Реалізація проекту проходить під егідою УСК

Вірменія

Визнання України: 18 грудня 1991 р.

Встановлення дипломатичних відносин: 25 грудня 1991 р.

Картинки по запросу Україна-Вірменія

Політичні відносини.

У січні 1993 року відкрилося Посольство Республіки Вірменія в Україні.

Діяльність Посольства України у Вірменії розпочато у вересні 1996 року.

Головним політичним документом, що заклав основи двосторонніх відносин, є Договір про дружбу і співробітництво між Україною та Республікою Вірменія, підписаний 14 травня 1996 року.

Указом Президента України В.Ф.Януковича від 22 липня 2010 року І.П.Кухта призначений Надзвичайним і Повноважним Послом України в Республіці Вірменія.

5 жовтня 2010 року Посол України в Республіці Вірменія І.П.Кухта вручив вірчі грамоти Президенту Вірменії С.А.Саргсяну і приступив до виконання обов’язків глави української дипломатичної місії в Республіці Вірменія.

10-11 лютого 2011 року Міністр закордонних справ України К.І.Грищенко відвідав з офіційним візитом Республіку Вірменія, у ході якого відбулися українсько-вірменські переговори на рівні глав зовнішньополітичних відомств двох країн. Міністра закордонних справ України прийняв Президент Республіки Вірменія С.А.Саргсян.

За підсумками переговорів глав зовнішньополітичних відомств підписані Програма українсько-вірменського співробітництва на 2011-2012 роки та Меморандум про взаєморозуміння щодо співробітництва між Дипломатичною академією України при Міністерстві закордонних справ України та Дипломатичною школою Міністерства закордонних справ Республіки Вірменія.

1-2 липня 2011 року відбувся офіційний візит в Україну Президента Республіки  Вірменія, у ході якого проведено переговори глав двох держав В.Ф.Януковича та С.А.Саргсяна, зустрічі Президента Вірменії з Головою Верховної Ради України В.М.Литвином та В.о.Прем’єр-міністра України А.П.Клюєвим. У рамках візиту Глави Вірменської держави в Київ відбулося відкриття Днів культури Вірменії в Україні та проведено Українсько-вірменський бізнес-форум. Напередодні візиту С.Саргсяна (29-30 червня ц.р.) в Києві проведено П’яте засідання Спільної міжурядової українсько-вірменської комісії з питань економічного співробітництва.

За результатами українсько-вірменських переговорів сторони висловили взаємну зацікавленість в інтенсифікації двостороннього політичного діалогу. Відзначено важливість продовження практики регулярних контактів між зовнішньополітичними  відомствами двох країн, зокрема, проведення консультацій між МЗС України та Вірменії з актуальних питань двостороннього порядку денного та регіональної проблематики.

Підписано низку двосторонніх документів, серед яких Протокол до Угоди про повітряне сполучення, Угода про співпрацю між міністерствами фінансів двох країн, Програма співробітництва між міністерствами охорони здоров’я України та Вірменії.

11-12 липня 2011 року на запрошення Голови Національних Зборів Республіки Вірменія відбувся офіційний візит до Республіки Вірменія Голови Верховної Ради України В.М.Литвина.

У ході візиту проведено переговори парламентських делегацій сторін, зустрічі В.М.Литвина з Прем’єр-міністром Республіки Вірменія Т.С.Саркісяном, Католікосом Усіх Вірмен Гарегіном ІІ, а також членами президії Національної академії наук Вірменії. В.М.Литвина прийняв Президент Вірменії С.А.Саргсян.

Під час переговорів акцентовано увагу на активізації співпраці між законодавчими органами України та Вірменії. Сторони відзначили важливість здійснення регулярних міжпарламентських контактів, чому сприятиме регулярне проведення зустрічей парламентських груп дружби.

Підсумки політичного року було підбито главами зовнішньополітичних відомств України та Вірменії під час зустрічі в рамках їхньої участі у 18-му засіданні Ради міністрів закордонних справ ОБСЄ (06 грудня 2011 року,                           м. Вільнюс). К.І.Грищенко та Е.А.Налбандян обговорили питання політичного діалогу і процес нагірно-карабаського врегулювання. Сторони висловили задоволення регулярними та інтенсивними контактами між двома країнами протягом 2011 року.

