Реалізація проекту проходить під егідою УСК

Австрія

Визнання України: 15 січня 1992 р.

Встановлення дипломатичних відносин: 24 січня 1992 р.

Картинки по запросу Україна-Австрія

Після здобуття незалежності до України часто приїжджали австрійські делегації, які з інтересом та ентузіазмом заново відкривали для себе австрійський спадок України. На жаль, скористатися повною мірою з цього інтересу українське керівництво не змогло, чи не захотіло. Дозволимо собі припустити, що одна з причин — обмеженість пам’яті про австрійське минуле західними регіонами (Галичиною, Буковиною, Закарпаттям). Для Києва та решти українських регіонів Відень був столицею успішної, але далекої країни Центральної Європи.

Задля справедливості слід зазначити, що подібна історична амнезія не оминула й австрійське суспільство, для якого після Другої світової війни імперське минуле перетворилося на яскравий міф, казку, а не орієнтир у зовнішній політиці. Із часом українські сюжети австрійської історії без підживлення з політичного боку (як у випадку Західних Балкан) стали ще більш далекими для австрійських громадян, особливо молодого покоління. Сьогодні Україна для Австрії — це регіон, географічно близький, але політично досить далекий.

Між тим Австрія стала улюбленим місцем відпочинку та навіть життя для десятків українських політиків і бізнесменів. У Відні частина сфер послуг уже давно адаптувалася під таких «успішних людей» із пострадянського простору, найнявши російськомовний персонал. Найпарадоксальніше, що пустили коріння у Відні ті представники т.зв. еліти України, які критично ставляться до європейської інтеграції України, до Євромайдану тощо (син екс-прем’єра Олексій Азаров, відомий олігарх, який перебуває під слідством ФБР, Дмитро Фірташ, Сергій та Андрій Клюєві). Утім, варто зазначити, що австрійці сприймали їх не як українців, а як росіян, з якими ті підтримували тісні зв’язки і розмовляли однією мовою. Рівень інтеграції українських політиків та членів їхніх сімей у австрійське середовище став ще більш очевидним, коли одразу після Революції гідності українське МЗС звернулося до Австрії з проханням сприяти поверненню вивезених колишніми чиновниками коштів. Австрія була першою країною в ЄС, яка ухвалила рішення щодо замороження рахунків українських політиків, підозрюваних у корупції .

Політичні відносини між Україною та Австрією

Картинки по запросу Україна-Австрія відносини

Історія двосторонніх відносин

Становлення українсько-австрійських відносин розпочалося відразу після проголошення незалежності України 24 серпня 1991 року. На відміну від багатьох інших західних держав, Австрія, не чекаючи референдуму 1 грудня, розпочала політичні контакти з українським керівництвом. У результаті вже 26 вересня 1991 року в Нью-Йорку міністри закордонних справ України і Австрії А.Зленко і А.Мок підписали Протокол про консульські відносини.

24 січня 1992 року були встановлені також дипломатичні відносини між двома державами. Австрійське консульство в Києві було перетворене на Посольство. А 3 квітня 1992 року у Відні розпочало роботу Посольство України.

У 1995 році набула чітких обрисів позиція Австрії з низки важливих для України міжнародних питань. У першу чергу це стосувалося перебігу подій, пов’язаних з обставинами вступу України до Ради Європи. Із самого початку чітку однозначну позицію підтримки України з цього питання зайняв тодішній голова Національної Ради Австрії Г.Фішер. Не останню роль у досягненні позитивного для України результату відіграли тогочасні керівник австрійської делегації у ПАРЄ, голова найбільшої у Раді Європи соціал-демократичної фракції П.Шідер та заступник Голови Юридичного комітету ПАРЄ В.Швіммер.

Першим в історії українсько-австрійських відносин візитом в Україну високого рівня став приїзд Голови Національної Ради Г.Фішера (30 травня – 1 червня 1996 року). Крім поглиблення політичного діалогу, цей візит мав сприяти налагодженню міжпарламентських зв’язків. Напередодні візиту до Києва у Парламенті Австрії було створено депутатську групу зв’язків з Україною, члени якої супроводжували Г.Фішера і мали змогу встановити прямі контакти зі своїми українськими колегами.

Важливим фактом в українсько-австрійських відносинах стало прийняття України до Центральноєвропейської Ініціативи, яке відбулося у Відні 1 червня 1996 року. Під час зустрічі міністрів закордонних справ країн-членів ЦЄІ відбулися переговори керівників зовнішньополітичних відомств України та Австрії, які обмінялися нотами щодо продовження чинності 9 радянсько-австрійських угод в українсько-австрійських відносинах.

Також двостороннім контактам наших країн сприяє і той факт, що Відень є одним із центрів міжнародної політики. У 1979 році він отримав статус третього міста ООН після Нью-Йорка і Женеви. Тут знаходяться штаб-квартири таких організацій, як ОБСЄ, МАГАТЕ, ЮНІДО, ОПЕК. Крім Посольства, Україна має в Австрії також Постійне представництво при міжнародних організаціях

У квітні 1997 року відбувся перший офіційний візит до Австрії делегації Верховної Ради України на чолі з О.Морозом.

Важливою подією 1998 року став Державний візит Президента України Л.Кучми до Австрії, яка на той час головувала в ЄС. У Відні відбувся також саміт Україна-ЄС, у ході якого була прийнята Стратегія Євросоюзу щодо України.

