Реалізація проекту проходить під егідою УСК

Велика Британія

Визнання України: 31 грудня 1991 року.

Встановлення дипломатичних відносин: 10 січня 1992 року.

Сучасний стан двосторонніх українсько-британських відносин характеризується високим рівнем діалогу між сторонами у політичній, економічній, військовій та культурній сферах, у тому числі з питань реалізації євроінтеграційного курсу України. Сполучене Королівство є традиційно важливим економічним партнером для України, насамперед, в таких галузях, як інвестиційне співробітництво, банківсько-фінансова сфера, енергетична безпека.

Результат пошуку зображень за запитом "україна-великобританія"

До 2005 року Президенти України двічі здійснювали візити до Великої Британії – у лютому 1993 року та у грудні 1995 року. Прем’єр-міністр Великої Британії відвідав Україну у квітні 1996 року.

Події листопада-грудня 2004 року в Україні привернули значну увагу політичних кіл та широкої громадськості Великої Британії. Як наслідок, розвиток двосторонніх відносин між Києвом та Лондоном з 2005 року набув нової якісної динаміки.

Втім, складні внутрішньополітичні процеси в Україні після «помаранчевої революції» впродовж 2006-2007 років та зосередження британського політичного істеблішменту на власних внутрішньополітичних проблемах, позначилися на розвитку українсько-британського політичного діалогу, зокрема, зменшили інтенсивності контактів на високому рівні.

2008-2009 роки характеризувалися посиленням двосторонніх відносин та проведенням значної кількостю візитів на усіх рівнях. Зокрема, відбулися три візити Президента України до Великої Британії (травень, жовтень 2008 року, січень 2009 року) та візит Голови Верховної Ради України до Британії (жовтень 2009 року) тощо. За підсумками візиту в травні 2008 року Президента України до Великої Британії було ухвалено Спільну заяву, в якій задекларовано стратегічний характер українсько-британських відносин.

Зміни політичного керівництва України та Великої Британії за підсумками національних виборів у 2010 році не позначилися на принциповому характері двостороннього діалогу Києва та Лондона. Продовжувалися активні політичні контакти керівництва обох держав.

У січні 2011 року в рамках Всесвітнього економічного форуму в Давосі відбулася робоча зустріч Президента України та Прем’єр-міністра Великої Британії. У період 2010-2012 років також відбулася низка взаємних візитів керівників зовнішньополітичних відомств обох країн, а також робочий візит до Лондона Прем’єр-міністра України (27-28 липня). Водночас, 2012-2013 роки характеризувалися також певним сповільненням динаміки українсько-британських політичних відносин, насамперед політичного діалогу на найвищому рівні. Ця тенденція була обумовлена, передусім, негативними оцінками процесів демократичного розвитку в Україні.

Від початку російської агресії проти України в 2014 році Сполучене Королівство активно виступило на підтримку нашої держави. У цьому контексті офіційний Лондон реалізував низку санкцій та обмежувальних заходів в односторонньому та багатосторонньому форматах. Велика Британія надала та продовжує надавати активне сприяння Україні на майданчиках міжнародних організацій, таких як ООН (особливо, РБ ООН), ОБСЄ, НАТО, РЄ, ЄС, ЮНЕСКО. Активність політичного діалогу на найвищому та високому рівні піднялася на безпрецедентно високий рівень за усю історію двосторонніх відносин. З початку 2014 року відбулися: зустріч Прем’єр-міністра України Арсенія Яценюка з Державним секретарем у закордонних справах Вілямом Хейгом у рамках його візиту в Україну (3 березня), зустріч Прем’єр-міністра України Арсенія Яценюка з Прем’єр-міністром Великої Британії Девідом Кемероном у рамках Саміту ЄС у Брюсселі (6 березня), зустріч Президента України Петра Порошенка з Прем’єр-міністром Великої Британії Девідом Кемероном у рамках відзначення 70-ї річниці висадки військ антигітлерівської коаліції у Нормандії у 1944 році (6 червня), а також низка контактів на керівництва зовнішньополітичних відомств (3 березня, 1 квітня, 7 травня, 23 червня). У другому півріччі 2014 року слід відзначити робочий візит Президента України до Великої Британії для участі у заходах саміту НАТО (м.Ньюпорт 4-5 вересня), а також зустрічі Президента Петра Порошенка та Прем’єр-міністра Арсенія Яценюка з Прем’єр-міністром Девідом Кемероном, у рамках засідань Ради ЄС 30 серпня та 69-тої сесії ГА ООН 25 вересня відповідно. 18-19 листопада Лондон відвідала з візитом дружина Президента України Марина Порошенко, за участю якої було проведено низку презентацій патронованих нею гуманітарних проектів.

Не менш динамічним у контексті двосторонніх відносин став 2015 рік. Президент Петро Порошенко підтримував постійний контакт з Прем’єром Девідом Кемероном. Зокрема, обидва президенти провели зустрічі у рамках 51-ї Мюнхенської конференції з питань безпеки (8.02.2015), засідання Ради ЄС у Брюсселі (12.02.2015), 70-ї сесії ГА ООН в Нью-Йорку (27.09.2015). Прем’єр-міністр України А.Яценюк також зустрівся з Прем’єр-міністром Д.Кемерона під час одноденного робочого візиту до Лондона (15.07.2015). Варто також відзначити робочий візит в Україну Державного секретаря у закордонних справах Філіпа Хаммонда (5.03.2015). Глава Форін Офісу зустрівся з Президентом Петром Порошенком, Головою Верховної Ради України Володимириром Гройсманом, Прем’єр-міністром Арсенієм Яценюком та Міністром закордонних справ України Павлом Клімкіним.