18-19 квітня 2012 року у м. Київ відбулися політичні консультації між зовнішньополітичними відомствами України та Вірменії, участь у яких взяв Посол України у Вірменії І.П.Кухта. До порядку денного цього заходу було включено питання двосторонньої співпраці у політичній, торговельно-економічній та культурно-гуманітарній сферах, визначених Програмою українсько-вірменського співробітництва на 2011-2012 роки, а також актуальних міжнародних і регіональних питань. Зазначений захід дозволив намітити двосторонні обміни на очікувану перспективу. Серед пріоритетних – проведення у другій половині ц.р. чергового засідання Спільної міжурядової комісії з питань економічного співробітництва.

1-2 липня 2012 року відбувся робочий візит Президента Республіки Вірменія С.А.Саргсяна в Україну, в рамках якого він відвідав фінальний матч і церемонію закриття континентального футбольного форуму „Євро-2012” та провів зустріч з Президентом України В.Ф.Януковичем. Під час бесіди Глави двох держав обговорили питання двостороннього співробітництва, зокрема торговельно-економічну взаємодію. Беручи до уваги факт головування України в ОБСЄ у 2013 році, порушувалися питання його пріоритетів і двосторонньої співпраці в рамках Організації.

Підсумки політичних відносин протягом 2012 року було підбито у ході зустрічі Міністра закордонних справ України К.І.Грищенка з Міністром закордонних справ Вірменії Е.А.Налбандяном в рамках їхньої участі у засіданні Ради міністрів закордонних справ СНД 4 грудня 2012 року у м. Ашгабат. Під час зустрічі також відбулося обговорення визначених Україною пріоритетів в рамках її головування в ОБСЄ у 2013 році.

15 липня 2013 року відбувся робочий візит Міністра закордонних справ України Л.О.Кожари у якості Діючого голови ОБСЄ до Республіки Вірменія. Проведено зустрічі Міністра з Президентом С.А.Саргсяном, Головою Національних Зборів О.А.Абраамяном, Президентом невизнаної Нагірно-Карабаської Республіки Б.С.Саакяном та лідером партії «Процвітаюча Вірменія» Г.К.Царукяном.

Відбулися переговори Міністра Л.О.Кожари з Міністром закордонних справ Республіки Вірменія Е.А.Налбандяном у форматі віч-на-віч та у розширеному складі делегацій сторін.

Під час зустрічей і переговорів обговорено низку актуальних питань, як безпосередньо пов’язаних з Українським головуванням в ОБСЄ, так і на напрямі українсько-вірменського співробітництва.

Обопільно висловлено задоволення високим рівнем українсько-вірменських політичних відносин, свідченням чого є регулярність зустрічей між керівництвом обох держав протягом останнього часу.

Вірменською стороною підтверджено запрошення Президенту України В.Ф.Януковичу відвідати Вірменію з офіційним візитом.

Під час зустрічі із Головою Національних Зборів підтверджено запрошення української сторони Спікеру Вірменського парламенту відвідати Україну з офіційним візитом.

Свідченням позитивної налаштованості сторін на активний розвиток двостороннього політичного діалогу є зміст і характер зустрічей Посла України в Республіці Вірменія з  керівництвом країни перебування, а також главами міністерств і відомств Вірменії. Зокрема, протягом 2012-2013 років проведено зустрічі з:

–         Головою та віце-спікером Національних Зборів РВ;

–         Прем’єр-міністром РВ;

–         Міністром та заступниками Міністра закордонних справ РВ;

–         керівниками управлінь Апарату Президента Республіки Вірменія;

–         главами міністерств і відомств;

–         керівниками фракцій Вірменського парламенту та постійних делегацій Національних Зборів РВ у ПА РЄ, ПА ОБСЄ та ПАЧЕС.