У 1999 році двосторонні відносини отримали нові позитивні імпульси під час зустрічей глав держав України та Австрії Л.Кучми та Т.Клестіля у рамках неформального саміту Президентів країн Центральної Європи у Львові (14 -15 травня), економічного форуму країн ЦСЄ у Зальцбурзі (30 червня – 1 липня) та саміту ОБСЄ у Стамбулі (18-19 листопада). У ході бесід обговорювалися сучасний стан та перспективи двостороннього співробітництва, перспективи створення системи європейської безпеки, роль і місце в ній України та Австрії, шляхи подолання існуючих глобальних та регіональних загроз.

Основною політичною подією 2002 року став офіційний візит 6-7 листопада Президента України Л.Кучми до Австрії і проведення в його рамках зустрічей та переговорів з Федеральним президентом Австрії Т.Клестілем, Головою австрійського парламенту Г.Фішером, Президентом Палати економіки Австрії Х.Ляйтлем, а також двостороння зустріч Міністра закордонних справ України А.Зленка зі своєю австрійською колегою Б.Ферреро-Вальднер.

Офіційний візит Президента України В.Ющенка до Відня у липні 2005 р. надав нового імпульсу українсько-австрійському співробітництву.

У грудні 2005 р. та березні 2006 р. у рамках з’їздів Європейської народної партії Міністр закордонних справ Б.І.Тарасюк провів зустрічі з Федеральним канцлером Австрії В.Шюсселем. У квітні 2007 р. у Відні відбулися переговори глав зовнішньополітичних відомств двох країн А.Яценюка та У.Пласснік.

8 липня 2008 р. Президент України В.А.Ющенко здійснив офіційний візит до Австрії. 15-16 липня 2008 р. відбувся візит в Україну Федерального канцлера Австрії А.Гузенбауера.

У лютому 2009 р. Україну з робочим візитом відвідав Віце-канцлер, Федеральний міністр фінансів Австрії Й.Прьолль.

У ході офіційного візиту в Україну Федерального президента Австрії Х.Фішера 6-8 липня 2009 р. очолювана ним делегація відвідала Київ та Львів.

У рамках робочого візиту Міністра закордонних справ України П.Порошенка до Австрії 16 листопада 2009 р. відбулася його зустріч з Федеральним міністром з європейських та міжнародних справ М.Шпіндельеггером.

2009 року завершено передачу предметів декоративно-ужиткового мистецтва кримських татар і караїмів, які були вивезені до Австрії під час Другої світової війни з Сімферополя, а також близько двох тисяч датованих червнем-липнем 1941 року актів кореспонденції, що були реквізовані у мешканців міста Кам’янець-Подільський.

16-17 вересня 2010 р. офіційний візит до Австрії здійснив Голова Верховної Ради України В.Литвин, який мав зустрічі з Федеральним Президентом Австрії Г.Фішером, Президентом Національної Ради Австрії Б.Праммер та Президентом Федеральної Ради М.Прайнедером.

7-9 листопада 2010 р. Прем’єр-міністр України М.Азаров перебував з робочим візитом в Австрії, в рамках якого Глава Уряду України взяв участь у засіданні Віденського економічного форуму.

8 червня 2011 р. Прем’єр-міністр України М.Азаров здійснив робочий візит до Австрії з метою участі в засіданні регіонального саміту Всесвітнього економічного форуму.

18 серпня 2011 року Міністр закордонних справ України К.Грищенко здійснив робочий візит до Австрії з метою участі в міжнародній конференції «Зальцбурзька трилогія».

4-5 жовтня 2011 року відбувся офіційний візит до України Президента Національної Ради Австрії Барбари Праммер.

26 січня 2012 р. у Відень з робочим візитом відвідав  Заступник Міністра – керівник апарату МЗС України П.А.Клімкін, в ході якого відбулись двосторонні політичні консультації на рівні заступників міністрів закордонних справ України та Австрії.

20-21 вересня 2012р. відбувся робочий візит до Австрії Міністра закордонних справ України К.Грищенка для участі в міжнародній конференції «Ukraine on the part to European Integration».

25 вересня 2012р. в Нью-Йорку в рамках засідання ГА ООН відбулася двостороння зустріч президентів України і Австрії.

21-22 жовтня ц.р. відбувся робочий візит до Австрії заступника Міністра закордонних справ України В.Майка з метою участі у Другій неформальній зустрічі міністрів закордонних справ 14-ти країн-членів Стратегії ЄС для Дунайського регіону (European Union Strategy for the Danube Region – EUSDR).

16 січня 2013 р. та 26 квітня 2013 р. – робочі візити до Австрії Міністра закордонних справ України, Діючого Голови ОБСЄ Л.Кожари.

12 червня 2013 р. –  двостороння зустріч між Президентом України В.Януковичем та Федеральним президентом Австрії Г.Фішером в рамках саміту Глав держав Центральної Європи в Братиславі.

21 жовтня 2013 р. – зустріч Міністра закордонних справ України Л.Кожари з Віце-канцлером, федеральним міністром з європейських та міжнародних справ Австрії М.Шпінделєггером в Люксембурзі в ході засідання Ради ЄС у закордонних справах.

21-22 листопада 2013 р. – офіційний візит до Австрії Президента України В.Януковича.

30 квітня 2014 р. – робочий візит Федерального міністра Європи, інтеграції та закордонних справ Австрії С.Курца до України в якості Головуючого в КМРЄ.

5-6 травня 2014р. – робочий візит до Австрії Міністра закордонних справ України А.Дещиці для участі у 124-му засіданні Комітету Міністрів  Ради Європи.

24 червня 2014 р. – робочий візит до Австрії Міністра закордонних справ П.Клімкіна для участі у Спеціальній сесії Щорічної оглядової наради ОБСЄ з питань безпеки.

