересня 2014 р. відбулася зустріч Президента України з Прем’єр-міністром Нідерландів в рамках Уельського Саміту НАТО.
 • 21 січня 2015 р. – зустріч Президента України П.О.Порошенка з Прем’єр-міністром Нідерландів М.Рютте в рамках 45-го Щорічного засідання Всесвітнього економічного форуму в м. Давос.
 • 12 лютого 2015 р. – зустріч Президента України П.О.Порошенка з Прем’єр-міністром Нідерландів М.Рютте в рамках засідання Європейської Ради у Брюсселі.
 • 21 травня 2015 р. в рамках Ризького Саміту «Східного партнерства» відбулась коротка двостороння зустріч Президента України П.О.Порошенка з Прем’єр-міністром Нідерландів М.Рютте у форматі тет-а-тет.
 • 29 вересня 2015 р. в рамках проведення 70-ї сесії ГА ООН відбулась зустріч Президента України П.О.Порошенка з главами делегацій Австралії, Бельгії, Малайзії та Нідерландів, які входять до Спільної групи з розслідування авіакатастрофи літака МН17. Нідерланди представляв Прем’єр-міністр М.Рютте.

 • 26-27 листопада 2015 р. відбувся візит Президента України П.О.Порошенка в Королівство Нідерланди. В рамках візиту Глава Української держави мав аудієнцію з Королем Нідерландів Віллємом-Александром, провів зустрічі з Прем’єр-міністром Нідерландів Марком Рютте, Президентом Верхньої палати Парламенту Нідерландів А.Брукерс-Кноль, Головою Нижньої палати Парламенту Нідерландів А. ван Мільтенбург, депутатами провідних політичних партій Верхньої та Нижньої палат Парламенту Нідерландів.

 • В рамках візиту 27 листопада 2015 р. Президент Петро Порошенко провів зустріч у форматі робочого сніданку з керівництвом провідних компаній та фінансових інституцій Королівства Нідерланди, зокрема: «Shell», «Philips», «KPMG», «AEGON», «Fluor», «Royal Haskoning DHV», «Van Oord», «ING Group», «Rabobank», а також потужних бізнесових асоціацій – «Конфедерації промисловості та роботодавців Нідерландів», «PUM – старших експертів Нідерландів» та «Нідерландсько-української ради сприяння торгівлі».

  Того ж дня Глава Української держави виступив з «Європейською промовою» в Лейденському університеті за участі Президента Верхньої палати Парламенту, мера м.Лейден, провідних політиків та урядовців, а також представників професорського та студентського складу факультету міжнародного права Інституту Європи Лейденського університету.

 • 21 січня 2016 р. – зустріч Президента України П.О.Порошенка з Прем’єр-міністром Нідерландів М.Рютте в рамках Щорічного засідання Всесвітнього економічного форуму в м. Давос.
 • 31 березня 2016 р. – зустріч Президента України П.О.Порошенка з Прем’єр-міністром Нідерландів М.Рютте в рамках Саміту з питань ядерної безпеки у м.Вашингтон.
 • 23 травня 2016 р. – зустріч Президента України П.О.Порошенка з Прем’єр-міністром Нідерландів М.Рютте в рамках Всесвітнього гуманітарного Саміту у м.Стамбул.
 • 9 липня 2016 р. – зустріч Президента України П.О.Порошенка з Прем’єр-міністром Нідерландів М.Рютте в рамках Саміту НАТО у м.Варшава.
 • 19 січня 2017 р. – зустріч Президента України П.О.Порошенка з Прем’єр-міністром Нідерландів М.Рютте в рамках Щорічного засідання Всесвітнього економічного форуму в м. Давос.

Систематичним є обмін візитами глав зовнішньополітичних відомств України та Нідерландів й інших ЦОВВ:

 • 6-7 липня 2005 року відбувся візит Міністра закордонних справ Нідерландів в Україну.
 • 7-8 березня 2006 року відбувся офіційний візит Міністра закордонних справ України до Нідерландів.
 • 3-4 квітня 2012 року Міністр закордонних справ України відвідав з візитом Королівство Нідерланди.

  В рамках візиту відбулись його зустрічі з Міністром закордонних справ Нідерландів, депутатами Нижньої палати Парламенту, членами Комітету у закордонних справах. Також Міністр відвідав штаб-квартири Організації із заборони хімічної зброї та Міжнародного кримінального суду.