Регулярними є плідні робочі контакти Посла і дипломатів Посольства з керівниками середньої ланки міністерств і відомств Вірменії, що сприяє підтриманню високої динаміки двосторонніх обмінів та достатньо високого іміджу нашої країни у Вірменії.

Протягом 2014 року політичних контактів між Україною та Вірменією не відбувалось. Це було пов`язано з голосуванням Вірменії 27 березня 2014 року в ГА ООН «Щодо територіальної цілісності України».

Як відомо, Вірменія підтримала Росію в цьому питанні.

В 2014 році Посол України в Республіці Вірменія І.Кухта неодноразово зустрічався з Прем`єр-міністром, спікером Національних Зборів та Міністром закордонних справ Вірменії.

Були проведені зустрічі з усіма представниками політичних партій в парламенті країни.

Завдяки цим зустрічам вдалося пом`якшити позицію Вірменії щодо відношення до України: Вірменія зайняла більш нейтральне ставлення до подій на Сході України.

Завдяки зусиллям Посольства України вдалося запобігти відкриття прямого авіарейсу Сімферополь-Єреван-Сімферополь авіакомпанії “Грозний Авіа”.

В листопаді п.р. під час конференції «Досвід міжнаціонального та міжконфесійного співробітництва», яка була організована Єреванським аналітичним центром з глобалізації і регіонального співробітництва, було організоване розповсюдження матеріалів щодо незаконного утримання на території Росії народного депутата льотчиці Надії Савченко.

2015 рік.

14 січня 2015 року Посол України в Республіці Вірменія І.Кухта провів зустріч з віце-спікером, керівником парламентської делегації Республіки Вірменія в ПА РЄ Е.Нагдалян.

У ході зустрічі сторони обговорили політико-економічні зв’язки Вірменії та України, їх взаємодію в різних сферах, подальший розвиток міжпарламентських відносин та співробітництво в міжнародних структурах.
Сторони торкнулися також майбутній сесії ПА РЄ та особливостей роботи національних делегацій в цій структурі.

27 січня 2015 року Посол України в Республіці Вірменія Іван Кухта дав інтерв’ю  дав інтерв’ю вірменському телеканалу «А1+».

Інтерв’ю Посла розміщено за адресою  www.a1plus.am.

2 лютого 2015 року Посол України в Республіці Вірменія І.Кухта провів прес-конференцію в «Медіа-центрі» для провідних вірменських ЗМІ.

фото: media-center.am

Прес-конференція була присвячена основним подіям в Україні, зокрема, виконанню Мінських домовленостей та врегулюванню ситуації на Сході України.

Значну увагу було приділено українсько-вірменським відносинам.

11 червня ц.р. Посол України  в Республіці Вірменія І.Кухта  взяв участь  у конференції : “Співробітництво НАТО – Вірменія у контексті нових викликів”, яка була організована Аналітичним центром з глобалізації та регіонального співробітництва.

В конференції взяли участь депутати Національних Зборів РВ, відомі вірменські експерти, представники міжнародних організацій та дипломатичних місій, акредитованих у Вірменії.

Основною темою  конференції було співробітництво НАТО з Вірменією на сучасному етапі.

Друга важлива тема, яка порушувалась під час конференції, була пов’язана з подіями на Сході України.

26 червня ц.р. Посол України в Республіці Вірменія І.Кухта взяв  участь у роботі наукової конференції  «Правовий статус постійного нейтралітету Туркменістану – фундамент сталого розвитку та конструктивного міжнародного співробітництва», яка пройшла в  Єреванському державному університеті.

 Торговельно-економічні відносини.

За січень – вересень 2016 року загальний зовнішньоторговельний оборот між Україною і Республікою Вірменія (товари і послуги) склав 86,48 млн. Дол. США і зменшився в порівнянні з відповідним періодом 2015 року на 7,87 млн. Дол. США або на 8, 3%.

Зокрема, товарообіг товарами склав 69,33млн.дол.США і зменшився в порівнянні з відповідним періодом 2015 року на 12,97 млн.дол.США або на 15,7%.

 Культурно-гуманітарна співпраця.