15 вересня 2014 р. – робочий візит до України Федерального міністра Європи, інтеграції та закордонних справ Австрії С.Курца.

1 жовтня 2014 р. – робочий візит до України Федерального Канцлера Австрії В.Файманна. Відбулися переговори з Президентом України П.Порошенком, Прем’єр-міністром України А.Яценюком.

23-24 cічня 2015 р. – робочий візит до Австрії Міністра закордонних справ України П.Клімкіна.

25-26 березня 2015 р. – робочий візит до Києва Федерального міністра Європи, інтеграції та закордонних справ Австрії Себастіяна Курца.

5 травня 2015 р. – робочий візит до Києва Федерального міністра Європи, інтеграції та закордонних справ Австрії Себастіяна Курца.

15 травня 2015 р. – робочий візит до Австрії Міністра закордонних справ України П.Клімкіна.

16 червня 2015 р. – робочий візит до Австрії Міністра закордонних справ України П.Клімкіна.

29 вересня 2015 року на полях засідання Генеральної асамблеї ООН в Нью-Йорку відбулися переговори Президента України П.Порошенка з Федеральним президентом Австрії Гайнцом Фішером.

14 січня 2016 року у Відні з робочим візитом перебував Міністр закордонних справ України П.Клімкін.

13 березня 2016 р. – робочий візит до Австрії Міністра закордонних справ України П.А.Клімкіна.

27-29 серпня 2016 р. – робочий візит до Австрії Міністра закордонних справ України П.А.Клімкіна.

29-30 вересня 2016 р. – робочий візит до Австрії Першого заступника Голови Верховної Ради І.Геращенко.

21 листопада 2016 р. – робочий візит до Австрії Віце-прем’єр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України І.Климпуш-Цинцадзе.

3-4 січня 2017 року – робочий візит до України Діючого голови ОБСЄ, Федерального міністра з питань Європи, інтеграції та закордонних справ Австрії С.Курца

Політичне співробітництво. Зустрічі, візити

На рівні глав держав

Жовтень1998 року Державний візит Президента України Л.Д.Кучми до Австрії
Травень 1999 року Зустріч глав держав України та Австрії Л.Д.Кучми та Т.Клестіля у рамках неформального саміту Президентів країн Центральної Європи у Львові
Липень 1999 року Зустріч глав держав України та Австрії Л.Д.Кучми та Т.Клестіля у рамках економічного форуму країн Центральної та Східної Європи у Зальцбурзі (Австрія)
Листопад 1999 року Зустріч глав держав України та Австрії Л.Кучми та Т.Клестіля під час саміту ОБСЄ у Стамбулі (Туреччина)
Травень 2000 року Державний візит Федерального президента Республіки Австрія Т.Клестіля в Україну
Листопад 2002 року Офіційний візит Президента України Л.Кучми до Австрії
Липень2005 року Офіційний візит Президента України В.Ющенка до Австрії
Липень 2008 року Офіційний візит Президента України В.Ющенка до Австрії
Липень 2009 року Офіційний візит в Україну Федерального президента Республіки Австрія Г.Фішера
Листопад 2013 року Офіційний візит до Австрії Президента України В.Януковича
Вересень 2015 року Зустріч Президента України П.Порошенка з Федеральним президентом Австрії Г.Фішером на полях засідання Генеральної асамблеї ООН в Нью-Йорку

На міжпарламентському рівні

Червень 1996 року Візит Голови Національної Ради Г.Фішера в Україну
Квітень 1997 року Офіційний візит Голови Верховної Ради України О.Мороза до Австрії
Вересень2010 року Офіційний візит Голови Верховної Ради України В.Литвина до Австрії
Жовтень 2011 року Офіційний візит до України Президента Національної Ради Австрії Б.Праммер
Вересень 2016 року Робочий візит до Австрії Першого заступника Голови Верховної Ради І.Геращенко.

На рівні глав урядів

Червень 1992 року Робочий візит Прем’єр-міністра України В.Фокіна до Австрії
Квітень 1996 року Візит Прем’єр-міністра України Є.Марчука до Австрії
Листопад 1996 року Зустріч Прем’єр-міністра України П.Лазаренка з Федеральним канцлером Австрії Ф.Враніцьким у рамках саміту глав урядів країн-членів ЦЄІ у Граці (Австрія)
Квітень 1998 року Візит Федерального канцлера Австрії В.Кліми в Україну
Жовтень 2001 року Робочий візит Прем’єр-міністра України А.К.Кінаха до Австрії
Липень 2008 року Візит в Україну Федерального канцлера Австрії А.Гузенбауера
Листопад 2010 року Робочий візит Прем’єр-міністра України М.Я.Азарова до Австрії
Червень2011 року Робочий візит Прем’єр-міністра України М.Я.Азарова до Австрії

 

Жовтень 2014 року Робочий візит до України Федерального канцлера Австрії Вернера Файманна

 

