Реалізація проекту проходить під егідою УСК

Китай

 Визнання України: 27 грудня 1991 року.

Встановлення дипвідносин: 4 січня 1992 року.

Між Україною та КНР задекларовані відносини стратегічного партнерства.

Китай незмінно підтримує суверенітет і територіальну цілісність України. Україна неухильно залишається відданою політиці «одного Китаю».

Результат пошуку зображень за запитом "Україна-Китай"

КНР була серед перших країн, що визнали незалежність України 27 грудня 1991 р., а вже 4 січня 1992 р. було підписано «Комюніке про встановлення дипломатичних відносин між Україною та КНР» та «Меморандум взаєморозуміння до Комюніке про встановлення дипломатичних відносин між Україною та КНР», у яких зафіксовано наміри двох країн розбудовувати повномасштабне співробітництво. Вони і до сьогодні є базисом наших взаємин та дороговказом у майбутнє. Відтоді було укладено багато угод, які відкрили широкий горизонт і стали надійною платформою для контактів.

Зустріч Генерального секретаря ЦК КПК Цзян Цземіня з Президентом України Л.М.Кравчуком (31 жовтня 1992 р., м.Пекін) | sinologist.com.ua

Останній державний візит в Україну Голови КНР відбувся у 2011 р., у ході якого було підписано Спільну декларацію про встановлення та розвиток відносин стратегічного партнерства між Україною та КНР.

Під час останнього державного візиту в КНР Президента України (грудень 2013 р.) було укладено Договір про дружбу і співробітництво між Україною і КНР та Спільну декларацію України і КНР про подальше поглиблення відносин стратегічного партнерства, а також затверджено Програму розвитку відносин стратегічного партнерства між Україною та КНР на 2014-2018 рр.

У січні 2015 р. відбулася зустріч Президента України П.О.Порошенка з Прем’єром Державної Ради КНР Лі Кецяном у рамках Всесвітнього економічного форуму (м. Давос). У жовтні 2014 р. на полях Саміту АСЄМ у Мілан Міністр закордонних справ України П.А.Клімкін провів зустріч з Міністром закордонних справ КНР Ван Ї.

Зустріч Президента України П.О.Порошенка з Прем’єром державної ради КНР Лі Кецяном у рамках Всесвітнього економічного форуму у Давосі (січень 2015 р.) | sinologist.com.ua

Сторони підтримують доволі активні міжпарламентські зв’язки. У нинішньому складі Верховної Ради України функціонує група з міжпарламентських зв’язків з КНР на чолі з депутатом А.В.Павелком. У Всекитайських зборах народних представників працює група дружби з Україною на чолі з Головою Комітету у закордонних справах Фу Їн. В рамках міжпарламентських контактів у червні 2015 р. був здійснений візит до КНР групи народних депутатів України на чолі з Ю.В.Луценком.

Матч за звання чемпіонки світу з шахів серед жінок між українкою Марією Музичук і китаянкою Хоу Іфань (1-18 березня 2016 р., м.Львів) | sinologist.com.ua

Новообраний президент Володимир Зеленський в травні 2019 року провів зустріч із послом Китайської Народної Республіки в Україні Ду Веєм й обговорив розвиток співпраці між країнами.

Зеленський зустрівся із послом Китаю - говорили про інвестиції

фото: сторінка Володимира Зеленського у Twitter | Володимир Зеленський @ZelenskyyUa

Торговельно-економічні відносини:

Торговельно-економічна співпраця між Україною та КНР регулюється Угодою між Урядом України та Урядом Китайської Народної Республіки про торговельно-економічне співробітництво (1992 р.), згідно з якою встановлено режим найбільшого сприяння щодо стягнення мита на експортні та імпортні товари двох країн, податків та інших внутрішніх зборів.

Україна та Китай виходять на новий – стратегічний рівень взаємодії, який передбачає реалізацію спільних проектів на загальну суму близько 7 млрд дол.

Відповідні домовленості були досягнуті під час зустрічі Прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана з віце-прем’єром Державної Ради Китаю Ма Каєм в грудні 2017 року, повідомляє Український світ з посиланням на Урядовий портал.

«Китай був та залишається нашим стратегічним партнером і нашим стратегічним пріоритетом. І сьогодні перед нами відкриваються нові можливості для поглиблення співробітництва та перезавантаження реалізації спільних проектів та ініціатив», – сказав Гройсман.