Розвиток співробітництва України з Республікою Вірменія в культурно-гуманітарній сфері є однією з важливих складових загального спектру двосторонніх відносин.

Співробітництво у гуманітарній галузі реалізується на основі низки підписаних міждержавних документів, таких як:

–  Угода між Кабінетом Міністрів України і Урядом Вірменії про взаємне визнання і еквівалентність документів про освіту і вчені звання від 01.03.2001р.;

–  Угода між Кабінетом Міністрів України та Урядом РВ про співробітництво у галузі туризму від 19.07.1999 р.;

–  Програма співробітництва між Міністерствами культури України та Вірменії на 2008-2012 роки (яка передбачає проведення Днів культури Вірменії в Україну (2011 р.) і, відповідно, України у Вірменії (2012 р.), тижня кіно, гастролей театральних колективів, інших спільних заходів тощо).

Крім того, діють угоди про співробітництво між містами-побратимами та навчальними закладами України та Республіки Вірменія, що створює належні умови для розвитку двосторонніх контактів у гуманітарній та освітній сферах.

Зокрема:

– Договір про співробітництво між містами-побратимами Одесою та Єреваном від 28 липня 2000 року;

– Угода про встановлення побратимських зв’язків між містом Київ та містом Єреван від 1 березня 2001 року;

– Угода про співробітництво між Київським Національним Університетом імені Тараса Шевченка та Єреванським Державним Університетом від 22 липня 1997 року;

– Договір про партнерство, співробітництво та науковий обмін між Національним технічним університетом України „Київський політехнічний інститут” та Державним інженерним університетом Вірменії від 26 січня 2004 року.

З метою забезпечення двостороннього культурного обміну налагоджено співробітництво з вірменськими державними установами, культурними закладами та громадським товариством української діаспори у Вірменії – Федерацією українців Вірменії „Україна”. Налагоджено співробітництво з громадськими організаціями Вірменії, зокрема Асоціацією „Чорнобиль”, Радою об’єднання ветеранів Вірменії. Спільними зусиллями з  українською громадою та Єреванською філією Тернопільського національного економічного університету, який існує з 2001 року, проводяться заходи, присвячені визначним датам в історії України.

Відповідно до положень чинної Програми співробітництва між Міністерством культури і туризму України та Міністерством культури Республіки Вірменія на 2008-2012 роки, у липні 2011 року в рамках візиту Президента РВ до України були проведені Дні культури Вірменії в Україні, що надало новий імпульс розвитку співробітництва в культурно-гуманітарній сфері.

Непересічною подією у двосторонньому співробітництві у культурній галузі стало проведення з 21 по 28 березня ц.р. Днів культури України у Республіці Вірменія.

Відкриття зазначених заходів відбулось за участі Міністрів культури України та Вірменії М.Кулиняка та А.Погосян.

Важливого імпульсу також надали зустрічі Міністра культури України з Віце-прем’єр-міністром РВ А.Гєворкяном та Міністром культури Вірменії А.Погосян.

В рамках зазначених зустрічей обговорено широкий спектр українсько-вірменського співробітництва. Зокрема, розглянуто питання щодо співробітництва у контексті збереження культурної спадщини двох народів, які знаходяться на території України та Вірменії, подальше співробітництво в культурно-гуманітарній сфері, а також реалізацію досягнутих вищим керівництвом держав домовленостей.

Відповідно до угоди про взаємодію в галузі освіти, громадянам Вірменії щорічно надаються місця для навчання у вищих навчальних закладах України.

Однією з видатних подій культурного життя наших країн стало святкування у липні 2008 року 650-річчя вірменського монастирського комплексу Сурб Хач (Святий Хрест) в Криму, відреставрованого за кошти українського бюджету (понад 11 млн. гривень), в освяченні якого взяли участь Католікос Всіх Вірмен Гарегін II і Президент Вірменії С.Саргсян. Крім цього, за рахунок львівської міської ради проводяться роботи з реставрації стінопису Вірменського кафедрального собору у Львові, а також за державою виділяються кошти на підтримку церков у Ялті та Феодосії.