 На рівні керівників зовнішньополітичних відомств

Вересень 1991 року Зустріч міністрів закордонних справ України і Австрії А.Зленка і А.Мок в Нью-Йорку (США)
Жовтень 1993 року Візит Міністра закордонних справ України А.Зленка до Австрії
Червень 1996 року Зустріч міністрів закордонних справ України та Австрії Г.Удовенка і В.Шюсселя під час засідання керівників зовнішньополітичних відомств країн-членів Центральноєвропейської Ініціативи у Відні (Австрія)
Березень 2000 року Візит Міністра закордонних справ України Б.Тарасюка до Австрії
Листопад 2000 року Зустріч міністрів закордонних справ України та Австрії А.Зленка і Б.Ферреро-Вальднер в рамках засідання Ради міністрів закордонних справ держав-учасниць ОБСЄ у Відні (Австрія)
Листопад 2002 року Зустріч міністрів закордонних справ України та Австрії А.Зленка і Б.Ферреро-Вальднер у ході офіційного візиту Президента України Л.Кучми до Австрії
Грудень 2005 року Зустріч міністрів закордонних справ України та Австрії Б.Тарасюка і У.Пласснік у рамках засідання Ради міністрів закордонних справ держав-учасниць ОБСЄ в Любляні (Словенія)
Квітень 2007 року Зустріч міністрів закордонних справ України та Австрії А.Яценюка та У.Пласснік у Відні (Австрія)
Липень 2008 року Зустріч міністрів закордонних справ України та Австрії В.Огризка та У.Пласснік у рамках офіційного візиту Президента України В.Ющенка до Австрії
Листопад 2009 року Зустріч міністрів закордонних справ України та Австрії П.Порошенка і М.Шпіндельеггера у Відні (Австрія)
Червень 2010 року Зустріч міністрів закордонних справ України та Австрії К.Грищенка і М.Шпіндельеггера у рамках неформальної зустрічі міністрів закордонних справ держав-учасниць ОБСЄ в Астані (Казахстан)
Серпень 2010 року Зустріч міністрів закордонних справ України та Австрії К.Грищенка та М.Шпіндельеггера в рамках міжнародного заходу «Зальцбурзька трилогія»
Серпень 2011 року Робочий візит Міністра закордонних справ України К.Грищенка до Австрії з метою участі у регіональній конференції «Зальцбурзька трилогія»
Червень 2012 року Робочий візит Міністра закордонних справ України К.Грищенка до Австрії
Вересень 2012 року Робочий візит до Австрії Міністра закордонних справ України К.Грищенка для участі в міжнародній конференції «Ukraine on the part to European Integration»
Січень та квітень 2013 року Робочі візити до Австрії Міністра закордонних справ України, Діючого Голови ОБСЄ Л.Кожари
Квітень 2014 року Робочий візит Федерального міністра Європи, інтеграції та закордонних справ Австрії С.Курца до України в якості Головуючого в Комітету Міністрів РЄ
Травень 2014 року Робочий візит до Австрії Міністра закордонних справ України А.Дещиці для участі у 124-му засіданні Комітету Міністрів  Ради Європи
Червень 2014 року Робочий візит до Австрії Міністра закордонних справ П.Клімкіна для участі у Спеціальній сесії Щорічної оглядової наради ОБСЄ з питань безпеки
Вересень 2014 року Робочий візит до України Федерального міністра Європи, інтеграції та закордонних справ Австрії С.Курца.
Січень 2015 року Робочий візит до Австрії Міністра закордонних справ України П.Клімкіна
Березень 2015 року Робочий візит до Києва Федерального міністра Європи, інтеграції та закордонних справ Австрії Себастіяна Курца
Травень 2015 року Робочий візит до Києва Федерального міністра Європи, інтеграції та закордонних справ Австрії Себастіяна Курца
Травень 2015 року Робочий візит до Австрії Міністра закордонних справ України П.Клімкіна
Червень 2015 року Робочий візит до Австрії Міністра закордонних справ України П.Клімкіна
Січень 2016 року Робочий візит до Австрії Міністра закордонних справ України П.Клімкіна
Березень 2016 року Робочий візит до Австрії Міністра закордонних справ України П.А.Клімкіна.
Серпень 2016 року Робочий візит до Австрії Міністра закордонних справ України П.А.Клімкіна.
3-4 січня 2017 року Робочий візит до України Діючого голови ОБСЄ, Федерального міністра з питань Європи, інтеграції та закордонних справ Австрії С.Курца

Військове і військово-технічне співробітництво 

Розвиток двостороннього співробітництва між Україною та Австрією у військовій, військово-політичний та військово-технічній сферах регламентується положеннями “Рамкової угоди між Міністерством оборони України і Федеральним міністерством оборони Республіки Австрія (ФМОС) про співробітництво у військовій галузі” від 25 листопада 1995 року.

Досвід двосторонніх зв’язків свідчить, що на сьогоднішньому етапі положення Угоди в цілому забезпечують необхідний рівень співпраці. Щорічними планами передбачаються від 8 до 10 двосторонніх заходів (обмін візитами делегацій, участь у військових навчаннях, конференціях, семінарах, навчання військовослужбовців на мовних та інших курсах), які проводяться на паритетній основі в обох країнах.

Протягом 2015 року відбулося п’ять візитів військових делегацій (три в Австрію та два в Україну), у тому числі робочої групи на чолі з директором Департаменту військової освіти та науки МО України генерал-майором І.В. Толоком для участі у конференції начальників вищих військових навчальних закладів (м. Відень, 29.06-01.07.15) та делегації Головного управління Військової служби правопорядку МО України для участі у конференції начальників військових поліцій (м. Відень, 14-18.09.15). Завершена спільна робота над українсько-німецьким словником військових термінів, урочисте представлення якого відбулося у квітні 2015 року в Академії національної оброни Збройних Сил Австрії.

В рамках стратегічного діалогу між оборонними відомствами, спрямованому на підвищення транспарентності у питаннях регіональної безпекової політики, австрійська сторона надає методичну та експертну підтримку у сфері наближення української армії до європейських стандартів.