Україна та Китай реалізують низку проектів на $7 мільярдів - Гройсман

Зустрічі Прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана з віце-прем’єром Державної Ради Китаю Ма Каєм | Укрінформ

Китай звертає велику увагу на співпрацю з Україною в напрямку торгово-економічної співпраці.

 

Україна і Китай також узгодили план дій щодо реалізації ініціативи “Економічний пояс Великого шовкового шляху” і “Морського шовкового шляху”.

Про це повідомило Міністерство економічного розвитку і торгівлі на своїй сторінці у Twitter за підсумками Третього засідання Комісії зі співробітництва між Урядами України та КНР.

“Завершилося Третє засідання Комісії зі співробітництва між Урядами України та КНР. Україна і Китай підписали Дорожню карту(план дій) щодо реалізації ініціативи “Економічний пояс Великого шовкового шляху” і “Морського шовкового шляху”, – повідомляє Мінекономіки.

Третє засідання Комісії зі співробітництва між Урядами країн за участі Віце-прем’єра Держради КНР Ма Кая | Twitter

Як відомо, Комісія зі співробітництва між Урядом України та Урядом КНР працює на підставі Угоди між Урядом України та Урядом Китайської Народної Республіки. У рамках Комісії створено 7 галузевих Підкомісій та Робоча група з питань інвестицій. Комісія має проходити 1 раз на два роки, Підкомісія – 1 раз на два роки або кожен рік.

Китай входить у десятку країн – найбільших торговельних партнерів України. Найбільшою статтею українського експорту в Китай є продовольство. Наприкінці 2016 року Україна і Китай вели попередні консультації про можливості формування зони вільної торгівлі між двома країнами.

Фото УНІАН

Україна і Китай підписали дорожню карту по “Шовковому шляху” | фото УНІАН

Великий шовковий шлях і Морський шовковкий шлях покликані створити транзитні маршрути та посилити економічне співробітництво між Європою і Азією. Посол КНР в Україні Вей Ду зазначав, що цей проект є немислимим без України.

 

Потужні бізнес-структури, присутні в Україні/КНР. В Україні відкрито представництва китайських виробників телекомунікаційного обладнання Huawei, ZTE, Xinwei. У КНР працюють представництва ДК «Укрспецекспорт», ПАТ «Мотор-січ», ПАТ «ФЕД», «Креатив Груп», «Корум Груп».

Перспективні інвестиційні проекти. Серед проектів, що реалізуються або плануються до реалізації в Україні за рахунок експортних кредитів:

1) Виконання контракту щодо реалізації національного проекту «Повітряний експрес – організація залізничного пасажирського сполучення м. Київ – міжнародний аеропорт «Бориспіль» та будівництво інших інфраструктурних об’єктів Київського регіону» (вартість проекту – 372 млн. доларів США);

2) Реалізація спільних проектів у рамках підписаного Меморандуму про взаєморозуміння між Міністерством аграрної політики та продовольства України та Експортно-імпортним банком КНР щодо співпраці у галузі сільського господарства на суму 3 млрд. дол. США;

3) Реалізація спільних проектів в галузі енергетики у відповідності до Кредитної угоди між НАК «Нафтогаз України» і Банком розвитку Китаю на суму 3,65 млрд. дол. США, зокрема, будівництво установки газифікації вугілля на Одеському припортовому заводі, модернізація низки українських ТЕЦ, будівництво газового інтерконнектора між Україною та Польщею, модернізація Шебелинського ГПЗ ПАТ «Укргазвидобування».

4) Здійснення пілотного проекту будівництва соціального житла з іпотечним кредитуванням в м. Київ вартістю 1 млрд. дол. США в рамках Меморандуму про взаєморозуміння щодо співпраці з питань будівництва доступного житла в Україні між Міністерством регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ та Китайською державною компанією CITIC Construction Co., Ltd.

Дні китайської культури в ТПП України | ckp.in.ua

Перспективним стратегічним напрямком економічного співробітництва з КНР є безпосереднє залучення України до реалізації ініціативи Голови КНР щодо розбудови  Економічного поясу Шовкового шляху.

Україна та Китай планують подвоїти товарообіг між країнами до $10 млрд, заявили в уряді. Також співпрацюватимуть в аграрній сфері, будівництві інфраструктурних об’єктів, енергетиці.