Минулого року під Києвом розпочалось будівництво найбільшого у Європі Кафедрального собору Вірменської апостольської церкви.

З 8 по 15 липня 2012р. у м. Єреван відбувся традиційний Міжнародний кінофестиваль «Золотий абрикос», на якому представлені кінострічки представників Київського державного  інституту кіно і телебачення. Серед почесних гостей кінофестивалю був відомий український режисер вірменського походження Р.Балаян.

У квітні 2012 року під егідою ЮНЕСКО відкриттям міжнародної книжкової виставки у Вірменії стартувала програма “Єреван – міжнародна книжкова столиця”, яка пройшла спільно з щорічним Форумом перекладачів та видавців країн СНД і Балтії. В рамках цього заходу, а також у контексті проведення у Вірменії Днів культури України у березні ц.р. відбулась презентація українського журналу іноземної літератури «Всесвіт», повністю присвяченого скарбам вірменської літератури. У презентації взяв участь головний редактор журналу Ю.Микитенко.

За значний внесок у поширення вірменської культури у світі, редколегія журналу «Всесвіт» отримали «Золоті медалі» Міністерства культури Республіки Вірменія.

Крім цього, у контексті зазначеної програми, яка тривала протягом року, українські літератори брали участь у організованих Міністерством культури РВ заходах, а також у представленні експозиції вірменської літератури, яку було створено на території України.

Важливою подією для розвитку українсько-вірменських літературних зв’язків стало видання вірменською мовою книги О.Субтельного «Україна. Історія », «Українські казки» і українською мовою – казок Ов.Туманяна.

Крім того у 2011 році у Києві побачила світ книга – переклад з вірменської мови «Вічний подорожній», про видатну вірменську постать Комітаса. Зазначений доробок був виданий за сприяння Спілки вірмен України.

У липні 2012 року у Спілці письменників Вірменії відбулась презентація двомовної збірки поезій видатних українських поетів, таких як Ліна Костенко, Дмитро Павличко, Іван Драч у перекладі на вірменську мову. Зазначена подію було приурочена до відзначення 20-ї річниці встановлення українсько-вірменських дипломатичних відносин. У урочистому заході взяли участь відомі літератори та публіцисти РВ.

Непересічної подією для українсько-вірменських культурних взаємин стало видавництво перекладів на вірменську мову збірки поезій «Кобзар» Т.Шевченка. Протягом 2012 року готується перевидання зазначеної книги та триває підготовка нової збірки статей – «Вірмени про Шевченка».

Значною подією для культурного життя Вірменії стала презентація збірки наукових праць Р.Дашкевича «Вірмени в Україні», яка відбулась у червні 2012р. у Музеї стародавніх рукописів «Матенадаран». Ця подія стала значним культурним явищем у Вірменії, оскільки на презентацію було запрошено велику кількість представників наукових, громадських та освітніх кіл.

Також великого резонансу у літературних та наукових колах РВ викликала презентація в Єревані книги української вченої, кандидата філософських наук і арменознавця І.Гаюк, під назвою: «Ілюстрована енциклопедія вірменської культури в Україні», яка відбулась 27 жовтня ц.р. у сховищі давніх рукописів «Матенадаран».  Зазначена наукова праця розповідає про життя вірмен різних регіонів України, змальовує історію розвитку вірменської культури в нашій державі, а також містить в собі унікальний матеріал, що представляє рідкісні цінності вірменського мистецтва, які вироблялися в Україні.

Важливою подією у культурному співробітництві України з Вірменією стала участь українських науковців у VI-му Міжнародному форумі перекладачів та видавців, під назвою: «Теорія і практика: подолання розриву», який відбувся 6-8 листопада поточного року у м. Єреван.

Повістка форуму передбачала безліч заходів, серед яких презентація книги «Зустріч двох геніїв: М.Коцюбинський і С.Параджанов», яка відбулась 8 листопада ц.р. у Домі-музеї видатного кінорежисера С.Параджанова.

Гідному представленню культурного надбання України у Вірменії також сприяло проведення у вересні 2012 р. в м. Єреван благодійного фестивалю: «Країни під одним дахом».