Одним з напрямів такої допомоги є підготовка українських військових та представників державного сектору безпеки в ході тренувальної програми „Спільна політика безпеки й оборони для країн Східного партнерства“ під патронат Європейської служби зовнішньої діяльності та Європейського оборонного коледжу (ESDC). У 2015 році від австрійської сторони у заходах з реалізації програми взяли участь начальник Управління військової політики ФМОС бригадний генерал Р.Трішак, Посол Австрії в Україні пані Х.Попеллер та керівник проекту від ESDC Й.Рерл.

Розвиваються відносини між країнами у промисловій та науково-технічній сферах. Протягом 2015 року отримав подальшого розвитку спільний проект АТ „Мотор Січ“ та австрійської авіабудівної компанії „Diamond“ щодо встановлення українського реактивного двигуна на австрійський турбогвинтовий літак. Перший демонстраційний політ літака відбувся у січні 2015 року на аеродромі м. Вінер Нойштадт у присутності керівників обох підприємств та Посла України в Республіці Австрія О.В.Щерби. Наприкінці грудня 2015 року була підписана угода між АТ „Мотор Січ“ та компанією „Diamond“ щодо створення спільного підприємства.

Перспективним напрямками подальшої співпраці залишаються:

обмін досвідом з питань реформування збройних сил та їх участі в операціях з кризового реагування;

продовження воєнно-політичних консультацій в оборонній сфері;

взаємодія Інституту іноземних мов Академії національної оборони Австрії та Військового інституту при Національному університеті ім. Т.Г.Шевченко у лінгвістичній сфері;

навчання українських військовослужбовців на спеціалізованих курсах в Австрії.

В цілому, сторони оцінюють існуючий рівень двосторонньої співпраці у військовій та військово-політичній сферах як такий, що сприяє укріпленню регіональної стабільності і безпеки, а також проведенню оборонної реформи в Україні.

Торговельне співробітництво між Україною та Австрією

Робота у сфері розвитку торговельно-економічного співробітництва між Україною та Австрією зосереджується на наступних головних напрямках:

–           допомога вітчизняним підприємствам-експортерам з метою розширення ринків збуту для українських товарів та послуг, налагодження взаємовигідних контактів;

–           активізація контактів із державними відомствами та установами, національними економічними об’єднаннями та спілками;

–           розвиток економічного співробітництва на рівні регіонів України і Австрії.

У 2016 році вдалося подолати тенденцію до скорочення обсягів двосторонньої торгівлі, яка зберігалася протягом останніх років. За даними української статистики, за підсумками дев’яти місяців 2016 року зовнішньоторговельний оборот товарами та послугами між Україною та Австрією склав 781,5 млн. дол. США, що на 20,6 % більше, ніж за аналогічний період минулого року. Експорт становив 343,5 млн. дол. США, імпорт – 438,0 млн. дол. США, від’ємне для України сальдо склало 94,5 млн. дол. США.

Обсяги українського товарного експорту до Австрії протягом перших трьох кварталів 2016 року, порівняно з аналогічним періодом минулого року, скоротились на 2,5 % і склали 243,3 млн. дол. США.  Обсяги імпорту австрійських товарів до України, натомість, зросли на 55,2 % і досягли 358,3 млн. дол. США. Негативне для України сальдо склало 115 млн. дол. США. Експорт послуг з України до Австрії за дев’ять місяців 2016 року скоротився на 8,9 % і склав 100,2 млн. дол. США. Імпорт послуг з Австрії, навпаки, зріс на 20,2 % і становив 79,7 млн. дол. США. Сальдо було позитивним для України і склало 20,5 млн. дол. США.

Структура українського товарного експорту зберігає значною мірою сировинний характер. Частка руди становила 47,4 %, деревини і виробів з деревини – 11,8 %, іграшок – 11,3 %, одягу та текстильних виробів – 3,7 %, чорних металів – 3,7%, меблів – 2,2 %, жирів та олій – 2%. У структурі імпорту товарів з Австрії головні позиції займали палива мінеральні, нафта і продукти її перегонки – 21,3 %, котли і машини – 15,6 %, фармацевтична продукція – 12,5 %, папір та картон – 7,7 %, пластмаси, полімерні матеріали – 4,7 %, електричні машини – 4,2 %, засоби наземного транспорту, крім залізничного – 3,9 %, різноманітна хімічна продукція – 3,7 %, інші вироби з недорогоцінних металів – 2,8%.

Посольство приділяє ключову увагу сприянню українським підприємствам, просуванню їх продукції на ринок ЄС та Австрії. Функціонує платформа сприяння українському бізнесу сайту Посольства України в Австрії, де на постійній основі розміщуються експортні пропозиції українських експортерів, презентаційні матеріали підприємств, окремих регіонів України, інформаційні матеріали щодо запланованих ділових заходів в Австрії та Україні. Подібна робота здійснюється також на сайті Федеральної палати економіки Австрії та в газеті Палати економіки м. Відня.

Посольство працює над залученням українських підприємств до участі у виставкових заходах, які проводяться в Австрії та австрійського бізнесу для участі у виставково-ярмаркових заходах в Україні. Надається підтримка реалізації великих двосторонніх та багатосторонніх економічних проектів, зокрема, проекту планування будівництва ширококолійної залізниці 1520 мм від залізничної станції Чоп до міста Відня.