“Україна експортує товарів до Китаю на близько $2 мільярдів на рік. Імпортує – на $6 мільярдів. Сукупний товарообіг становить $8 мільярдів. Загалом наступні 5 років Китай планує імпортувати продуктів і послуг на суму понад $10 трильйонів. Тому українські поставки — це крапля в морі”, – розповів Gazeta.ua Анатолій Амелін, директор економічних програм Українського інституту майбутнього.

Китайського одягу стало менше

Україна купує в Китаї електроніку, телефони, побутову техніку, автомобілі, одяг.

“Якість китайської техніки росте, а ціна нижча ніж у європейських чи корейських виробників. Кількість китайського одягу в Україні скорочується. Але все одно займає значну частку. Китай зацікавлений у купівлі великої кількості промислового устаткування, побутової техніки, автомобільного транспорту, харчової аграрної продукції, медичного обладнання, послуг у сфері туризму, нанотехнологій, культури та освіти. Практично по кожній з цих позицій Україна може стати партнером і постачальником”, – зазначив Амелін.

Виграли тендер на буріння більше 40 свердловин

Китай зацікавлений збільшити поставки українських природних ресурсів.

“Китайці виграли тендер на буріння більше 40 свердловин в Україні. Вони зацікавлені інвестувати в українське нафтогазовидобування. Також китайців цікавить літій, титан, руда”, – каже Анатолій Амелін.

Куди готові вкладати гроші

Китай активно розвиває проект “Новий шовковий шлях”. Країни, через які проходять глобальні транзитні коридори можуть запропонувати проекти і отримати на них інвестиції.

“Йдеться про проекти у сфері транспортної, логістичної, виробничої інфраструктури. Потрібно, щоб Україна взяла участь у цій програмі. Показала хоч один успішно реалізований проект. Близько 10 років тому Україна з Китаєм вже підписувала контракти на понад $3 мільярди, та порушила їхні умови. Білорусь підписала контракти на понад $5 мільярдів. Успішно реалізувала їх”, – говорить Амелін.

Для Китаю пріоритетним є кредитування, додає експерт економічних програм Українського інституту майбутнього Ольга Хоменко.

Китайців зацікавило будівництво бетонних доріг в Україні. Зокрема навколо Житомира зібралися будувати кільцеву.
Китайців зацікавило будівництво бетонних доріг в Україні. Зокрема навколо Житомира зібралися будувати кільцеву.

“Якщо говорити про прямі інвестиції, це будівництво заводів та інфраструктурних об’єктів. Інший формат — створення спільних підприємств. Для України звичайно ж у пріоритеті не кредитування, а залучення прямих інвестицій на будівництво доріг, заводів. Тобто на створення нових робочих місць”, – зазначає вона.

Можуть збудувати якісні дороги

Якщо Україна підготує якісні проекти у транспортній сфері, то зможе претендувати на $20-40 млрд інвестицій.

“Це будівництво авіаційних та логістичних терміналів, швидкісних залізничних доріг. Китайці вже виявили інтерес до будівництва бетонних доріг. Зокрема навколо Житомира зібралися будувати кільцеву. Крім того, їх цікавлять портові термінали. Сьогодні китайська компанія проводить роботи з поглиблення дна у портах України”, – каже Анатолій Амелін.

Китайські компанії можуть збудувати якісні дороги.

“Їхні технології вже більш досконалі, ніж українські чи турецькі. У самому Китаї дороги чудової якості. Є багаторівневі транспортні розв’язки. Їх будували німецько-китайські компанії. Пізніше китайці викупили у німців пакет акцій та перейняли технологію. За корупцію при будівництві доріг там неодноразово розстрілювали чиновників”, – додав експерт.

У результаті торгової війни з США, Україна може збільшити поставки кукурудзи та сої до Китаю.

фото: UkrMedia

У результаті торгової війни з США, Україна може збільшити поставки кукурудзи та сої до Китаю.

Зерно, кукурудза, соя

Китайці вкладають гроші в сільське господарство.

“Китайці орендують землю в кількох областях України. Їхня довгострокова мета – гарантовані джерела поставок харчових продуктів для населення. В основному раніше підписували контракти на поставки зернових. Сьогодні, у результаті торгової війни з США, Україна може збільшити поставки кукурудзи та сої до Китаю. Щоправда це лише сировина. Потрібно вести переговори про будівництво в Україні переробних підприємств”, – підсумував Анатолій Амелін.