 • 6-7 березня 2013 року Міністр закордонних справ України здійснив робочий візит до Королівства Нідерланди на запрошення Верховного Комісара ОБСЄ у справах національних меншин (ВКНМ) та Міністра закордонних справ Нідерландів.

  Міністр закордонних справ України, як Діючий голова ОБСЄ, взяв участь у заходах з нагоди відзначення 20-ї річниці заснування інституту ВКНМ, які відбулись у м.Гаага. В рамках двосторонньої частини візиту до Королівства Нідерланди Міністр закордонних справ України провів зустрічі з Міністром закордонних справ Нідерландів, дипломатичним радником Прем’єр-міністра Нідерландів з європейських питань, а також численні зустрічі з представниками політичних сил в Парламенті Нідерландів.

 • 24-25 квітня 2013 року Міністр закордонних справ Нідерландів здійснив робочий візит в Україну у складі спільного візиту Глав зовнішньополітичних відомств Данії, Литви Нідерландів та Польщі.

  В рамках візиту відбулись зустрічі європейських міністрів з Президентом України, Міністром закордонних справ України, а також з депутатами Верховної Ради України та представникам громадських та неурядових організацій.

 • 12-13 вересня 2013 р. Прем’єр-міністр України здійснив робочий візит до Королівства Нідерланди на запрошення Прем’єр-міністра Нідерландів.

  У ході візиту Глава Уряду провів переговори з Прем’єр-міністром Нідерландів, Міністром зовнішньої торгівлі та розвитку співпраці Нідерландів, представниками нідерландських бізнесових кіл, зокрема, з керівництвом впливових компаній «Роял Дач Шелл», «Роял Філіпс Електронікс» та «Дамен Шип’ярдс Груп», а також із топ-менеджментом провідних підприємств агропромислового комплексу Нідерландів.
 • 4-5 грудня 2013 року відбувся візит Міністра закордонних справ Нідерландів в Україну з метою участі у Міністерському засіданні ОБСЄ.

  В рамках візиту відбулась зустріч Прем’єр-міністра України з Міністром закордонних справ Нідерландів.

 • 9-10 березня 2014 року Міністр закордонних справ Нідерландів відвідав Україну у складі спільного візиту міністрів закордонних справ країн Бенілюксу (Бельгія, Нідерланди та Люксембург), в рамках якого відбулися зустрічі міністрів з Головою Верховної Ради України, в.о. Президента України та в.о. Міністра закордонних справ України.
 • 19 липня 2014 р. Міністр закордонних справ Нідерландів відвідав Україну з робочим візитом.
 • 23-24 липня 2014 року Відбувся спільний з Міністром закордонних справ Австралії робочий візит Міністра закордонних справ Нідерландів в Україну.

  В рамках візиту, в присутності Президента України було підписано Меморандуму про взаєморозуміння між Міністром закордонних справ України та Міністром закордонних справ Королівства Нідерланди щодо розслідування авіаційної події щодо падіння цивільного літака Малайзійських авіаліній рейс МН17, що сталася 17 липня 2014 р.

  Візит засвідчив готовність сторін до подальшої конструктивної співпраці з Україною як на двосторонньому рівні, так і в рамках міжнародних організацій. Зокрема, в рамках проведення експертної місії репатріації загиблих у катастрофі Боїнга Малайзійських авіаліній МН17 та проведення розслідування причин катастрофи.

 • 21 серпня 2014 р. Міністр закордонних справ Нідерландів відвідав Україну з робочим візитом. У ході візиту він зустрінеться з Віце-прем’єр-міністром України і Міністром закордонних справ України.
 • 7-8 листопада 2014 р. відбувся робочий візит Міністра закордонних справ Нідерландів в Україну Україну. На чолі нідерландської урядової делегації Глава МЗС Нідерландів відвідав Київ та Харків, де відбулися його зустрічі з Прем’єр-міністром України, Міністром закордонних справ, керівництвом Харківської ОДА.
 • 16-17 квітня 2015 р. відбувся робочий візит Міністра закордонних справ України П.Клімкіна в Нідерланди з метою участі у Міжнародній конференції з питань кіберпростору 2015 (м.Гаага).