В рамках фестивалю було представлено економічний, туристичний потенціал Української держави, а також культурну спадщину нашого народу. Крім цього в рамках заходу було організовано презентацію широкого асортименту страв української національної кухні.

В ході фестивалю творчі колективи української громади Вірменії представили широку концертну програму, представивши пісенний репертуар українського народного фольклору.

Україна надає великого значення розширенню двосторонніх зв’язків з Вірменією у сфері освіти і науки.

Вищі навчальні заклади України, маючи значні можливості для підготовки кваліфікованих фахівців з широкого спектру спеціальностей, готові надавати освітні послуги вірменським студентам.

У Вірменії діє Єреванська філія Тернопільського національного економічного університету – єдиного на Південному Кавказі українського вищого навчального закладу. Сьогодні в філії українського вузу навчається 612 студентів (стаціонарна та заочна форма навчання). Випускники отримують дипломи Тернопільського національного економічного університету. За роки існування філії дипломи отримали 785 випускників – громадян Вірменії.

Наразі у контексті налагодження українсько-вірменської міжвузівської взаємодії опрацьовується питання щодо створення на базі Єреванського державного університету та Донецького національного університету Культурно-наукових центрів України та, відповідно, Вірменії.

Рішенням мерії м.Єреван українській громаді виділено ділянку розміром 300 кв.м. в центральній частині міста для встановлення пам’ятника Т.Г.Шевченку. Наразі на цьому місці встановлено пам’ятний знак.

Незважаючи на те, що між Україною і Вірменією діє міжурядова Угода про співробітництво в галузі туризму, наявні туристичні можливості України та Вірменії використовуються недостатньо.

Важливим елементом розширення культурно-гуманітарного співробітництва стала активізація політичного діалогу між двома державами.

Так, під час зустрічей, в рамках візитів до України Президента Республіки Вірменія С.Саргсяна, а також до Вірменії Голови Верховної Ради України В.Литвина та Міністра закордонних справ України К.Грищенка, вищим політичним керівництвом наших держав було розглянуто актуальний стан та нагальні проблеми, що існують у культурно-гуманітарній та освітній сферах. Результати переговорів були оформлені у відповідні доручення усім причетним міністерствам і відомствам обох країн щодо вирішення питань, які сьогодні стоять на порядку денному українсько-вірменських відносин, у тому числі і на гуманітарному напрямі.

Помітним явищем у Республіці Вірменія стало проведення в Україні та Польщі фінальної частини Чемпіонату Європи з футболу Євро-2012.

З метою популяризації цього заходу, дипустановами України та Польщі, спільно з МЗС країни акредитації, на початку червня 2012 року було організовано промоційний турнір з міні-футболу серед команд дипломатичних установ, акредитованих в РВ. Цей захід, який відбувся під назвою: «Україна і Польща запрошують на Євро-2012» було проведено на одному з найпопулярніших футбольних майданчиків Єревану та мало великий позитивний резонанс серед вірменської громадськості.

Крім цього, важливого значення мала участь вірменської делегації, на чолі з Президентом Республіки Вірменія С.Саргсяном, на фінальному матчі Чемпіонату, який відбувся 1 липня ц.р. у Києві.

Договірно-правова база.

Кількість чинних документів: 78.

Ключові документи:

– Договір про дружбу та співробітництво між Україною та Республікою Вірменія (14.05.96);

– Угода між Урядом України та Урядом Республіки Вірменія про вільну торгівлю (07.10.94);

– Угода між Урядом України і Урядом Республіки Вірменія про уникнення подвійного оподаткування та попередження ухилень стосовно податків на прибутки і майно (14.05.96);

– Угода між Урядом України та Урядом Республіки Вірменія про сприяння та взаємний захист інвестицій (07.10.94).

Українська громада у Вірменії.

Згідно з переписом населення 2001 року у Вірменії проживає 1633 етнічних українця  (за неофіційними даними, – близько 3 тисяч). Більшість членів громади – жінки, які приїхали до Вірменії за розподілом після закінчення навчальних закладів або вийшли заміж за вірмен, що проходили військову службу в Україні.