У 2016 році організовано та проведено ряд важливих заходів, зокрема:

– відбувся цикл засідань бізнес-клубу «Ukrainian Circle Vienna» за участю провідних представників українських політичних та ділових кіл: Міністра закордонних справ П.Клімкіна, засновника концерну «Чумак» Й.Бодена, Заступника Глави Адміністрації Президента України Д.Шимківа, Міністра фінансів України України (2014 – 2016 рр.) Н.Яресько;

– 16-17 травня організовано та проведено у Відні масштабний захід «Vienna Trade Fair 2016», у якому взяли участь 12 українських підприємств-виробників солодощів, рибних продуктів, напоїв, меду, молочних та інших продуктів харчування і товарів масового вжитку з різних регіонів України, а також закупівельники провідних торговельних мереж, які працюють в Австрії: REWE/Billa, SPAR та METRO;

– 10 червня відбувся робочий візит до Відня Заступника Глави Адміністрації Президента України Д. Шимківа, в рамках якого він, зокрема провів зустріч із заступником Федерального Міністра науки, наукових досліджень та економки Австрії, співголовою австрійської частини Змішаної Українсько-Австрійської Комісії з питань торговельно-економічних зв’язків Бернадетою Гірлінгер;

– 15 липня завершено процес підписання Робочої програми на 2016-2017 роки в рамках Спільного протоколу намірів про співробітництво між Міністерством соціальної політики України та Федеральним міністерством праці, соціального забезпечення та захисту прав споживачів Республіки Австрія у сфері праці та соціальної політики;

– 17 жовтня Антимонопольні відомства України та Австрії провели у Відні спільний круглий стіл з питань розвитку конкуренції в Україні, в роботі якого взяли участь голова АМК України Юрій Терентьєв, голова Австрійського антимонопольного відомства Теодор Таннер, голова Фонду держмайна України Ігор Білоус, члени парламенту, експерти;

– 20 жовтня у Відні у Палаті економіки Австрії відбувся щорічний Українсько-австрійський бізнес-форум за участю великої делегації Торгово-промислової палати України та представників ділових кіл двох країн. У Форумі взяв участь Міністр аграрної політики та продовольства України Т.Кутовий, який також провів зустрічі з Президентом Федеральної палати економіки  Австрії Крістофом Ляйтлем,  главою Аграрної палати Австрії Германном Шультесом та Федеральним міністром сільського, лісового, водного господарства та довкілля Австрії Андре Рупрехтером. В ході зустрічі Т.Кутовий і А.Рупрехтер підписали меморандум про наміри щодо співпраці у сфері лісового господарства.

Інвестиційне співробітництво

2016 рік

За січень-вересень 2016 року приріст австрійських інвестицій в економіку України склав 176,5 млн. дол. США, що свідчить про подолання негативної тенденції до відтоку австрійського капіталу з України, яка спостерігалася протягом 2012-2015 років.

Cтаном на 01.10.2016 р. Австрія інвестувала в економіку нашої держави 2601,1 млн. дол. США, що складає 5,8 %  від загального обсягу прямих іноземних інвестицій, і залишається п’ятим найбільшим інвестором України.

Найбільше коштів залучено до сфери сфері фінансової та страхової діяльності  – 1,9 млрд. дол. США (73 % від загального обсягу), промисловості – 307,8 млн. дол. США (11,8 %), оптової та роздрібної торгівлі, ремонту автотранспортних засобів – 134,2 млн. дол. США (5,2 %).

Станом на 01.10.2016 Україна інвестувала в економіку Австрії 3,2 млн. дол. США або 0,1% від загального обсягу українських інвестицій за кордоном. За січень-вересень 2016 року відбувся приріст українських інвестицій обсягом 84,4 тис. дол. США.

Австрія як п’ятий інвестор в Україні

Для Австрії, країни з розвинутим банківським сектором, капітал є одним з основних, якщо не головним товаром на експорт. Австрійський бізнес перебуває у постійному пошуку нових можливостей, нових партнерів та ринків. Економічні підрозділи австрійських дипломатичних місій — це розвинутий і налагоджений механізм, створений спеціально для допомоги австрійському бізнесу. Економіка відіграє настільки важливе значення у зовнішніх контактах Австрії, що інколи виникає враження, що сприяння австрійському бізнесу за кордоном є головним завданням австрійських дипломатичних місій.

Протягом останніх років Австрія є одним із головних інвесторів в українську економіку. Наприкінці 2014 року Австрія посідала п’яте місце серед усіх країн світу за обсягом інвестицій в економіку України (2,7 млрд дол., або 5,5 % від загальних інвестицій). Австрія хоче і може інвестувати, а Україна, у свою чергу, перебуває у постійному пошуку додаткових фінансових ресурсів. Тут інтереси обох країн повністю збігаються. Понад те, австрійські бізнесмени, на відміну від своїх колег із Німеччини чи інших країн ЄС, з більшим «розумінням» ставляться до «особливостей» ведення бізнесу у країнах пострадянського простору. Прагматичний підхід до ведення бізнесу виражається у готовності австрійських компаній грати за встановленими правилами, наймаючи місцевих адвокатів. Однак ця схема працює лише, якщо правила більш-менш стабільні, а особи, які приймають рішення, не змінюються в результаті безкінечних політичних криз.

З 2004 року Австрія постійно нарощувала свою економічну присутність в Україні, яка розглядалася як один з основних ринків для подальшого розширення. Першими до країни хлинули австрійські банки (Raiffeisen Bank International AG, UniCredit Bank Austria AG, Erste Bank). У 2012 році частка австрійських фінустанов у банківському секторі України становила 15%. Сьогодні австрійські аналітики зізнаються, що ризики ведення бізнесу в Україні тоді були значно недооцінені, а на недоліки інституційної сфери просто не зважали. Незважаючи на це, присутність австрійських фінустанов допомогла суттєво трансформувати український банківський сектор.