  В рамках візиту відбулись наступні заходи:

  • зустріч з Міністром закордонних справ Нідерландів Б.Кундерсом;
  • зустріч з Міністром юстиції та безпеки А.ван дер Стуром;
  • зустріч з членами Комітету у закордонних справах Нижньої палати Парламенту Нідерландів;
  • зустріч з членами Комітету у закордонних справах оборони та розвитку Верхньої палати Парламенту Нідерландів;
  • зустріч з Головою та прокурором Міжнародного кримінального суду С.Фернандес де Гурменді та Ф.Бенсудою;
  • публічна дискусія за участі Міністра в Гаазькому інституті глобального правосуддя на тему “Україна в глобальному контексті”.
 • 8-9 вересня 2015 р. відбувся візит Міністра закордонних справ України П.А.Клімкіна в Нідерланди. В рамках візиту відбулась двостороння зустріч з Міністром закордонних справ Нідерландів Б.Кундерсом, а також зустрічі з в.о.Голови Міжнародного кримінального суду, Суддею Дж.Алуоч та Реєстратором МКС Х. фон Хебелом; Секретарем Міжнародного суду ООН Ф.Куврером та протокольна зустріч з Головою Міжнародного суду ООН, Суддею Р.Абрахамом.
 • 15 листопада 2015 р. відбулась зустріч Міністра закордонних справ України П.А.Клімкіна з Міністром закордонних справ Нідерландів Б.Кундерсом в рамках робочого візиту в Нідерланди.
 • 23 листопада 2015 р. Міністр закордонних справ Нідерландів Б.Кундерс здійснив робочий візит в Україну у складі делегації Міністрів закордонних справ країн Бенілюкс. В рамках візиту відбулись зустрічі міністрів з Президентом, Прем’єр-міністром, Міністром закордонних справ та Головою Верховної ради України.
 • 15-17 березня 2016 р. відбувся візит в Україну Міністра з питань зовнішньої торгівлі та розвитку Нідерландів Л.Плумен.
 • 21 березня 2016 р. відбувся візит в Нідерланди Міністра юстиції України П.Петренка.
 • 30 березня 2016 р. в м.Гаага відбувся українсько-нідерландський бізнес Форум, в якому взяли участь Міністр фінансів України Н.Яресько, Міністр аграрної політики та продовольства України О.М.Павленко.
 • 2-3 квітня 2016 р. відбувся візит Міністра закордонних справ України П.А.Клімкіна в Нідерланди, в рамках якого відбулась зустріч з Міністром закордонних справ Нідерландів Б.Кундерсом.
 • 26 жовтня 2016 р. відбувся робочий візит Міністра закордонних справ України П.Клімкіна в Нідерланди, в ході якого пройшли його зустрічі з нідерландським колегою Бертом Кундерсом, Президентом Верхньої палати Парламенту Нідерландів Анкі Брукерс-Кноль, лідером партії та фракції у Нижній палаті Парламенту Нідерландів Християнсько-демократичний заклик (CDA) Сибрандом Бумою, депутатом Нижньої палати партії Демократи 66 (D66) Шурдом Шурдсмою.

Крім того, регулярно відбуваються зустрічі на рівні Міністрів закордонних справ в рамках міжнародних форумів та конференцій:

 • 26 вересня 2007 р. — в Нью-Йорку в рамках проведення 62-ї сесії ГА ООН;
 • 18 лютого 2008 р на полях засідання ради ЄС у Брюсселі
 • 22 вересня 2008 р. — у м.Нью-Йорк в рамках 63-ї сесії ГА ООН;
 • 1 грудня 2009 року — в рамках 17-го засідання Ради Міністрів ОБСЄ в м.Афіни.
 • 20 листопада 2010 р. — в рамках Саміту НАТО в м.Лісабоні.
 • 1 липня 2011 р. — під час конференції керівників зовнішньополітичних відомств держав-учасниць Спільноти Демократій
 • 5 грудня 2011 р— в м.Бонн відбулася зустріч Міністрів закордонних справ України та Нідерландів у рамках міжнародної конференції по Афганістану.
 • 6 грудня 2012 р. — в м. Дублін в рамках 19-го засідання Ради міністрів ОБСЄ;
 • 31 січня 2014 р., – під час Мюнхенської конференції з питань політики безпеки.
 • 4 вересня 2014 р. – в м.Ньюпорт, (Уельс) в рамках Уельського Саміту НАТО.
 • 3 грудня 2014 р. – в м.Базель в рамках Міністерського засідання ОБСЄ.
 • 29 квітня 2015 р., м.Нью-Йорк, США в рамках участі у сегменті високого рівня Дев’ятої Конференції з розгляду дії Договору про нерозповсюдження ядерної зброї (Оглядова конференція ДНЯЗ).
 • 13 травня 2015 р. – на полях міністерських заходів НАТО у м.Анталья, Туреччина.
 • 29 липня 2015 р. у м. Нью-Йорк, США під час голосування в РБ ООН щодо Резолюції про створення Міжнародного кримінального трибуналу для притягнення до відповідальності винних у катастрофі MH17.
 • 29 вересня 2015 р. в рамках проведення 70-ї сесії ГА ООН в Нью-Йорку у форматі круглого столу відбулась зустріч Міністра закордонних справ України П.Клімкіна з Міністрами закордонних справ Данії, Люксембургу, Нідерландів, Польщі, Словаччини, Швеції та Комісаром ЄС з питань європейської політики сусідства та переговорів з розширення ЄС.
 • 17 січня 2016 р. – у м.Брюссель в рамках проведення засідання у форматі «Україна+друзі України в ЄС».
 • 23 травня 2016 р. – у м.Брюссель в рамках засідання міністрів закордонних справ держав-членів ЄС та країн «Східного партнерства».
 • 8 липня 2016 р. – у м.Варшава в рамках Саміту НАТО.
 • 18 лютого 2017 р. – у м. Мюнхен на полях Мюнхенської конференції з безпеки.

