Реалізація проекту проходить під егідою УСК

Литва

Визнання України: 4 грудня 1991 р.

Встановлення дипломатичних відносин: 12 грудня 1991 р.

Результат пошуку зображень за запитом "Україна-Литва"

Відносини України та Литовської Республіки відзначаються давніми історичними традиціями та мають рівень стратегічного партнерства, що у повній мірі відображає існуючий динамічний політичний діалог, активне торговельно-економічне співробітництво та інтенсивні міжлюдські контакти.

Двосторонні політичні відносини характеризуються високим рівнем довіри та взаємодії. Литовська Республіка зайняла активну позицію щодо підтримки європейського вибору України під час Революції гідності, а нині демонструє тверду та послідовну позицію на підтримку суверенітету і територіальної цілісності України, рішуче засуджує окупацію АР Крим та триваючу російську військову агресію на Сході України. Литовська Республіка однією з перших серед країн ЄС за скороченою процедурою ратифікувала Угоду про асоціацію між Україною та Європейським Союзом, і наразі проводить активну роботу у європейських та інших міжнародних колах щодо практичної підтримки нашої держави у реалізації євроінтеграційної політики, продовження санкційного тиску ЄС на Росію.

Між державами існує традиційно активний політичний діалог, в тому числі на вищому рівні. Президент Литви Д.Грібаускайтє востаннє відвідувала Київ 22 лютого та 21 березня 2015 року. Сторони опрацьовують питання офіційного візиту Президента України П.Порошенка до Литви, який має відбутися наприкінці листопада 2015 року. На постійній основі реалізуються заходи двостороннього діалогу на міжурядовому та міжвідомчому рівнях, у тому числі між Міністром закордонних справ України П.Клімкіним та Міністром закордонних справ Литви Л.Лінкявічюсом.

Традиційно активним є міжпарламентський діалог, зокрема, контакти на рівні Групи міжпарламентських відносин з Україною Сейму Литви (голова – депутат від СДП Б.Паужа, нараховує 69 парламентарів) та Групи з міжпарламентських зв’язків з Литвою Верховної Ради України (голова – депутат від партії «Народний фронт» Р.Лук’янчук, нараховує 73 депутати).

Торгівельно-економічні відносини:

Литва традиційно є найбільшим торговельним партнером України серед країн Балтії. За результатами 2014 р. Литва посіла 18-те місце серед країн світу за обсягами товарообороту з Україною.

Протягом 2014 р. відбулась помітна активізація українсько-литовського торгово-економічного співробітництва – обсяг торгівлі товарами та послугами між Україною і Литвою виріс на 7,6% у порівнянні з 2013 роком сягнувши 1,47 млрд. дол. США. Це рекордний показник товарообігу за всю історію українсько-литовської торговельної співпраці.

Український експорт склав 406,6 млн. дол. США і збільшився на 12,3%, імпорт – 1 млрд. 59,9 млн. дол. США і збільшився на 6,0%. Негативне для України сальдо склало 653,3 млн. дол. США і збільшилось порівняно з 2013 р. на 15,6 млн. дол. США.

За результатами І півріччя 2015 р. товарооборот між Україною та Литвою скоротився на 46% і склав 309,7 млн. дол. США, експорт товарів склав 106,7 млн. дол. США  (54,0% до відповідного періоду 2014 р.), імпорт – 203,0 млн. дол. США  (55,5% до відповідного періоду 2014 р.), негативне сальдо склало 96,4 млн. дол. США. 

Падіння експорту пов’язано із значним скороченням поставок у Литву нафти, кукурудзи, макухи, залізничних вагонів. Зменшення імпорту відбулось через різке скорочення (більш як у 2 рази) поставок нафтопродуктів.

Разом з тим, аналіз статистичних даних свідчить про помітне зростання місячних обсягів торгівлі у червні 2015 року – експорт у червні зріс проти травня на 43% і склав 21,3 млн. дол. США (80,4% проти червня попереднього року), імпорт у червні зріс проти травня на 9% і склав 38,6 млн. дол. США (66,3% проти червня попереднього року)

Основними статтями українського експорту до Литви у 2015 році є лісоматеріали, кукурудза, макуха, фанера, пластикові пляшки, костюми, турбореактивні двигуни, мінеральні добрива. Основними статями імпорту є нафтопродукти (72,8%), полімерні матеріали та холодильники.

Загальний обсяг литовських інвестицій на початку 2014 р. становив 346,5 млн. дол. США, на кінець 2014 р. – 188,2 млн. дол. США, а на кінець І кварталу 2015 р. – 139,6 млн. дол. США. Падіння обсягу литовських інвестицій пов’язано з економічною ситуацією в Україні та є загальною тенденцією.  Зокрема, за даними Держстату України, загальне падіння обсягу іноземних інвестицій в Україну склало 13,6 млрд. дол. США, з них 12,2  млрд. дол. США за рахунок курсової різниці.