Оцінюючи у 2010 році перспективи для іноземних інвесторів, австрійські аналітики відзначали багатообіцяюче поєднання в Україні двох факторів: близькості до ринку ЄС і дешевої висококваліфікованої робочої сили, доповнені значним промисловим і сільськогосподарським потенціалом країни. Понад те, аналітики дійшли висновку, що між Австрією та Україною існує структурний збіг, який є настільки ж близьким, як збіг між Австрією і її головним торговельним партнером Німеччиною . Тобто структура експорту Австрії до України збігалася з потребами ринку України (і навпаки), що створювало довготермінові можливості для експорту. Автори звіту також відзначали наявність в Україні (з-поміж 7 держав регіону) умов і ресурсів для розвитку 10 із 11 пріоритетних напрямків співпраці .

Вбачаючи в Україні широкі можливості, австрійський бізнес готовий був іти на певні ризики і нести «додаткові» витрати. Слід зазначити, що цей процес був двостороннім. Україна була країною, яка найактивніше використовувала механізм Oesterreichische Kontrollbank AG (OeKB), що слугував своєрідною страховкою для іноземних підприємців, які прагнули налагодити співпрацю з австрійськими інвесторами. У 2012 році 8,54% із 34,8 млрд євро гарантій, виданих OeKB, припадало на Україну.

Перспективними напрямками, за оцінками австрійських аналітиків, є такі: енергоефективність, відновлювані джерела енергії, модернізація інфраструктури (наприклад, переробка відходів і управління стічними водами), співробітництво у сфері охорони здоров’я, телекомунікації, транзит, а також розробка біомаси .

Австрія є одним зі світових лідерів у використанні альтернативних джерел енергії. Україна, у свою чергу, зацікавлена у реалізації спільних інвестиційних проектів для модернізації та будівництва нових енергогенеруючих потужностей. Йдеться про будівництво гідроелектростанцій, реконструкцію теплових електростанцій, модернізацію мережі централізованого теплопостачання. Уже сьогодні є значні австрійські інвестиції у деревообробній сфері, але інвестори потерпають від збитків через нове законодавство, яке обмежує вирубку.

Окремої згадки заслуговує можливість спільних проектів у туристичній сфері. Австрія має значний досвід у цьому напрямку, і йдеться не лише про розбудову окремих туристичних об’єктів, а про формування та реалізацію комплексного плану з розвитку туристичної сфери, зокрема у сфері підготовки персоналу. Австрійці можуть суттєво допомогти Україні створити у Карпатах гірськолижну інфраструктуру європейського рівня. Зимові види спорту і все, що з ними пов’язано, є предметом особливої гордості для австрійців. Австрійські компанії брали участь у розробці комплексу Буковель, і курорт активно використовує австрійські технології.

Австрія має давній інтерес до енергетичного ринку України. При цьому погіршення українсько-російських відносин відкрило для австрійських компаній нові можливості в Україні. Більше немає необхідності конкурувати з російськими компаніями. Так, 2015 року AMIC Energy (Австрія) завершила купівлю 100% акцій ПІІ «Лукойл-Україна» (240 АЗС і 6 нафтобаз). Головою наглядової ради AMIC Energy є доктор Вольфганг Руттеншторфер, колишній генеральний директор групи OMV, а також колишній державний секретар міністерства фінансів Австрії. Однак є й суттєві втрати, як наприклад, плани австрійського OMV щодо розробки нафтогазових родовищ на шельфі Чорного моря. Анексія Криму поклала край цьому багаторічному проекту.

Привабливою для австрійців залишається співпраця у сфері енергозбереження та використання альтернативних джерел енергії. У минулому австрійське Агентство з питань ефективного використання електроенергії при реалізації своїх ініціатив наштовхувалося на відсутність інтересу з українського боку. Після початку російської агресії стала очевидною необхідність кардинальних змін у використанні енергоресурсів. Вперше австрійські інвестори можуть отримати в Україні реального партнера, який зацікавлений у розвитку значного потенціалу країни у сфері альтернативної енергетики. Хоча, звичайно, після банкрутства у лютому 2016 компанії Activ Solar GmbH, яку пов’язують із братами Клюєвими, австрійські інвестори будуть значно обережнішими.

Незважаючи на значний інтерес австрійців до перерахованих вище сфер, майже 70% австрійських інвестицій в Україну припадає на фінансову та страхову діяльність. Також австрійські інвестиції є у торговій інфраструктурі (мережа супермаркетів BILLA), проектах щодо енергоефективності та енергозбереження, медичній сфері. Одна з головних причин скромних інвестицій у реальний сектор економіки — «зарегульованість», яка ще більше, ніж корупція, ускладнює діяльність іноземних інвесторів. Серед успішних винятків слід згадати відкриття української гілки великої австрійської компанії Agrana у Вінницькій області, яка спеціалізується на переробці фруктів і ягід.