Важливого значення в контексті розвитку дружніх відносин має міжпарламентське співробітництво, в рамках якого регулярно відбуваються взаємні візити парламентарів двох країн, зокрема:

 • 28-31 березня 2014 р. заступник Міністра закордонних справ – керівник апарату зустрівся з членами нідерландської парламентської делегації на чолі із сенатором Ф.Ван Каппеном (Народна партія за свободу та демократію, VVD) в рамках візиту в Україну.
 • 9 липня 2014 р. відбувся візит в Україну депутата Нижньої палати Парламенту Нідерландів, речника у закордонних справах правлячої Народної партії за свободу та демократію (VVD) Х. Тен Бруке. В рамках візиту відбулись зустрічі нідерландського парламентаря з депутатами Верховної Ради України, а також з Першим заступником Міністра закордонних справ України.
 • 12 вересня 2014 р. в м.Осло (Норвегія) В рамках проведення Європейській конференції голів парламентів відбулась двостороння зустріч Голови Верховної Ради України з Президентом Сенату (Верхньої палати) Парламенту Нідерландів.

Протягом 2016 р. відбулись візити найвищого рівня у міжпарламентській сфері:

 • 2-3 березня 2016 р. відбувся візит Голови Верховної Ради України В.Д.Гройсмана в Нідерланди. В рамках візиту відбулись зустрічі з Головою Нижньої палати К.Аріб та Першим-віце-президентом Верхньої палати А.Х.Фліерманом, а також членами Комітету у закордонних справах Нижньої палати та Комітету у закордонних справах, оборони та розвитку Верхньої палати парламенту.
 • 15-17 червня 2016 р. відбувся офіційний візит Президента Верхньої палати Парламенту Нідерландів А.Брукерс-Кноль в Україну. В рамках візиту відбулись зустрічі Президента Сенату з Президентом України П.О.Порошенком, з Головою Верховної Ради України А.В.Парубієм, з Головою Комітету у закордонних справа ВРУ Г.М Гопко та членами Комітету, з Першим заступником Голови Комітету Верховної Ради України з питань правової політики та правосуддя Л.О.Ємцем, з Першим Віце-прем’єр-міністра – Міністра економічного розвитку і торгівлі України С.І.Кубівим та з Міністром закордонних справ України П.А.Клімкіним.

Нідерланди продовжують надавати технічну допомогу нашій країні, зокрема, у рамках програми МАТРА, спрямованій на сприяння становленню інститутів громадського суспільства в Україні, розширення та поглиблення соціальних та культурних зв’язків між Україною та Нідерландами, програми Уряд-Уряду (G2G), яка передбачає широкий спектр проектів у енергетичній, екологічній, фінансовій, митній сферах, в т.ч. у контексті вивчення та застосування відповідного досвіду ЄС та Нідерландів. На нинішньому етапі відзначається поступове скорочення технічної допомоги, яка надається Нідерландами Україні, з огляду на загальне зменшення обсягів зовнішньої технічної допомоги Нідерландів.

