Реалізація проекту проходить під егідою УСК

Естонія

Визнання України: 26 серпня 1991 р.

Встановлення дипломатичних відносин:4 січня 1992 р.

Пов’язане зображення

 

Відносини України та Естонської Республіки мають давню історію і на сьогодні характеризуються високим рівнем довіри та взаємодії. Естонія зайняла активну позицію у підтримці України як під час Революції гідності, так і в контексті незаконної анексії Криму і російської агресії на Сході нашої держави. Естонія активно долучається до проведення європейських реформ в Україні та підтримує євроінтеграційний курс Києва. Між державами існує динамічний політичний діалог, в тому числі на вищому рівні. Президент Естонії Тоомас Хендрік Ільвес востаннє відвідував Київ 11-14 вересня 2014 р. з метою участі в 11-тій Щорічній зустрічі Yalta European Strategy, Президент України здійснив візит до Естонії 15 жовтня 2013 р. На постійній основі здійснюється двосторонній діалог на міжурядовому, міжпарламентському та міжвідомчому рівнях, у тому числі між Міністром закордонних справ Павлом Клімкіним і Міністром закордонних справ ЕР Мариною Кальюранд. Традиційно активно працює Депутатська група Рійгікогу «Естонія-Україна» (голова – Йоганнес Керт, складається з 11 депутатів), а також група Верховної Ради України з міжпарламентських зв’язків з Естонською Республікою (голова – Б.Ю.Береза , 32 депутати).

Торгівельно-економічні відносини:

У 2014 році обсяг двосторонньої торгівлі товарами склав 140,9 млн. дол. США. Експорт товарів з України склав – 76,3 млн. дол. США.Імпорт товарів в Україну становив – 64,7 млн. дол. США.Сальдо позитивне – 11,6 млн. дол. США.

У 2014 р. обсяг двосторонньої торгівлі послугами склав 132,4 млн. дол. США. Експорт послуг з України – 100,7 млн. дол. США. Імпорт послуг в Україну – 31,7 млн. дол. США. Сальдо позитивне – 69 млн. дол. США.

Відбулося зростання (майже у 2 рази) обсягів послуг, наданих Україною Естонії – на 50,1 млн.дол.

У першому півріччі 2015 р. обсяг обігу товарами і послугами склав 135 млн.дол. Експорт товарів з України склав – 26,5 млн. дол. США. Імпорт товарів в Україну становив – 46,45 млн. дол. США. Сальдо негативне – 19,95 млн. дол. США.

Експорт послуг з України – 52,3 млн. дол. США. Імпорт послуг в Україну – 9,3 млн. дол. США. Сальдо позитивне +43,03 млн. дол. США.

Найважливіші статті українського експорту до Естонії: чорні метали та вироби з них, деревина і вироби з деревини, електромашини, реактори ядерні, котли, машини, залізничні локомотиви, м’ясо та їстівні субпродукти, овочі, їстівні плоди та горіхи, зернові культури, продукція борошномельно-круп’яної промисловості, насіння і плоди олійних рослин, жири та олії рослинного або тваринного походження, готові продукти із зерна, какао та продукти з нього, алкогольні і безалкогольні напої та оцет, пластмаса, полімерні матеріали, каучук, гума, папір та картон, одяг та інші текстильні вироби, вироби з каменю, гіпсу та цементу.

Найважливіші статті естонського експорту до України: риба та ракоподібні, продукти з м’яса, риби,  мінеральні палива, нафта та продукти її перегонки, фармацевтична продукція, екстракти дубильні, різноманітна хімічна продукція, пластмаса, полімерні матеріали, деревина і вироби з деревини, папір та картон, одяг, чорні метали та вироби з них, електромашини, реактори ядерні, котли, машини, залізничні локомотиви, меблі.

Прямі інвестиції Естонії в Україну станом на 31.03.2015 р. становили 273,4 млн.євро (за даними естонської статистики). Обсяги інвестицій з України в економіку Естонії становили 115 млн. євро (за даними естонської статистики).

З 2010 року на постійній основі працює Міжурядова комісія з економічного, промислового та науково-технічного співробітництва.

В Естонії зареєстровано низку представництв підприємств та організацій України, у тому числі 3 філії та 110 організацій зі спільним капіталом. На ринку Естонії успішно розвивається мережа дистриб’юторських фірм, які здійснюють реалізацію продукції українського виробництва.

Культурно-гуманітарна співпраця:

В Естонії проходять виставки та виступи українських митців, українські художні та документальні фільми представлені на кінофестивалі „Темні ночі”, Національна опера України та Балетна трупа Національної опери брали участь у місцевих культурних фестивалях у 2014 р. Масштабною є співпраця в рамках побратимства міст та регіонів і університетів.

Наукове та освітнє співробітництво:

Україну та Естонію об’єднує широка мережа міжуніверситетських та міжшкільних партнерств. Найбільш змістовними є, зокрема, партнерства між такими навчальними закладами:

–          Національний педагогічний університет імені М.П.Драгоманова і Талліннський університет;

–          Дипломатична академія України при МЗС України і Естонська школа дипломатії;

–          Національний технічний університет України „Київський політехнічний інститут” і Талліннський університет технологій;

–          Національний аграрний університет України і Тартуський аграрний університет;

–          Естонська бізнес-школа і Київський національний економічний університет та Київський інститут міжнародного менеджменту;

–          Одеський національний морський університет і Естонська морська академія;

–          Тернопільський технічний університет і Талліннський університет технологій.

Договірно-правова база:

Кількість чинних документів: 60.

Ключові документи:

–       Договір про дружбу і співробітництво між Україною та Естонською Республікою від 26 травня 1992 року (набрання чинності – 06.08.93р.);

–       Договір  між  Україною та Естонською Республікою про правову допомогу та правові відносини у цивільних та кримінальних справах (набрання чинності – 22.11.95р.);

–       Декларація про поглиблення співробітництва і партнерства між Україною та Естонською Республікою (набрання чинності – 24.05.95р.);

–       Угода між Україною та Естонською Республікою у сфері соціального забезпечення (набрання чинності – 01.02.2012р.).

Українська громада:

Основними осередками українства Естонії є міста Нарва, Сілламяе, Кохтла-Ярве, Йихві (Північно-Східний регіон Естонії), Таллінн, Тарту, Маарду, Пярну, Ойзу, Валга. За даними останнього перепису населення 2011 р. в Естонії нараховується понад 22 тис. вихідців з України.

Діють 26 українських національно-культурних товариств, які об’єднані у Конгрес українців Естонії та Асоціацію українських організацій в Естонії.

Головний напрям діяльності – культурно-просвітницький.

Дипломатичні представництва України:

Посольство України в Естонській Республіці