Проукраїнська акція у Лондоні. Січень 2015 року

Проукраїнська акція у Лондоні. Січень 2015 року | radiosvoboda.org

8-9 липня 2016 року під час Варшавського саміту НАТО відбулися робочі зустрічі Президента України П.Порошенка та Прем’єр-міністра Великої Британії Д.Кемерона, а також Міністра закордонних справ України П.Клімкіна та його британського колеги В.Хеммонда.

2016 рік ознаменувався важливою для політичного життя Британії подією – 23 червня в країні був проведений загальнонаціональний референдум, за результатами якого британці висловилися за вихід Сполученого Королівства з ЄС. За результатами референдуму в липні відбулися зміни в Уряді ВБ. Незважаючи на першочергове приділення уваги питанням виходу Британії з Євросоюзу та виробленню моделі подальших відносин з ЄС, Україна та Велика Британія продовжують зберігати на високому рівні двосторонній політичний діалог.

Зокрема, Президент України П.Порошенко та новий Прем’єр-міністр Великої Британії Т.Мей провели телефонну розмову 1 серпня. Також відбулися робоча зустріч (1 вересня) та офіційний візит (14-15 вересня) новопризначеного Державного секретаря у закордонних справах ВБ Б.Джонсона до Києва. Міністр оборони України перебував з робочою поїздкою в Британії 7-8 вересня.

Торговельно-економічні відносини

За даними Державної служби статистики України, за підсумками 1 півріччя 2015 р. загальний обсяг торгівлі товарами і послугами між Україною і Великою Британією становив 1094,7 млн. дол. США.

Торгівля товарами

За даними Держкомстату, за 1 півріччя 2015 р. зовнішньоторговельний обсяг торгівлі товарами між Україною та Великою Британією склав 518,19 млн. дол. США. При цьому український експорт до Великої Британії (ВБ) становив 183,51 млн. дол. США (зменшився на 49,4% у порівнянні з аналогічним періодом 2014 р.). У свою чергу, показник імпорту ВБ до України склав 334,68 млн. дол. США (зменшився на 1,2% у порівнянні з аналогічним періодом 2014 р.).

Сальдо двосторонньої торгівлі для України було негативним та склало 151,17 млн. дол. США.

Торгівля послугами

За даними Держкомстату, за 1 півріччя 2015 р. зовнішньоторговельний обсяг торгівлі послугами між Україною та Великою Британією становив 576,51 млн. дол. США. При цьому український експорт до Великої Британії становив 273,24 млн. дол. США (зменшився на 20,1% у порівнянні з аналогічним періодом 2014 р.). В свою чергу, показник імпорту ВБ до України склав 302,73 млн. дол. США (зменшився на 18,5 % порівняно з аналогічним періодом 2014 р.).

Сальдо двосторонньої торгівлі для України було негативним та склало 29,47 млн. дол. США.

Інвестиційне співробітництво

Станом на 01.07.2015 Велика Британія інвестувала в економіку України 2 млрд. 354 млн. дол. США (що становить 5,5% від загальної кількості іноземних інвестицій до України).

Культурно-гуманітарна співпраця

Одним із пріоритетних напрямів культурно-гуманітарного співробітництва є популяризація українського мистецтва у Сполученому Королівстві. Українські співаки та творчі колективи є частими гостями Великої Британії. Уже кілька років поспіль фольклорні танцювальні колективи з України беруть участь у міжнародних музичних фестивалях в Единбурзі (Шотландія)  та  у Ланголені (Уельс).

На постійній основі у художніх галереях Великій Британії відбуваються виставки робіт сучасних українських художників. Картини українських майстрів вже кілька років поспіль представлені на лондонській виставці сучасного світового мистецтва  «Chelsea Art Fair». Проводяться також тематичні фотовиставки українських майстрів.

Договірно-правова база

Між Україною та Сполученим Королівством Великої Британії та Північної Ірландії укладено 43 двосторонніх міжнародних договори, включаючи 10 двосторонніх міжнародних договорів, укладених у минулому між СРСР і Великою Британією, щодо яких було оформлено правонаступництво у липні 1999 року. Найбільш важливими єДоговір між Україною та Сполученим Королівством Великої Британії та Північної Ірландії про принципи відносин і співробітництво, Конвенція про уникнення подвійного оподаткування та Міжурядова угода про сприяння та взаємний захист інвестицій.

Українська громада

Офіційна статистика щодо кількості та соціального складу етнічних українців у Великій Британії відсутня. На думку керівників українських громадських організацій, чисельність української громади сьогодні становить близько 30 тисяч осіб. Здебільшого, це представники першого та другого покоління еміграції після Другої Світової війни. За останні кілька років українська громада Великої Британії збільшилась за рахунок трудових мігрантів третьої (початок 90-х років) та четвертої хвилі (2000-ні роки).

Результат пошуку зображень за запитом "пам'ятник володимиру великому в лондоні"

Пам’ятник Володимиру в Лондоні відкрили в рік 1000-ліття Хрещення Київської Руси, коли Україна ще не була незалежною державою

Назвати точну чисельність громадян України, які перебувають у Сполученому Королівстві, неможливо з огляду на відсутність відповідної статистики та методології її визначення, а також відсутності реєстрації при виїзді громадян за межі країни.

Громадяни України, які отримали дозвіл на працевлаштування у Великій Британії, користуються такими ж правами щодо захисту своїх інтересів, як і громадяни Сполученого Королівства.

На території Сполученого Королівства існує близько 70 місць компактного проживання українців. Найчисельніші громади у Лондоні, Манчестері, Бредфорді та Ноттінгемі.

Дипломатичні представництва України

Посольство України у Сполученому Королівстві Великої Британії та Північної Ірландії

Консульство України в Единбурзі