У квітні 2012 року було підписано Меморандум про взаєморозуміння між МЗС України та нідерландським Інститутом міжнародних відносин «Клінгендаль». Меморандум покликаний розвивати співпрацю у сфері обміну досвідом та підготовки українських фахівців, залучених до головування України в ОБСЄ в 2013 році. На виконання меморандуму у квітні 2012 р. в Інституті «Клінгендаль» (м.Гаага) було проведено п’ятиденний семінар, а в жовтні 2012 р. – в Києві відбувся одноденний семінар для українських фахівців, які залучені до головування України в ОБСЄ в 2013 році.

 Торговельно-економічні відносини

Нідерланди є одним із ключових торговельних та інвестиційних партнерів України.

За результатами 2016 р. Нідерланди посіли 6-те місце серед країн ЄС за обсягами товарообороту з Україною (7-ме у 2015 рр., 5-те в 2014 р.) із часткою 5% (4,8 % у 2015 р. та 4,9% в 2014 р.), а також  6-те місце за обсягами торгівлі послугами (5-ме у 2015 р. та 4-те в 2014 р.) з часткою 4,6% (4,7% в 2015 р. та 6% в 2014 р.).

В 2016 р. двосторонній товарообіг зріс на 13,6% і склав 1543,2 млн. дол. США, вітчизняний експорт до Нідерландів збільшився на 10% і склав 996,4 млн. дол. США, імпорт зріс на 20,8% і склав 546,8 млн. дол. США. Позитивне сальдо торгівлі товарами склало 449,6 млн. дол. США.

Основу товарної структури експорту з України до Нідерландів у 2016 р. становили: жири та олії тваринного або рослинного походження (32,1%); зернові культури (20,4 %); чорні метали (14,0 %); насіння та плоди олійних культур (6,9%); залишки та відходи харчової промисловості (5,5%); м’ясо та їстівні субпродукти (3,4%); еклектичні машини (4%).

Базу товарної структури імпорту в Україну з Королівства Нідерланди у вказаний період склали: реактори ядерні, котли, машини (12,0%); пластмаси і полімерні вироби (10,4%); засоби наземного транспорту (9,8%); фармацевтична продукція (8,2%); какао і продукти із нього (7,4%); тютюнові вироби (4,4%), цукор і кондитерські вироби (1,9%).

З початку 2017 р. спостерігається зростання обсягів двосторонньої торгівлі як товарами , так і послугами:

У І-кв. 2017 р. двосторонній товарообіг зріс на 12,9% і склав 443,8 млн. дол. США, вітчизняний експорт до Нідерландів збільшився на 11,9% і склав 310,4 млн. дол. США, імпорт зріс на 15,3% і склав 133,4 млн. дол. США. Позитивне сальдо торгівлі товарами склало 117,0 млн. дол. США.

В І-му кв. 2017 р. відслідковувалося зростання на 43,6% двосторонньої торгівлі послугами, обсяги якої склали 63,5 млн. дол. США. При цьому експорт вітчизняних послуг до Нідерландів зріс на 23,7% й склав 39,1 млн. дол. США, а імпорт збільшився на 31,2% й склав 24,4 млн. дол. США. Позитивне для України сальдо торгівлі послугами склало 14,7 млн. дол. США.

Королівство Нідерланди посіло 2 місце після Кіпру серед іноземних країн-інвесторів за обсягами інвестицій в економіку України. Так інвестиції, станом на 1.04.2017, зросли з початку року на 6,2% і склали 6207,2 млн. дол. США. Частка нідерландських інвестицій в економіку України – 16,3 %.

На території України зареєстровано близько 500-та підприємств з голландським капіталом. Найбільшими інвесторами традиційно залишаються «Royal Dutch Shell», «ING Ukraine», «Rabobank»,  «Philips», «Akzo Nobel», «Unilever Export» та ін.

Культурно-гуманітарна співпраця

Українсько-нідерландське співробітництво у сфері культури активно розвивається та має динамічний характер. Його договірно-правову базу складає Угода між Урядом України та Урядом Королівства Нідерланди про культурне співробітництво від 1 лютого 1996 року.

В Нідерландах спостерігається постійний інтерес до української культури та мистецтва. Основними культурними та гуманітарними організаціями Нідерландів, які здійснюють діяльність у сфері промоції української культури, є організація „Платформа співробітництва Україна-Нідерланди”, гуманітарний фонд „Супутник”, культурні фонди „Ukraine Culturalis” та „Matrix Orange” тощо. Вищезазначені організації на постійній основі проводять різноманітні інформаційні та іміджеві заходи, культурно-мистецькі фестивалі, “Дні України” в окремих містах Нідерландів.