Більшість литовських інвестицій (71%) вкладено у сферу оптової та роздрібної торгівлі. Обсяг литовських інвестицій у промислові галузі становить 16,0 млн. дол. США (8,5% загального обсягу), у сферу інформації та телекомунікації – 15,4 млн. дол. США (8,1%), будівництво – 9,80 млн. дол. США (5,2%).

12 червня Перший віце-прем’єр-міністр – Міністр економічного розвитку і торгівлі України Степан Кубів та Міністр культури України Євген Нищук провели зустріч з активом української громади Литви та українськими учнями зі сходу України, які, за фінансового сприяння Уряду ЛР, повний учбовий рік навчаються у школі «Вільнюський литовський дім» | mfa.gov.ua

Культурно-гуманітарна співпраця

Одним з найбільш пріоритетних напрямків культурної політики України та Литви є розвиток зв’язків, де особлива увага приділяється культурі, освіті та науці, спорту, туризму, розширенню зв’язків між регіонами двох країн.

Cвідченням позитивного розвитку двосторонніх відносин у культурно-гуманітарній сфері є реалізований важливий проект – спорудження в м.Вільнюс пам’ятника Т.Г.Шевченку (вересень 2011 року).

Протягом останнього періоду головним результатом роботи Посольства України у Вільнюсі на культурному напрямі стало проведення Днів культури України у Литві (єдині Дні культури України за кордоном у 2014 р.), участь у яких взяла делегація України на чолі з Міністром культури України Є.Ніщуком (16-17 жовтня 2014 р.).

У Литві проходять виставки та виступи українських митців, українські письменники завжди користуються популярністю на міжнародному книжковому ярмарку у Вільнюсі, масштабною є співпраця в рамках партнерства міст та регіонів та університетів (більше 26 партнерств).

Наукове та освітнє співробітництво.

Посольство продовжує надавати всебічне сприяння учбовим закладам України та Литви з метою запровадження серед молоді України стандартів європейської освіти та підготовки висококваліфікованих спеціалістів європейського рівня:

– досягнуто домовленості про прийняття Литвою на навчання українських студентів, евакуйованих з окупованої частини Донецької і Луганської областей. Уряд Литви виділив на навчання українських студентів у 2015/2016 навчальних роках 430 тис. євро;

– традиційно студенти різних українських університетів відвідують Литву в рамках проекту “Європейська школа: Литва – історія успішного вибору”;

– поглиблюється співробітництво між литовським Університетом ім.М.Ромеріса та вищими навчальними закладами України, зокрема: Київським національним університетом ім.Т.Шевченка, Харківською юридичною академією ім.Я.Мудрого, Національним університетом банківської справи Національного банку України, Чернівецьким національним університетом ім.Ю.Федьковича, Університетом Крок, Львівським національним університетом ім.І.Франка;

–  Вільнюський університет співпрацює з університетами України: Київським національним університетом ім.Т.Шевченка; Південноукраїнським національним педагогічним університетом ім.К.Ушинського; Київським університетом ім.Б.Грінченко, Прикарпатським національним університетом ім.В.Стефаника.

–  змістовним є партнерство між Шауляйським професійним центром професійно-технічної освіти та Державним професійно-технічним навчальним закладом «Західно-Дніпровський центр професійно-технічної освіти».

Договірно-правова база:

Кількість чинних документів: 149.

Ключові документи:

Договір про дружбу і співробітництво між Україною і Литовською Республікою (від 08.02.1994 р.);

Угода між Урядом України та Урядом Литовської Республіки про сприяння та взаємний захист інвестицій (від 08.02.1994 р.);

Угода між Кабінетом Міністрів України та Урядом Литовської Республіки про економічне, промислове та науково-технічне співробітництво (від 09.12.2005 р.);

Спільна заява Президента України і Президента Литовської Республіки (від 12.05.2008 р.) в якій зафіксовано, що відносини між Україною та Литовською Республікою набули рівня стратегічного партнерства.

Українська громада

У Литовській Республіці проживає близько 16 тисяч етнічних українців, які складають 0,6% населення країни. Українці переважно мешкають у містах: Вільнюс (4842 або 2,0% населення столиці), Клайпеда (3752), Вісагінас (2996), Шауляй (2204), Йонава (1204), Каунас (1002).

Загалом у Литві існує 10 організацій українців, основними з яких є Громада українців Литви (Голова – В.Чернишук), Громада українців м.Вільнюс (Н.Шертвітєнє), Асоціація балтійських українців м.Клайпеда (Л.Трегуб), Український культурно-просвітницький центр Громади українців м.Клайпеда (Л.Тригуб), Громада українців м.Йонава (Л.Арлаускєнє), Громада українців м.Шауляй (Ю.Янчук), Товариство українців м.Вісагінас (С.Черткова).