Реалізація проекту проходить під егідою УСК

Бельгія

Визнання України: 31 грудня 1991 року

Встановлення дипломатичних відносин: 10 березня 1992 року

Государственные флаги Украины и Бельгии

 

Політичні відносини:

Україна та Бельгія мають традиційно дружні відносини.

Правовою основою відносин служить міждержавний Договір про взаєморозуміння та співробітництво (від 23.04.1997 р.).

Договірно-правова база двостороннього співробітництва налічує 30 міжурядових, міжвідомчих та міжрегіональних угод.

Контакти на рівні Президента України

Політичний діалог на найвищому рівні було започатковано робочим візитом Президента України Л.Кравчука до Бельгії 7-8 липня 1992 р.

Мали місце двосторонні переговори Президента України Л.Кучми з Прем’єр-міністром Бельгії Г.Вергофстадтом на Саміті Україна – ЄС (2001 р.). Президента України В.Ющенка з Прем’єр-міністром Бельгії Г.Вергофстадтом на заходах з відзначення 25-річчя «Солідарності» (Гданськ, 2005 р.) та на Саміті ООН (Нью-Йорк, 2005 р.).

Президент України В.Ющенко прийняв Прем’єр-міністра Бельгії І.Летерма під час офіційного візиту останнього до України у 2008 р.

У березні 2009 р. у Брюсселі в рамках Саміту Європейської народної партії Президент України В.Ющенко провів зустріч з Прем’єр-міністром Бельгії Г.Ван Ромпеєм.

У жовтні 2009 р. відбувся перший в історії двосторонніх відносин офіційний візит Президента України В.Ющенка до Королівства Бельгія. У ході візиту мала місце аудієнція Президента України у Короля бельгійців Альберта ІІ, проведено зустрічі з главою уряду Бельгії Г.Ван Ромпеєм, з головами Сенату та Палати представників Федерального парламенту Бельгії. У комуні Іксель м. Брюссель Президент України урочисто відкрив меморіальну дошку на честь першої дипломатичної установи України у Брюсселі – Надзвичайної дипломатичної місії Української Народної Республіки у Бельгії та Нідерландах (1919-1923 рр.).

У листопаді 2010 р. у Києві відбулася зустріч Президента України зі Спадкоємним Принцом Бельгії Філіпом, який перебував в Україні на чолі економічної місії.

У квітні 2011 р. у Києві відбулася протокольна зустріч Президента України з в.о. Прем’єр-міністра Бельгії, в рамках участі у заходах, присвячених 25-м роковинам Чорнобильської катастрофи, зокрема в «Київському саміті з питань безпечного та інноваційного використання ядерної енергії».

У вересні 2013 р. в рамках 68-ї сесії ГА ООН у Нью-Йорку відбулася  зустріч Президента України з Прем’єр-міністром Бельгії.

В листопаді 2017 року в Брюсселі Президент України Петро Порошенко провів зустріч із королем Бельгії Філіпом.

Порошенко і король Філіп / Фото president.gov.ua

Петро Порошенко і король Філіп | фото president.gov.ua

Контакти на рівні парламентів

Зустрічі на рівні керівників парламентів двох країн відбувалися у 1994, 2000, 2003, 2008 і 2009 рр., під час перебування в Брюсселі делегацій Верховної Ради України на чолі з її Головою.

У березні 1996 р. Україну відвідала парламентська делегація Бельгії на чолі з головами Сенату Ф.Сваленом та Палати представників Р.Лангендрісом. У листопаді 2008 р. Голова Палати представників бельгійського парламенту Г.Ван Ромпей на чолі делегації країни відвідав Київ, де взяв участь у Міжнародній конференції з нагоди 75-ї річниці Голодомору в Україні 1932-33 рр.

У лютому 2009 р. в рамках візиту до Брюсселя Голови Верховної Ради України В.Литвина, відбулася його зустріч у федеральному парламенті Бельгії з Головою Сенату А.Де Деккером. Голова Верховної Ради України відвідав Брюссель також наприкінці листопада – початку грудня 2009 р. та провів зустріч з Головою Палати представників Бельгії П.Девалом.