В рамках роботи Посольства України, направленої на повернення культурних цінностей, вивезених з території України, у 2011 р. було встановлено контакти з нідерландським інститутом східно-християнського мистецтва „Одігією”, у володінні якого знаходилась ікона „Хрещення Ісуса у річці Йордан”, незаконно вивезена у 80-ті роки 20 ст. зі Львівського музею ім.А.Шептицького. На початку 2012 року ікона була передана представнику музею.

В Нідерландах існує низка місцевих українських музичних та танцювальних колективів, які здійснюють популяризацію української музичної традиції в Нідерландах.

Зокрема, хор ім.Лисенка, Утрехтський візантійський хор, фольклорний ансамбль „Русалка”, „Отрада” тощо. З огляду на постійний інтерес в Нідерландах до української музики і співу, як народного так і класичного, українські колективи також часто запрошуються на гастрольні тури Нідерландами. У 2011-2012 рр. Нідерланди відвідали ансамбль Миколаївської філармонії „Узори”, камерний хор „Київ”, піаніст О.Полійков, який посів 3 місце у Міжнародному конкурсі піаністів ім.Ф.Ліста в Утрехті у 2011 р. З метою вшанування пам’яті 25-х роковин Чорнобильської катастрофи 26 квітня 2011 р. в м.Роттердам Посольством разом з фундацією „Супутник” було проведено урочистий концерт, який включав виступи близько 10 українських та нідерландських творчих колективів, а також демонстрацію документального фільму про Чорнобиль.

У травні 2012 року український гурт ДахаБраха взяв участь у Європейському фестивалі в м.Утрехт, де отримав схвальні відгуки з боку аудиторії фестивалю.

Серед найбільш визначних мистецьких заходів за останні роки варто відзначити інформаційно-іміджевий захід „Українська жінка в культурі та мистецтві” (13-15 травня 2010 р., Гаага), організований разом з фундацією „Матрікс Оранж” з метою ознайомлення громадських кіл країни перебування зі здобутками українських жінок у літературі, мистецтві та музиці. Захід передбачав літературну зустріч з українською письменницею Оксаною Забужко, виставку українських художниць О.Стратійчук, О.Попінової, К.Касьяненко та А.Кантер у галереї м.Гаага. Також у травні 2010 року пройшла художня виставка “Bridges and other relationships” за участі українського художника І.Несміянова, організована разом з фондом „Talent-aid International”.

У 2011 році відбулися дві виставки сучасного українського мистецтва в Амстердамі (травень-червень 2011 р.) та Гаазі (жовтень-грудень 2011 р.), організовані „Фондом сприяння розвитку мистецтв” та „Матрікс Оранж”, на яких було представлено абстрактний живопис та фотографію художників української арт-групи „Абсентна реальність”.

У рамках відзначення 20-ї річниці Незалежності України було організовано концерт відомого українського камерного ансамблю „Київські солісти” у вересні 2011 р. 5-14 жовтня 2011 року за сприяння міської влади м.Гаага Посольством було проведено фотовиставку у приміщенні мерії м.Гаага, відкриту для перегляду широкому колу нідерландської громадськості. На виставці експонувалися роботи українського фотографа С.Тарасова, присвячені культурному та історичному спадку нашої держави.

Двічі на рік «Платформою Співробітництва Україна-Нідерланди» за сприяння Посольства України в Нідерландах проводиться «День України в Нідерландах» – традиційний культурно-інформаційний захід, метою якого є ознайомлення нідерландської громадськості з культурою, історією України, а також її політичним, соціальним та економічним розвитком.

Наукове та освітнє співробітництво

Перспективним є співробітництво в галузі освіти між українськими та нідерландськими вузами. З метою розширення контактів між вищими навчальними закладами України та Нідерландів підтримуються контакти з Делфтським Технологічним університетом, Лейденським університетом, Утрехтским університетом та Маастрихтським університетом.

Не менш перспективним вважається співробітництво між Україною та Нідерландами у аерокосмічній галузі. Зокрема, 8 липня 2015 р. в Нідерландах з візитом перебувала делегація представників Державного космічного агентства України, в ході якого провела переговори з представниками Європейського космічного агентства (ESA).

