Реалізація проекту проходить під егідою УСК

Ліван

Визнання України: 30 грудня 1991 року Ліван однією з перших арабських країн визнав Україну незалежною державою і висловив готовність встановити з нею дипломатичні відносини.

Встановлення дипломатичних відносин:14 грудня 1992 року.

Україна і Ліван планують пожвавити політичний діалог

Історія українсько-ліванських відносин:

Зв’язки між двома народами історично розвивалися з часів паломництва українців на Святу землю, а також їхньої діяльності у складі установ Царської Росії в Лівані.

Особливо слід відзначити видатного науковця українського походження (народився в м.Новоград-Волинську), одного із засновників Академії наук України, сходознавця, славіста, історика літератури, письменника, публіциста й перекладача Агатангела Юхимовича Кримського, який у 1896-1898 роках був відряджений Московським Лазаревським інститутом східних мов до Лівану. А.Ю.Кримський жив у ліванській сім’ї, працював у бейрутських рукописних сховищах та бібліотеках і зібрав багатий матеріал про звичаї, традиції і побут ліванців, особливості арабської мови у цьому регіоні. Вчений написав бейрутський цикл віршів „Пальмове гілля”, йому належать цікаві роботи про лінгвістичні відповідності в арабській та українській мовах. Значна частина його оригінальних листів з Лівану зберігається у Центральній науковій бібліотеці Академії наук України.

В радянський період, особливо у 70-80-і роки 20-го століття, двосторонні зв’язки розвивалися завдяки навчанню сотень ліванців в українських вузах.

Якісно новий етап у двосторонніх відносинах розпочався з набуттям Україною незалежності.

30 грудня 1991 року Ліван однією з перших арабських країн визнав Україну незалежною державою і висловив готовність встановити з нею дипломатичні відносини.

Дипломатичні відносини між двома державами були встановлені 14 грудня 1992 року шляхом обміну нотами.

Посольство України в Бейруті було відкрито у серпні 1995 року, у лютому 2006 року в Києві започаткувало свою діяльність Посольство Лівану.

Відносини між Україною та Ліваном на рівні парламентів, урядів та Міністерств закордонних справ почали активно розвиватися з середини 90-х років 20-го століття.

Двосторонні відносини отримали новий імпульс завдяки офіційним візитам Президента України Л.Кучми до Лівану у 2002 році та Президента Лівану Е.Лахуда в Україну у 2003 році.

Крім того, у грудні 2001 року в Україні з візитом перебував Міністр національної оборони Лівану Х.Храуі. Головною метою візиту було налагодження двостороннього співробітництва у військово-технічній сфері.

У жовтні 2002 року в Лівані перебував Міністр освіти і науки України В.Кремень, який мав зустрічі з Президентом, Головою Кабінету міністрів та Міністром освіти Ліванської Республіки. В ході візиту була парафована угода про співробітництво в галузі науки і технологій.

9-14 вересня 2003 року з візитом в Україні перебувала делегація Вищої ради юстиції Лівану, члени делегації обговорили з українськими колегами питання щодо перспектив поглиблення двостороннього співробітництва в правовій сфері.

14-17 червня 2004 року Міністр виховання та вищої освіти Лівану відвідав Україну з офіційним візитом, в ході якого було обговорено низку актуальних питань двостороннього співробітництва в освітянській сфері.

17-18 жовтня 2010 року відбувся офіційний візит до Бейрута Міністра закордонних справ України К. Грищенка, який став головною подією у розвитку двосторонніх відносин за останні роки.

25-29 жовтня 2010 року у Бейруті перебувала делегація на чолі з Заступником міністра юстиції України В.Лутковською, яка в ході переговорів з ліванською стороною остаточно узгодила та парафувала тексти Угоди між Україною та Ліванською Республікою про правову допомогу у цивільних і кримінальних справах та Угоди між Україною і Ліванською Республікою про екстрадицію.

25-27 жовтня 2010 року на запрошення президента Американського університету науки і технологій (м.Бейрут) Ліван відвідав ректор Національного університету «Львівська політехніка» (м.Львів) професор Ю.Бобало. У ході перебування було підписано Угоду про співпрацю між двома університетами й домовлено про обмін студентами, науковцями та спортивними колективами.