У липні 2008 р. у Верховній Раді України було створено депутатську групу дружби Україна-Бельгія, яку очолив народний депутат України Б.Тарасюк. Упродовж 2008-2009 рр. відбулося шість зустрічей на рівні парламентських груп дружби двох країн, парламентських комітетів у закордонних справах, з питань європейської інтеграції.

У бельгійському федеральному парламенті останніх скликань також функціонувала Група дружби Бельгія-Україна. Після парламентських виборів у Бельгії (травень 2014 р.) у грудні 2014 р. бельгійська сторона сформувала бельгійську частину відповідної Групи дружби. Формування української частини Групи після парламентських виборів в Україні у жовтні 2014 р. продовжується..

Контакти на рівні глав урядів

У липні 1997 р. Прем’єр-міністр Бельгії Ж.Л.Дегане відвідав Україну з робочим візитом. Зустрічі глав урядів відбулися під час візитів прем’єр-міністрів України до Брюсселя в листопаді 1995 р., травні 2000 р., березні 2002 р., жовтні 2005 р., вересні 2006 р., січні і червні 2008 р.

У жовтні 2008 р. Прем’єр-міністр України Ю.Тимошенко мала зустріч з Прем’єр-міністром Бельгії І.Летермом в рамках його офіційного візиту в Україну, у ході якого було започатковано роботу українсько-бельгійської Змішаної комісії з торговельно-економічного та фінансового співробітництва.

У березні 2009 р. у Брюсселі в рамках Саміту Європейської народної партії Прем’єр-міністр України Ю.Тимошенко провела зустріч з Прем’єр-міністром Бельгії Г.Ван Ромпеєм.

У жовтні 2010 р. у рамках візиту Прем’єр-міністра України М.Азарова до Брюсселя відбулася його зустріч з Прем’єр-міністром Бельгії І.Летермом.

У листопаді 2010 р. відбувся офіційний візит (Економічна місія) в Україну Принца Бельгії Філіпа на запрошення Глави уряду України. Прем’єр-міністр України М.Я.Азаров та Принц Філіп взяли участь у відкритті Українсько-бельгійського бізнес-форуму, у рамках якого підписано Меморандум про співробітництво між УСПП та Федерацією підприємств Бельгії.

У квітні 2011 року в рамках проведення «Київського саміту з питань безпечного та інноваційного використання ядерної енергії» відбулася зустріч Прем’єр-міністра України М.Азарова з в.о. Прем’єр-міністра Бельгії І. Летермом.

Політичний діалог на рівні глав МЗС

Політичний діалог на рівні глав МЗС розпочався офіційним візитом Міністра закордонних справ Бельгії Е.Дерейке в Україну у 1996 р. Міністр закордонних справ України Г.Удовенко відвідав Бельгію у квітні 1997 р. З цього часу зустрічі на рівні керівників МЗС двох країн проводилися на регулярній основі.

Протягом 2008 р. керівники МЗС України та Бельгії мали 5 двосторонніх зустрічей у Брюсселі, Києві та Нью-Йорку.

У березні 2008 р. у Києві перебував Міністр К.Де Гухт на чолі делегації бельгійських бізнесменів та футбольних функціонерів з метою представлення досвіду країни у проведенні Євро-2000 та можливостей Бельгії долучитися до підготовки в Україні до Євро-2012.

У жовтні 2008 р., в рамках офіційного візиту Президента України до Бельгії, відбулася зустріч Міністра закордонних справ П.Порошенка з керівником МЗС Бельгії І.Летермом.

У листопаді 2008 р. міністри закордонних справ підписали в Брюсселі Дорожню карту двосторонніх відносин між Україною та Бельгією на період 2009 – 2010 рр.

У березні 2010 р. у Брюсселі Міністр закордонних справ України К.Грищенко провів зустріч з Віце-прем’єр-міністром, Міністром закордонних справ Бельгії С.Ванакере.

У жовтні 2010 р. у Брюсселі відбулася чергова зустріч глав МЗС України та Бельгії К.Грищенка та С.Ванакере.

У листопаді 2010 р. в рамках офіційного візиту в Україну Принца Бельгії Філіпа відбулася його зустріч з Міністром закордонних справ України К.Грищенко.

З 2002 р. триває практика проведення політичних консультацій на рівні керівників та директорів департаментів МЗС двох країн, які відбуваються, як правило, щорічно.

