Реалізація проекту проходить під егідою УСК

Молдова

Визнання України: 27 грудня 1991 року.

Встановлення дипломатичних відносин: 10 березня 1992 року.

Пов’язане зображення

Україна та Республіка Молдова розвивають продуктивний та взаємовигідній політичний діалог з усіх питань порядку денного двосторонніх відносин.

Між державами здійснюється активний політичний діалог на високому рівні.

20 листопада 2014 року Президент України Петро Порошенко відвідав з офіційним візитом Республіку Молдова;

22 лютого 2015 року Президент Республіки Молдова Ніколає Тімофті відвідав Україну.

Міжпарламентські групи дружби Україна-Республіка Молдова створені та діють у Верховній Раді України та Парламенті Республіки Молдова.

Торговельно-економічні відносини:

Економічні відносини між Україною та Молдовою останнім часом розвиваються динамічно. Товарообіг між країнами у цьому році зріс на 30%.

Про це повідомив в Укрінформі, оприлюднюючи дослідження «Україна – Молдова:  нові виклики та нові можливості у двосторонніх відносинах», заступник голови Ради зовнішньої політики «Українська призма» Сергій Герасимчук.

«Україна є одним із головних торговельних та економічних партнерів Республіки Молдова. Україна входить до десятки найбільших торговельних партнерів Молдови, посідаючи 10-е місце. Відповідно до даних, оприлюднених  прем’єр-міністром Молдови Філіпом станом на жовтень 2017 року, товарообіг між країнами зріс на більш ніж 30%, у порівнянні з аналогічним періодом минулого року», – заявив Герасимчук.

 

За словами Герасимчука, у сфері енергетики Україна та Молдова мають амбітну мету виробити та реалізувати план спільних дій із інтеграції енергетичних систем України та Молдови до європейської мережі системи операторів передачі електроенергії.

Водночас він зауважив, що не зважаючи на амбітні плани та спільні декларації ситуація у сфері енергетичної співпраці наразі між країнами залишається проблематичною.

Він пояснив, що молдавською стороною було прийнято рішення про зменшення залежності від постачання електричної енергії російським виробником, контракт виграла українська компанія ДТЕК.

Однак, в червні 2017 року міністерство енергетики Молдови вирішило внести зміни до контракту, який українська компанія виграла в рамках державного тендеру та запровадило нове положення. За новими умовами уряду дозволялося купувати електричну енергію у російської електростанції. Тобто, зазначив Герасимчук, це питання між сторонами є проблематичним і поки що не вирішене.

 

 

8-19 вересня в Одесі відбулось 14-те засідання Міжурядової українсько-молдовської змішаної комісії з питань торговельно-економічного співробітництва під співголовуванням Першого віце-прем’єр-міністра України – Міністра економічного розвитку і торгівлі України Степана Кубіва і Віце-прем’єр-міністра, Міністра економіки та інфраструктури Республіки Молдова Октавіана Калмика | moldova.mfa.gov.ua

Культурно-гуманітарне співробітництво:

З метою сприяння розвиткові культурно-гуманітарного співробітництва у складі Посольства України в Республіці Молдова з квітня 2007 року функціонує Культурно-інформаційний центр.

Щороку у березні Міністерство просвіти РМ організовує Республіканську Олімпіаду з української мови і літератури.

Наукове та освітнє співробітництво:

Співробітництво України та Республіки Молдова в галузі освіти та науки активно розвивається.

Пріоритетними напрямками науково-технічного співробітництва є: охорона навколишнього середовища, інформаційні та комунікаційні технології, нові матеріали, біотехнології, енергетика і енергоефективність, медицина і фармацевтика.

Екологія

У дослідженні «Україна – Молдова:  нові виклики та нові можливості у двосторонніх відносинах» йде мова і про погіршення екологічної ситуації у басейні річки Дністер, яка непокоїть як українських, так і молдавських екологів.

Незважаючи на міжнародні зусилля, проблема з річкою Дністер знаходиться у критичній стадії. Герасимчук пояснив, що молдавські екологи зафіксували, що рівень води у Дністрі досягнув критичної позначки у 8,4 метра, що створює ризик припинення водопостачання до Кишинева.

Позитивним моментом у цій ситуації є те, що Україна та Молдова висловили готовність попросити європейську комісію проаналізувати цю ситуацію, зокрема, і щодо планів України стосовно будівництва гідроелектростанції на Дністрі.

Договірно-правова база:

Кількість чинних документів: 129.

Ключові документи:

Договір про добросусідство, дружбу i співробітництво між Україною та Республікою Молдова (23.10.1992 р.);

Договір між Україною та Республікою Молдова про державний кордон (18.08.1999 р.);

Консульська конвенція між Україною та Республікою Молдова (29.08.1995 р.).

19 вересня 2017 року у Теоретичному ліцеї імені М.Коцюбинського м.Кишинів відбувся традиційний святковий захід – День української мови, присвячений вшануванню 153-ї річниці з дня народження видатного українського письменника | moldova.mfa.gov.ua

Українська громада:

За офіційними даними, у Республіці Молдова проживає 477 тисяч українців.

Функціонує 19 громадських об’єднань.

Дипломатичне представництво України в Республіці Молдова:

Посольство України в Республіці Молдова