За даними досліджень, близько 50% українців мають вищу освіту. З них на сьогоднішній день роботою забезпечені лише 10%. Значна кількість етнічних українців – пенсіонери та люди похилого віку. Близько 30% українців – спеціалісти із середньою технічною освітою. Рівень їх зайнятості низький, більшість з них працюють не за спеціальностями, на малооплачуваних роботах.

Для Вірменії характерне дисперсне проживання етнічних українців, що пов’язане з їх малочисельністю. Однак можна виділити такі міста як Єреван, де проживає більшість етнічних українців, а також Ванадзор, Гюмрі, Раздан, Іджеван та Севан.

У 1995 році у Вірменії була створена Федерація українців Вірменії «Україна» (громадська організація), яка проводить активну роботу, спрямовану на задоволення потреб вірменського українства, збереження та пропаганду української культури, традицій, звичаїв.

Голова Федерації – Явір Романія Миколаївна, тел.: (37410) 26-81-01; 091-26-81-01. Керівництвом Федерації створені регіональні відділення в містах Ванадзор, Гюмрі, Раздан, Іджеван та Севан.

Федерація українців Вірменії «Україна» має свій друкований орган – часопис «Дніпро – Славутич», який виходить раз на місяць українською та вірменською мовами. У квітні 2007 року газета відзначила своє 10-річчя. Адреса редакції: Єреван, пр.Аршакуняц 2, кім.11, тел. (7410) 54 54 09, шеф-редактор часопису: Явір Романія Миколаївна. При Федерації створені чотири аматорські колективи, а нещодавно (квітень 2008 р.) – молодіжна організація «Українська молодь Вірменії».

В рамках української громади функціонують такі аматорські художні колективи: Український хор “Дніпро» (м.Єреван), Ансамбль української пісні «Вербиченька» (м.Ванадзор), Дитячий ансамбль «Дзвіночок» (м.Єреван), Дитячий хореографічний ансамбль «Малятко» (м.Єреван).

Оскільки права нацменшин захищені статтею 37 Конституції Республіки Вірменія, відповідно до якої: «Громадяни, які належать до національних меншин, мають право на збереження традицій, розвиток мови і культури», українці користуються рівними правами на території країни проживання. Вірменська держава у міру своїх можливостей піклується про забезпечення прав і потреб національних меншин, зокрема, шляхом бюджетного фінансування. Так у 2005 році державою було виділено у користування будинок – Культурний центр національних меншин (адреса: вул. Сар’яна 22, 15 поверх) – де українці, разом з іншими нацменшинами Вірменії, мають можливість задовольняти свої потреби, проводити культурно-освітні заходи. Проте, враховуючи економічні, соціальні проблеми, з якими стикаються всі громадяни Вірменії, ця підтримка бажає кращого.

Національні меншини республіки без будь-яких обмежень відзначають свої національні свята, розвивають і пропагують свої традиції та духовні цінності шляхом організації різноманітних заходів, виставок, фестивалів художньої творчості.

Не обмежене право нацменшин на створення власного телебачення або радіо, випуск періодичних видань. Мовами нацменшин видається понад 10 газет та журналів. На громадському радіо Вірменії є щотижневі передачі про життя нацменшин Вірменії, зокрема російськомовна «Армения – наш дом».

За інформацією Агентства міграції Міністерства територіального управління РВ, на даний час на території Республіки Вірменія постійно або тимчасово проживають близько 1000 громадян України.

Вірмени в Україні

Вірмени здавна проживали на території сучасної України. У 1364 році у Львові був єпархіальний центр вірменів, якому підпорядковувалися парафії Литви, Польщі та Молдови. Вірмени відігравали певну роль в торгівлі, дипломатії, збройовій і ювелірній справах.

У XIX столітті Львів став центром вірменознавчих досліджень Західної України. У 1904 році у Львівському університеті було відкрито кафедру вірменської мови, що існувала до початку Німецько-радянської війни.

Посольство України в Республіці Вірменія