У жовтні минулого року мер Києва Віталій Кличко та заступник голови правління China Pacific Construction Group Го Уін підписали угоду про співпрацю щодо реалізації проекту із будівництва четвертої лінії метро у Києві. Вартість будівництва оцінили у $2 млрд. 85% від прогнозованої вартості проекту буде забезпечено за рахунок кредиту від китайських фінустанов. За словами мера, за 5 років китайська компанія побудує гілку метро з Жулян до Троєщини.

Культурно-гуманітарна співпраця:

Основним механізмом розбудови співпраці у культурно-гуманітарній сфері є Підкомісія з питань співробітництва у сфері культури міжурядової Комісії зі співробітництва. Останнє, друге, засіданні Підкомісії відбулось у вересні 2013 р. В його рамках сторонами укладено Програму культурного співробітництва між Міністерством культури України та Міністерством культури Китайської Народної Республіки на 2013-2017 рр.

У 2002 та 2004 рр. в Китаї були проведені Дні культури України. Відповідно у 2010 та 2011 рр. Дні культури КНР були проведені в нашій державі.

26 квітня 2002 р. у пекінському театрі «Тяньцао» відбулась церемонія відкриття «Днів культури України у Китаї» і музичний концерт українських майстрів мистецтв | sinologist.com.ua

Широкі перспективи для співпраці у галузі туризму відкрило укладення у грудні 2013 року Меморандуму між туристичними відомствами двох держав про організацію групових туристичних поїздок китайських громадян до України.

З початку 2015 р. в Китаї проведено низку заходів культурно-мистецького спрямування, зокрема:

– творча зустріч з Народним артистом України, лауреатом Національної премії ім.Т.Шевченка Володимиром Гришком;

– урочистості з нагоди 201-ї річниця з дня народження Т.Г.Шевченка;

– персональна виставка графічних робіт української художниці Альони Оласюк;

– лекція відомого українського правозахисника, публіциста та релігієзнавця, віце-ректора Українського Католицького Університету Мирослава Мариновича на тему «Цінності в Україні сьогодні: суперечлива динаміка»;

– низка лекцій у Сучжоуському університеті українського дизайнера Анжели Лисиці на тему «Українське традиційне вбрання»;

– виставка документальної фотографії «Китайське фольклорне автентичне фото – Барвисте Гуйчжоу», за участі представників Мінкультури України та Голови спілки фотографів України (м.Гуйян, провінція Гуйчжоу);

– виставка-продаж дитячого малюнку «Мир і війна»;

– благодійний концерт сучасного українського гурту зі Львова «LaVivo»;

– благодійний аукціон українських творів мистецтва, кошти від якого були направлені у дитячі будинки сімейного типу, переміщені з окупованих територій.

В грудні 2016 року проходили в Дні китайської культури в Торгово-промисловій палаті України.

Наукове та освітнє співробітництво:

У рамках міжурядового співробітництва функціонують Підкомісія з питань науково-технічного співробітництва, Підкомісія з питань співпраці в космічній галузі та Підкомісія з питань співпраці в галузі освіти.

Пріоритетними напрямами співробітництва у галузі НТС визначено: енергоефективність, авіабудування, суднобудування, раціональне природокористу­ван­ня, розвиток аерокосмічних, інформаційних та комунікаційних технологій, а також підготовку і стажування аспірантів та молодих вчених.

Триває виконання третьої п’ятирічної Програми співробітництва в космічній галузі (на 2011-2015 рр.), розробляється четверта (на 2016-2020 рр.).

У 2012 р. підписано оновлену міжвідомчу Угоду про співробітництво в галузі освіти, відповідно до положень якої кількість державних стипендій, що надає одна сторона студентам іншої сторони, була збільшена у чотири рази: з 25 до 100, починаючи з 2013 р. Кількість українських студентів в КНР у 2014/2015 навчальному році сягнула 2245 осіб.

В Україні створено 5 Інститутів Конфуція, в яких викладається китайська мова: в Луганському національному університеті ім. Т.Шевченка (2007р.), Київському національному університеті ім. Т.Шевченка та Харківському національному університеті ім. В.Каразіна (2008р.), у Південноукраїнському національному педагогічному університеті ім.К.Ушинського (2012р.), а також у Київському національному лінгвістичному університеті (2013р.).

Серед нещодавно створених українських центрів в КНР слід відзначити такі:

– у 2012 р. у м. Чженьцзян на базі Університету науки і технологій провінції Цзянсу відкрито українсько-китайський Центр з трансферу технологій суднобудування та океанічного проектування створеного спільно з Національним університетом кораблебудування ім. Адмірала Макарова (м. Миколаїв).