29-30 листопада 2010 року в Києві відбулося перше спільне засідання Міжурядової українсько-ліванської комісії з торговельно-економічного співробітництва.

8-12 травня 2011 року метою налагодження двостороннього регіонального співробітництва в Лівані перебувала делегація Львівської торгово-промислової палати на чолі з її президентом Д.Афтанасом. Під час візиту були підписані Угоди про співробітництво між Львівською ТПП та їхніми партнерами з м. Бейруту та Нагірного Лівану, а також м. Захле та долини Бекаа.

17-21 червня 2011 року в Україні перебували власники четвертого за розміром ліванського банку «Fransabank» (розмір активів у 2010 році склав 13млрд.дол.США) брати Аднан і Адель Кассари. Метою їхньої поїздки було ознайомлення з інвестиційними можливостями ключових сфер економіки та банківською галуззюУкраїни.

24-25 листопада 2011 року в Бейруті відбулося друге спільне засідання Міжурядової українсько-ліванської комісії з торговельно-економічного співробітництва.

7-8 грудня 2011 року Ліван з офіційним візитом відвідав Прем’єр-міністр України М.Азаров. Це був перший візит Глави Уряду України до Бейрута в історії двосторонніх відносин, головним результатом якого стала активізація політичного діалогу між керівництвом двох країн та надання імпульсу торговельно-економічному співробітництву.

29 листопада 2014 р. Міністр закордонних справ України П.А.Клімкін зустрівся з Міністром закордонних справ та емігрантів Лівану Дж.Бассілем в рамках 15-ї конференції Організації міжнародної франкофонії в Дакарі (Сенегал).

Політичне співробітництво

На рівні глав держав

22–23 квітня 2002 року — офіційний візит Президента України Л.Кучми до Лівану. Відбулися зустрічі Президента України з Президентом Лівану, Головою Ради міністрів та Головою Національної Асамблеї Лівану.

8–9 липня 2003 року — офіційний візит Президента Лівану Е.Лахуда в Україну. Відбулися зустрічі Президента Лівану з Президентом, Прем’єр-міністром та Головою Верховної Ради України.

На міжпарламентському рівні

Серпень 1995 року — робочий візит до Бейруту парламентської делегації України на чолі із заступником Голови Верховної Ради               О. Дьоміним. 18 серпня 1995 року глава української делегації взяв участь в офіційному відкритті Посольства України в Ліванській Республіці.

Грудень 1995 року — візит до Києва парламентської делегації Лівану на чолі із заступником Голови Національної Асамблеї (парламенту) Е. Ферзлі.

Заступник Голови Верховної Ради України О.Дьомін та Е. Ферзлі підписали Меморандум про розвиток міжпарламентських відносин.

В Україні та Лівані створені та діють міжпарламентські групи дружби.

Наразі опрацьовується питання здійснення візиту до Лівану депутатської групи Верховної Ради України на чолі з С.Соболєвим.

На рівні глав урядів

24–25 березня 1996 року — офіційний візит Голови Кабінету міністрів Лівану Р. Харірі до Києва.

Відбулися зустрічі Прем’єр-міністра Лівану з Президентом, Прем’єр-міністром та Головою Верховної Ради України.

7-8 грудня 2011 року – офіційний візит Прем’єр-міністра України М. Азарова до Лівану. Головним підсумком візиту стала активізація політичного діалогу між керівництвом двох держав та визначення перспективних напрямів співпраці в торговельно-економічній сфері.

На рівні керівників зовнішньополітичних відомств

17–18 жовтня 2010 року відбувся офіційний візит до Бейрута Міністра закордонних справ України К. Грищенка.

Візит забезпечив відновлення політичного діалогу між керівництвом України та Лівану, в якому з 2003 року з об’єктивних причин спостерігалася пауза.

Зустрічі Міністрів закордонних справ двох країн мали місце в рамках офіційного візиту Президента України до Бейруту 22–23 квітня 2002 року та офіційного візиту Президента Лівану до Києва 8–9 липня 2003 року.

