Реалізація проекту проходить під егідою УСК

Латвія

 Визнання України: 4 грудня 1991 року.

Встановлення дипломатичних відносин: 12 лютого 1992 року.

Зустріч Президентів України та Латвії: Петро Порошенко і Раймондс Вейоніс, 4.04.2017

Відносини України та Латвійської Республіки  мають давні історичні традиції та сьогодні характеризуються високим рівнем довіри та взаємодії. Латвія зайняла активну позицію у підтримці України як під час Революції Гідності, так і в контексті незаконної окупації Криму і російської агресії на сході України. Латвія надає активну допомогу у проведенні європейських реформ в Україні та підтримує євроінтеграційний курс Києва. Держави підтримують динамічний політичний діалог, у тому числі і на вищому рівні. Президент України відвідав Ригу 21-22 травня 2015 р. для участі у саміті «Східного партнерства» у рамках головування Латвії а Раді ЄС у першій половині 2015 р. Вітаючи новобраного президента Латвії Раймондса Вейониса із перемогою на президентських виборах, Президент України Петро Порошенко у ході телефонної розмови запросив свого колегу відвідати Україну з візитом. Офіційний візит Глави Латвійської Республіки заплановано у жовтні 2015 р. На постійній основі здійснюється  двосторонній діалог на міжурядовому, міжпарламентському та міжвідомчому рівнях, у тому числі між Міністром закордонних справ України Павлом Клімкіним та Міністром закордонних справ Латвійської Республіки Едгарсом Ринкевичсом. Традиційно активно працює Група міжпарламентських відносин Саейму Латвії з  Україною (голова – Айнарс Межуліс (Союз зелених і селян), складається з 27 депутатів), а також група Верховної Ради України з міжпарламентських зв’язків з Латвійською Республікою (голова – Олександр Кодола («Народний Фронт»), складається з 34 депутатів).

Торговельно-економічні відносини:

У 2014 році обсяг торгівлі товарами і послугами між Україною та Латвією склав 551,8 млн. дол. США., збільшившись у порівнянні з 2013 роком на понад 25%.

Український експорт збільшився на понад 33% і склав 376,8 млн. дол. США, імпорт збільшився на понад 5% і склав 175 млн. дол. США. Позитивне для України сальдо склало 201,8 млн. дол. США.

При цьому обсяги торгівлі товарами склали 315,8 млн. дол. США, експорт збільшився на понад 25% і склав 226,2 млн. дол. США, імпорт збільшився на майже 1% і склав 89,6 млн. дол. США. Сальдо було позитивним для України і склало 136,5 млн. дол. США.

Обсяги торгівлі послугами склали 235,9 млн. дол. США, при цьому експорт збільшився на понад 124% і склав 150,6 млн. дол. США, імпорт збільшився на понад 38% і склав 85,3 млн. дол. США. Сальдо було позитивним для України і склало 65,3 млн. дол. США.

Зростання українсько-латвійського товарообігу на понад 25% викликане, у першу чергу, значним ростом торгівлі послугами та угодами з нерухомістю.

У структурі експорту з України до Латвії у 2014 р. найбільші обсяги склали такі групи товарів: мінеральне паливо, нафта і продукти її перегонки (28,1%); залізничні локомотиви (8%); одяг і фурнітура, текстиль (6,6%); какао та продукти з нього (5,2%); мідь і вироби з неї (4,8%); реактори ядерні, котли, машини (4,6%); цукор і кондитерські вироби з цукру (4,6%).

У структурі імпорту з Латвії в Україну у 2014 р. найбільші обсяги склали такі групи товарів: фармацевтична продукція (30,1%); продукти з м’яса і риби (5,7%); органічні хімічні сполуки (5,4%); синтетичні або штучні волокна (4,4%); різні харчові продукти (4,4%); риба і ракоподібні (4,3%); алкогольні та безалкогольні сполуки, оцет  (4,3%).

Прямі українські інвестиції в Латвію у 2014 р. становили 85 млн. дол. США, Латвії в Україну – 51,6 млн. дол. США.

Пам’ятник Тарасові Шевченку в Ризі, Латвія | Вікіпедія

Культурно-гуманітарна співпраця:

За сприяння Уряду, місцевої влади, українських товариств у Латвії відбуваються численні мистецькі та просвітницькі виставки та концерти. Останнім часом більшість з них носять переважно гуманітарний характер. Активною є участь Латвії у наданні гуманітарної допомоги Україні, у тому числі лікування та реабілітація українських військовослужбовців із зони АТО, організація відпочинку для дітей-сиріт, дітей-переселенців зі Сходу України.

Наукове та освітнє співробітництво:

У рамках декількох програм, у тому числі на урядовому рівні, українські студенти з центральних та регіональних ВНЗ приїжджають на коротко- та довготермінові навчальні курси.

Розвивається відкритий у 2004 році на базі Латвійської академічної бібліотеки Український інформаційний центр.

Наразі триває робота над налагодженням українсько-латвійської співпраці у сфері створення спільних програм у вищих навчальних закладах, збільшенні обмінів студентами і викладачами.

Договірно-правова база:

8 міждержавних, 24 міжурядових, 3 міжпарламентських і 61 міжвідомчих документів.

Основою для успішного розвитку відносин служить підписаний у 1995 році Договір між Україною та Латвійською Республікою про дружбу і співробітництво.

Продовжується робота над розвитком договірно-правової бази двосторонніх відносин.

Українці Латвії в День Вишиванки перед будівлею Національної опери в Ризі, 2016 | Вікіпедія

Українська громада:

Загальна чисельність української громади в Латвії –  близько 45 тис. осіб. Існує 17 українських культурно-просвітницьких товариств.

Важливу роль для української громади Латвії відіграє заснована у 1991 р. Ризька українська середня школа (фінансується з державного бюджету Латвії).