– у 2014 р. у Тяньцзінському університеті іноземних мов створено Шевченківський центр українсько-китайських культурних зв’язків,

– у 2014 р. у Далянському університеті іноземних мов (провінція Ляонін) засновано Центр дослідження України імені Т.Шевченка.

У 2014 р. Національним технічним університетом України «Київський політехнічний інститут» та Університетом м.Хуейчжоу розпочалося створення в КНР спільного вищого навчального закладу.

Китай може вкласти в українські проекти $7 мільярдів

Договірно-правова база:

Станом на серпень 2015 р., договірно-правова база двосторонніх відносин нараховує 295 документів: 177 документів основного списку (угоди та договори) та 118 документів додаткового списку (протоколи міжурядових комісій/підкомісій, контракти про підготовку військовослужбовців та інше).

Головними документами, що регулюють політичні відносини між Україною та КНР, є Спільне комюніке про встановлення дипломатичних відносин між Україною та КНР (04.01.1992 р.), спільні українсько-китайські комюніке (31.10.1992 та 24.06.1995 рр.), Спільна (Київська) Декларація між Україною та КНР (06.09.94 р.), Спільна (Пекінська) Декларація про розвиток і поглиблення відносин дружби і співробітництва між Україною та КНР (04.12.1995 р.), Спільна (Київська) Декларація про зміцнення дружби і всебічного співробітництва в ХХІ столітті (21.07.2001 р.), Спільна (Пекінська) декларація України та КНР (18.11.2002 р.), Спільна заява України та КНР щодо всебічного підвищення українсько-китайських відносин дружби та співробітництва (02.09.2010 р.), Спільна декларація про встановлення та розвиток відносин стратегічного партнерства між Україною та КНР (20.06.11 р.), а також Договір про дружбу і співробітництво між Україною і КНР, Спільна декларація України і Китайської Народної Республіки про подальше поглиблення відносин стратегічного партнерства та Програма розвитку відносин стратегічного партнерства між Україною та КНР на 2014-2018 рр. (всі –  05.12.13 р.)

Договірно-правова база з КНР у консульській сфері.

Ключовими у двосторонніх консульських відносинах України з Китаєм є такі нормативно-правові документи:  Угода між Урядом України та Урядом КНР про взаємні поїздки громадян від 31.10.1992 р.; Угода між Урядом України та Урядом КНР про безвізовий режим службових поїздок від 31.10.1992 р.; Консульська конвенція між Україною та КНР від 31.10.1992 р.; Угода (у формі обміну нотами) між Урядом України та Урядом КНР про взаємне відкриття генеральних консульств від 20.01.2000 р.; Угода між Кабінетом Міністрів України та Урядом Спеціального Адміністративного Району Гонконг Китайської Народної Республіки про взаємне скасування візових вимог від 4.09.2010 р.; Угода між Кабінетом Міністрів України та Урядом Китайської Народної Республіки про заснування Генерального консульства України в місті Гуанчжоу від 18.06.2011 р.; Угода між Урядом України та Урядом Китайської Народної Республіки про взаємне скасування візових вимог для членів екіпажів авіакомпаній від 15.03.2012 р.

Українська громада:

Українська громада (діаспора) як організована структура у КНР відсутня. Станом на серпень 2015р. на консульському обліку Посольства України в КНР перебуває 695 осіб (орієнтовно 25% – студенти, 15% – працівники за контрактом, 60% – дружини та діти китайських громадян).

Відповідно, в Пекіні, Шанхаї та інших містах КНР існує низка об’єднань  громадян України, учасники яких беруть активну участь в організації та проведенні в Китаї різноманітних  культурно-гуманітарних заходів.

Українці у Шанхаї: конкурс - 120 осіб на місце

Акція Української Асоціації Шанхаю на День Незалежності України

Дипломатичні представництва України:

Посольство України в Китайській Народній Республіці та в Монголії (за сумісництвом)

Генеральне Консульство України в Шанхаї (КНР)

Генеральне консульство України в місті Гуанчжоу

Тематичні публікації:

Сильний Китай – це не загроза, а нові можливості розвитку для всіх країн світу

Сі Цзіньпін не хоче ділитися владою над Китаєм

Україна зміцнює та нарощує торговельно-економічне співробітництво з Китаєм

Китайська ініціатива надає Україні шанс