У вересні 2006 року відбулася зустріч Міністра закордонних справ України Б.Тарасюка та Міністра закордонних справ  Лівану Ф. Салукха в рамках 61-ї сесії ГА ООН в Нью-Йорку.

29 листопада 2014 р. Міністр закордонних справ України П.А.Клімкін зустрівся з Міністром закордонних справ та емігрантів Лівану Дж.Бассілем в рамках 15-ї конференції Організації міжнародної франкофонії в Дакарі (Сенегал).

Політичне співробітництво на рівні Міністерств закордонних справ

У грудні 1996 року відбувся робочий візит до Лівану заступника Міністра закордонних справ України К. Грищенка.

У лютому і вересні 1999 року — робочі візити до Лівану заступника Міністра закордонних справ України О. Майданника.

4–6 вересня 2007 року з робочим візитом Бейрут відвідав в.о. заступника Міністра закордонних справ України Ю. Костенко.

24 листопада 2011 в Бейруті відбулися політичні консультації між Спеціальним представником України з питань Близького Сходу та Африки Є. Микитенком і Генеральним секретарем (заступником міністра) Міністерства закордонних справ і у справах емігрантів Лівану В. Реймі.

29 листопада 2014 р. Міністр закордонних справ України П.А.Клімкін зустрівся з Міністром закордонних справ та емігрантів Лівану Дж.Бассілем в рамках 15-ї конференції Організації міжнародної франкофонії в Дакарі (Сенегал).

Україна і Ліван останнім часом активізували бізнесову співпрацю, але політичний діалог потребує пожвавлення.

Про це заявив заступник міністра закордонних справ України Сергій Кислиця під час зустрічі з делегацією парламентської комісії лівансько-української дружби Національних Зборів Ліванської Республіки на чолі з її керівником Мішелем Муссою, повідомляє прес-служба МЗС.

“Сергій Кислиця відзначив істотну активізацію останнім часом діалогу між бізнес-колами обох країн, а також наголосив на важливості пожвавлення політичного діалогу, зокрема проведення протягом 2019 року політичних консультацій між зовнішньополітичними відомствами країн, а також чергового засідання Міжурядової комісії з торговельно-економічного співробітництва”, – йдеться у повідомленні.

Існуючі двосторонні органи високого рівня

Міжурядова українсько-ліванська комісія з торговельно-економічного співробітництва. Відбулося два спільних засідання (2010-2011 рр.).

Торговельно-економічне співробітництво:

Торговельно-економічне співробітництво між Україною та Ліванською Республікою за останні п’ять років характеризується позитивною динамікою для нашої держави.

Україна продовжує утримувати за собою абсолютне позитивне сальдо у двосторонній торгівлі, яке в середньому складає 99% від загальних обсягів торгівлі.

За даними Державної служби статистики України, за січень-листопад 2016р. товарообіг між країнами становив 296,7 млн. дол. США. При цьому український експорт склав 295,8 млн. дол. США. Українське торговельне сальдо +295,7 млн. дол. США.

Україна та Ліван зацікавлені у розширенні обсягів двостороннього товарообігу сільськогосподарською продукцією та налагодженні дієвих механізмів співпраці.

За 2017 рік Україна експортувала до Лівану сільськогосподарської продукції на 204,4 млн дол. США. Основними продуктами експорту є кукурудза та пшениця (95,1 млн дол. США), насіння олійних культур (43,8 млн дол. США) та соняшникова олія (31,1 млн дол. США).

Також у 2016р. розпочався експорт до Лівану живих тварин (ВРХ, овець, кіз). У 2017р. виріс у 6 разів та склав $ 14 млн. В менших обсягах Ліван імпортує з України м’ясо птиці, молочну продукцію, цукор, маргарин, волоські горіхи, корми для тварин та інше.

Основним експортними товарами України є – зернові культури (35-40%), чорні метали та вироби з них (30-40%),  жири і олії тваринного або рослинного походження (15-20%),  насіння і плоди олійних рослин (5-10%) та  різноманітні харчові продукти (3-4%).