У 2010 р. започатковано консультації у форматі Бенілюкс – Україна.

У липні 2012 р. у рамках візиту до Брюсселя Міністр закордонних справ України К.І.Грищенко провів робочу зустріч з Віце-прем’єр-міністром, Міністром закордонних справ, Бельгії Д.Рейндерсом.

У березні 2014 р. Міністр закордонних справ Бельгії разом з міністрами закордонних справ Нідерландів і Люксембургу відвідали Київ, де відбулися зустрічі з В.о. Президента, Головою Верховної Ради України, Міністром закордонних справ України та іншими українськими високопосадовцями.

У грудні 2014 р. Україну з робочим візитом відвідав Віце-прем’єр-міністр, Міністр закордонних справ Бельгії. У рамках візиту глава бельгійського зовнішньополітичного відомства – Голова Комітету міністрів Ради Європи (до травня 2015 р.) провів переговори з Міністром закордонних справ України, був прийнятий Прем’єр-міністром України та Першим заступником Голови Верховної Ради України.

Торговельно-економічне співробітництво між Україною та Бельгією

За даними Держстату України, за підсумками 2015 року експорт українських товарів до Бельгії зменшився порівняно з 2014 роком на 30,2%, та склав 296,85 млн. дол. США, імпорт товарів з Бельгії зменшився на 33,7% та склав 366,72 млн. дол. США. Негативне сальдо двосторонньої торгівлі товарами за підсумками 2015 року склало 69,87 млн. дол. США.

За підсумками 2015 року експорт українських послуг до Бельгії зменшився порівняно з 2014 роком на 31,4% та склав 51,97 млн. дол. США, імпорт послуг з Бельгії зменшився на 13,8% та склав 48,75 млн. дол. США. Позитивне сальдо двосторонньої торгівлі послугами за підсумками 2015 року склало 3,22 млн. дол. США.

Загальний обсяг двосторонньої торгівлі між Україною та Бельгією за 2015 р. склав 764, 29 млн. дол. США.

Основними товарами експорту є зернові культури; насiння і плоди олійних рослин, палива мінеральні; нафта і продукти її перегонки; продукти неорганiчної хімії; чорні метали; текстильний одяг; деревина і вироби з неї. Основними товарами імпорту є фармацевтична продукція; пластмаси, полімерні матеріали; засоби наземного транспорту (крім залізничного); хімічна продукція; реактори ядерні, котли, машини; електричні машини; м’ясо; палива мінеральні, нафта і продукти її перегонки; алкогольні і безалкогольні напої та оцет.

За даними Держстату України, станом на 01.01.2016 р. бельгійські інвестиції в українську економіку склали 118,1 млн. дол. США.

В Україні зареєстровано близько 120 підприємств, що мають бельгійські інвестиції. Основними сферами, де використовується бельгійський капітал, є: промисловість (основу складають виробництво харчових продуктів і машинобудування), торгівля і послуги, транспорт і телекомунікації.

Науково-технічне співробітницво України між Україною та Бельгією

19 січня 2010 р., з метою обговорення підходів до розвитку наукового співробітництва з Україною, Посол України в Бельгії провів зустріч з Генеральним директором з питань координації та інформації Федеральної служби наукової політики (ФС НП) Бельгії др. Б. Ван Донінком.

Співрозмовник повідомив, що Бельгія бере активну участь у міжнародних програмах «ESO», «EMBL», «ESRF», «COST», «EUREKA» і на двосторонньому рівні має угоди з Болгарією, Китаєм, Польщею, Росією і В’єтнамом. За його словами, до 7% бюджету ФС НП Бельгії (близько 513 млн. євро) може виділятися на міжнародні дослідження.

Серед ймовірних форм міжнародного співробітництва бельгійський посадовець назвав організацію наукових конференцій, одна з яких проводилася у 2008 р. у Москві і була присвячена презентації нанотехнологій Бельгії. Генеральний директор зазначив, що для ФС НП Бельгії пріоритетним є також залучення до співпраці іноземних науковців з країн не-членів Євросоюзу, які на конкурсній основі можуть отримати стипендії для проведення постдокторальних досліджень в Бельгії.

Українські дослідники вже беруть участь у проведенні таких досліджень і з 1991 р. 48 спеціалістів з України отримали відповідні стипендії (друге місце після РФ серед країн пострадянського простору).