В Європейському центрі космічних досліджень і технологій (ESTEC), м.Нордвейк, українські експерти представили пріоритетні проекти та програми української космічної галузі, ознайомились з роботою ESA та діяльністю ESTEC, а також обговорили зі своїми європейськими колегами подальші кроки двостороннього співробітництва.

Договірно-правова база

Кількість документів: 36.

Ключові документи:

Угода про сприяння та взаємний захист інвестицій між Україною та Королівством Нідерландів (Підписано: 14.07.94, діє з: 01.06.97)

Конвенція між Україною та Королівством Нідерландів про уникнення подвійного оподаткування та попередження податкових ухилень стосовно податків на доходи і майно (Підписано: 24.10.95, діє з: 02.11.96)

Угода між Національним Бюро з розслідування авіаційних подій та інцидентів з цивільними повітряними суднами (НБРЦA) України та Радою з Безпеки Польотів Нідерландів про передачу проведення розслідування авіаційної події з повітряним судном Боїнг 777-200, реєстраційний номер: 9M-MRD авіакомпанії «Малазійські Авіалінії» рейс MH17 (Підписано: 24.07.2014, діє з: 24.07.2014)

Угода між Україною та Королівством Нідерланди про Міжнародну місію захисту розслідування (Підписано: 28.07.2014, діє з: 01.08.2014)

Угода (у формі обміну нотами) між Україною та Королівством Нідерланди про продовження до 1 серпня 2016 року строку дії Угоди між Україною та Королівством Нідерланди про Міжнародну місію захисту розслідування від 28 липня 2014 року (Підписано: 03.06.2015, діє з 31.07.2015)

Українська громада.

Громадяни українського походження, які проживають на території Нідерландів, здебільшого належать до нової, т.зв. «економічної» хвилі імміграції. За неофіційними даними в Нідерландах перебуває близько 5 тисяч українців.

Місцями проживання українців є передусім великі міста Нідерландів (Амстердам, Роттердам, Гаага) та східна частина країни, зокрема провінція Оверейсел, а також міста-університетські центри (Утрехт, Лейден, Гронінген).

Нині відбувається процес становлення та самоідентифікації громади в мультикультурному середовищі Нідерландів. У 2007 році було зареєстровано об‘єднання «Української громади в Нідерландах / Oekraënse gemeenschap in Nederland». Головою об‘єднання обрано І.Кириченка.

В країні вже більше 10 років видається щоквартальний часопис нідерландською мовою «Журнал Україна/Oekraine Magazine», присвячений виключно українській тематиці.

У червні 2011 року було відкрито першу українську школу в м.Гаага. У суботньому навчальному закладі «Веселка» проводяться заняття з української мови, українознавства та культурно-мистецькі уроки.

На основі активу української школи у вересні 2011 р. було створено та офіційно зареєстровано фундацію «Ukraine Culturalis» на чолі з директором школи Т.Площанським. Зазначена фундація є другою офіційно зареєстрованою організацією української діаспори в Нідерландах. Окрім забезпечення функціонування школи зазначеною фундацією планується проводити культурні заході для української громади Нідерландів.

Від 60% до 70 % прихожан Православної церкви МП в м. Роттердам та м. Гаага складають вихідці з України.

Українські школи в Нідерландах

 

Українська школа у Гаазі «WESSELKA»

Fransstraat 16,

2274 AX, Voorburg

+316 30126920 – Олександра Хохла

E-mail:
info@oekraienseschool.nl
olexandra.kh@gmail.com

Website

www.oekraienseschool.nl

 

Broerstraat 4,

9712 CP, Groningen

(University Library, 0479)

tel. 06-85-57-65-00

E-mail: ukr.groningen@gmail.com

 

Українська школа м.Амстердам

Westwijkplein 3, Amstelveen 1187 LS
tel.
06 14358082

email: ua.school.amsterdam@gmail.com

web:https://www.facebook.com/ua.school.amsterdam/

 

 

 

 

 

Українська школа “Дзвіночок” у м. Роттердам

 

Clemensstraat 1113082 CE

 

email: ua.in.nl@gmail.com

 

web: https://m.facebook.com/ua.school.rotterdam/

 

 

  Українська школа “Вулик” у м.Ейндховен

Wijkcentrum de Dommel
Bennekelstraat 131,
5654 DD Eindhoven

email: woelyk@gmail.com

ookokhan@icloud.com

web: http://woelyk.wixsite.com