За даними ДСС України, станом на 1 жовтня 2016р. загальний обсяг ліванських інвестицій в економіку України становить 30,9 млн. дол. США, з яких 25,1 млн. дол. США прямі інвестиції, решта акціонерний капітал.

Наукове та освітнє співробітництво:

Одним з основних напрямів двостороннього наукового та освітнього співробітництва є налагодження зв’язків між університетами України та Лівану.

Договірно-правова база:

Кількість чинних документів – 21.

Ключові документи: Угода про сприяння та взаємний захист інвестицій, Угода про торгівлю та економічне співробітництво, Конвенція про уникнення подвійного оподаткування та попередження податкових ухилень стосовно податків на

Українська діаспора:

Перша хвиля міграції українців до Лівану була спричинена революцією та громадянською війною в Росії (1917–1921 рр.) Другий етап розпочався в середині 60-х років минулого століття
й триває до цього часу. Він обумовлений укладенням змішаних шлюбів, переважно громадянок України (раніше СРСР) з ліванцями, які навчалися в нашій державі.
Трудові мігранти в Лівані представлені переважно українськими митцями, спортсменами
й тренерами. В Лівані перебуває також певна кількість громадянок України, які працюють
у закладах розважального характеру. Точну їх кількість встановити складно, оскільки вони, прибуваючи до Лівану, не стають на консульський облік.
Переважна більшість українців, які зараз проживають у Лівані (загальна їх кількість близько 5 тис. осіб) – це люди середнього віку та молодь. На кінець 2009 року на консульському обліку в Посольстві перебуває 2 412 громадян України. Більшість з тих, хто перебуває
на постійному консульському обліку (183 особи), мають вищу освіту, працюють викладачами, перекладачами, фармацевтами, лікарями, медсестрами, інженерами тощо.
Серед тих, хто перебуває на тимчасовому консульському обліку (2 227 осіб), більшість непрацюючих. Ця категорія громадян України, як правило, не має вищої або спеціальної освіти. Проживають вони в сім’ях із середнім та нижче середнього рівнем достатку.
Громадяни України в Лівані компактно проживають у великих містах: Бейрут, Тріполі, Сайда, Тір, Захле та деяких інших. В Лівані функціонують Товариство лівансько-української дружби та Асоціація випускників колишніх радянських вузів.
В Лівані немає державного органу, який би займався проблемами національних меншин, відсутня також відповідна законодавча база. Водночас ліванське законодавство не забороняє забезпечення етнокультурних потреб національних меншин.
У Бейруті на початку 2019 року відбулися вибори Правління Громади українців Лівану.

Про це повідомляється на сторінці Посольства України у Лівані у Facebook.

«У Посольстві України в Лівані відбулися загальні збори “Громади українців Лівану” і вибори Правління цієї організації. За результатами виборів до його складу увійшли: Ірина Висота (голова) , Ірина Асаад (заступник голови), Катерина Кабріт (секретар Громади), Анна Сейф ель Дін (скарбник), Наталя Зейнун (бухгалтер), Марина Седун, Наталя Курді, Лариса Матар, Людмила Новікова», – йдеться у повідомленні.

Посол Укрїни І.Осташ, привітавши представників керівного органу “Громади”, ознайомив учасників зборів з заплановоними заходами Посольства на поточний рік та обговорив з ними майбутню співпрацю.

Консул Посольства України Ю. Касьянов поінформував про заходи Посольства з підготовки до майбутніх виборів в Україні та умови для участі у голосуванні.

Захід, що відбувся 27 січня, завершився вітаннями Голови Правління “Громади” І.Висоти з Днем народження та неформальним спілкуванням за кавою та тістечками.

Посольство України в Лівані щиро привітало керівництво “Громади українців Лівану” з обранням, побажало йому невичерпної енергії, натхнення та успіхів у роботі, а також висловило сподівання на плідну та цікаву співпрацю з організацією в реалізації спільних проектів.

Фото: сторінка Посольства України у Лівані у Facebook