Культурно-гуманітарне співробітництво між Україною та Бельгією

Двостороннє українсько-бельгійське співробітництво в культурно-гуманітарній сфері здійснюється в рамках:

  • Дорожньої карти двосторонніх відносин між Україною та Королівством Бельгія,її Спільнотами та Регіонами на період 2009-2010 років;
  • Договору про взаєморозуміння та співробітництво між Україною та Королівством Бельгія, Французькою спільнотою Бельгії, Фламандською спільнотою Бельгії, Німецькомовною спільнотою Бельгії, Валлонським регіоном Бельгії, Фламандським регіоном Бельгії, Регіоном Брюссель-Столиця Бельгії від 23 квітня 1997 р., який набув чинності 10 грудня 2000 р.

 Договірно-правова база:

Правову основу у сфері консульських зносин між Україною та Бельгією складають:

–  Віденська конвенція про консульські зносини від 1963 р.;

–  Угода між Урядом України і Урядом Королівства Бельгія про повітряне сполучення  від 20.05.1996 р.;

–  Меморандум про взаєморозуміння між Міністерством транспорту України та Генеральним директоратом морського транспорту федеральної громадської служби мобільності та транспорту Королівства Бельгія про визнання дипломів (сертифікатів) членів екіпажів морських суден від 12.03.2004 р.;

–  Угода про взаємну адміністративну допомогу в митних справах між Кабінетом Міністрів України та Урядом Королівства Бельгія від 01.08.2007 р.;

–  Угода між Україною та ЄС про спрощення оформлення віз від 18.06.2007 р.;

–  Угода між Україною та ЄС про реадмісію осіб від 18.06.2007 р.;

–  Угода між Міністерством праці та соціальної політики України і Федеральною державною службою соціального забезпечення Бельгії про співробітництво у сфері соціального забезпечення від 16.10.2009 р.

Українці у Бельгії

До Першої світової війни в Бельгії проживала незначна кількість українців (робітники та студенти), які створили в Льєжі першу українську організацію.

Під час Другої світової війни більшість українців залишили територію Бельгії. У 1945 році до Бельгії переїхало із Німеччини близько 2 тисяч українців, які були туди вивезені на примусові роботи. У 1947 році кількість українців зросла до 10 тисяч за рахунок осіб, які, перебуваючи у таборах для переміщених осіб, уклали контракти на працевлаштування в Бельгії терміном на 2 роки. По закінченню терміну дії цих контрактів значна частина повернулася до Німеччини або виїхали до США та Канади.

На сьогодні в Бельгії за офіційними даними мешкає близько 2, 5 тисяч осіб, які мають українське походження. Більшість із них проживає в м. Генк, м. Льєж та м. Брюссель. Вони відчувають нерозривний зв’язок з материнською мовою та українською культурою.

За 60 років перебування в Бельгії українські організації накопичили значний досвід громадської та мистецької діяльності, направленої на консолідацію культурної ідентичності, шляхом популяризації українського фольклору, української історії та мови, що сприяло збереженню їх національної і етнічної ідентичності.

Створений у 1945 році Український Допомоговий Комітет Бельгії мав 26 філій та 3 станиці, більш ніж 4 тисячі членів, близько 10 хорових колективів, а також театральні та хореографічні гуртки.

Бельгійсько-український хор ім. Тараса Шевченка, вокально-інструментальний гурт «Світанок» та «Явір» сприяють вихованню підростаючого покоління в українському дусі. Середнє та молодше покоління з гідністю продовжують українські традиції.

У 1966 році в Арденах було створено Український центр Франкополе. Це центр освіти та дозвілля, який приймає молодих українців з різних країн Західної Європи. Він є ідеальним місцем для проживання та, водночас, навчання, занять спортом та проведення культурних акцій.

На сьогодні традиційні українські організації Бельгії активно співпрацюють з представниками нової української діаспори.

Дипломатичні представництва України:

Посольство України в Бельгії (за сумісництвом в Люксембурзі) http://belgium.mfa.gov.ua/ua

Представництво України при Європейському Союзі http://ukraine-eu.mfa.gov.ua/ua

Місія України при НАТО http://nato.mfa.gov.ua/ua