На сьогодні головний австрійський інвестор в Україні — це Райффайзен Банк. В Україні дочірній банк Райффайзен Банк Аваль (РБА) займає сьоме місце за розмірами серед усіх чинних банків України. А на роздрібному банківському ринку Райффайзен займає третє місце. Якщо у Росії сума активів Райффайзен у 5 разів перевищує суму активів в Україні, то в Україні банк має втричі більше офісів та на 2 тисячі більше співробітників . Одним із головних пріоритетів роботи РБА є співпраця з компаніями аграрного сектора. Слід відзначити, що ЄБРР став новим акціонером РБА, розширивши капітал фінустанови та її кредитну діяльність

За підсумками 2015 року РБА отримав 1,443 млрд грн збитку, і хоча у порівнянні з попереднім роком банк скоротив свій збиток в 2,6 рази, у своїх короткотермінових прогнозах аналітики банку не передбачають відновлення позитивних економічних показників. У 2012 році свій український філіал продав Erste Group Bank AG, а у 2016 році з українського ринку пішов UniCredit Group. І хоча група Райффайзен заспокоює, що не планує слідувати їх прикладу, очевидно, що Україна сьогодні розглядається передусім у категоріях ризиків, а не можливостей. Натомість у Центральній та Південній Європі спостерігається ріст банківської присутності Райффайзен. Австрійський капітал активно освоює фінансові ринки південних країн ЄС та колишніх югославських республік. У Росії австрійські банки скорочують бізнес через політичні ризики.

Серед австрійських інвесторів відома на весь світ компанія «Fischer», яка виробляє мільйони пар лиж на рік. Їхній завод знаходиться в м. Мукачево, ця компанія вже протягом 20 років представлена в Україні. Вдалий приклад австрійської інвестиції – компанія «Eurogold», яка виготовляє дошки для прасування. Також є компанії у сільськогосподарському секторі: «Agrana» і «Pfanner», які серед іншого виробляють концентрати соків. Компанія «Dunapack» має 2 фабрики в Україні, де виробляються пакувальні матеріали.

За перший рік воєнних дій обсяги австрійських інвестицій до української економіки скоротилися на понад 500 млн дол. , а товарообіг між Україною та Австрією — майже вдвічі. Слід зазначити, що основу українського експорту досі становить сировина (руда і сталь), близько 60% . Україна ризикує втратити свого п’ятого інвестора, який вже досить давно працює тут і готовий за умови сприятливого бізнес-клімату до розширення своєї присутності на українському ринку. Якщо десять років тому Україна оцінювалася інвесторами як країна з великим потенціалом, то сьогодні — як краї­на з високими політичними і геополітичними ризиками, а також малим розміром ринку.

Ті австрійські інвестори, які уже мають активи в Україні, не поспішають згортати свій бізнес. По-перше, продати бізнес на вигідних умовах в Україні на разі неможливо. По-друге, у разі позитивних зрушень повернутися на український ринок буде значно дорожче, ніж зараз підтримувати наявні активи у «сплячому режимі». Як відзначають експерти, добре обізнані з настроями в австрійських бізнес-колах, австрійські інвестори сьогодні перебувають «на низькому старті» й очікують на конкретні досягнення у таких сферах, як дерегуляція, боротьба з корупцією, реформа судової системи. Вони хочуть розвивати бізнес в Україні, скористатися можливостями, які відкриває запровадження зони вільної торгівлі між Україною та ЄС, але не хочуть знову ризикувати.

Реалізація в Україні економічних прагнень Австрії матиме далекосяжні політичні наслідки, а тісні взаємовигідні економічні контакти безсумнівно входять до числа довгострокових інтересів Австрії і України, які мають набагато більше спільного, ніж сьогодні здається у Києві та Відні.

Науково-технічне співробітництво (НТС)

Науково-технічне співробітництво між Україною та Австрією має значний потенціал розвитку та базується, серед іншого, на положеннях Угоди про науково-технічне співробітництво між Кабінетом Міністрів України та Урядом Республіки Австрія від 6 червня 2003р.

19 травня 2015 р. в відбулося Шосте засідання українсько-австрійської Спільної Комісії з питань науково-технічного співробітництва (м.Київ, Україна).

Було обговорено новітні тенденції в сфері наукових досліджень України та Республіки Австрія, підкреслено важливість та необхідність подальшої співпраці на засадах рівноправності та взаємної вигоди з урахуванням пріоритетів двох країн.

За результатами засідання було погоджено Робочу програму з науково – технічного співробітництва на період 2015-2016 рр., яка містить положення щодо форм, пріоритетних напрямів співробітництва, а також адміністративні та фінансові умови здійснення обміну вченими. Також було затверджено фінансування 10 спільних науково-дослідних проектів на період 2015-2016 рр.

Результати Шостого засідання українсько-австрійської Спільної Комісії з питань науково-технічного співробітництва знайшли своє відображення у Протоколі засідання, скріпленому підписами глав української та австрійської делегацій.

11 листопада 2016 р.  у Відні відбулось Сьоме засідання  українсько-австрійської Спільної Комісії з науково-технічного співробітництва (НТС).

Українську делегацію очолював Заступник Міністра освіти і науки України М.Стріха, австрійську делегацію – заступник Директора департаменту Федерального міністерства закордонних справ Евелін фон Бюлов.

В рамках засіданні відбувся обмін інформацією про актуальний стан справ у науково-дослідних сферах обох країн, погоджено та затверджено робочу програму двостороннього НТС на 2017-18 рр. та перелік спільних дослідницьких проектів.

Культурно-гуманітарне співробітництво між Україною та Австрією

Договірно-правову базу культурно-гуманітарного співробітництва України з Австрією започаткували Меморандум про співробітництво між Міністерством культури і мистецтв і Міністерством освіти України та Федеральним міністерством освіти і культури Республіки Австрія (підписаний 27.08.1997 р.) та Протокол про внесення доповнень до згаданого Меморандуму щодо наукового співробітництва (підписаний 17.05.2000 р.).

Нова угода щодо співробітництва в сфері культури та освіти між Кабінетом Міністрів України та Урядом Австрії планується до підписання в 2017 році.

Основні напрямки культурно-гуманітарного співробітництва між Україною і Австрією – це презентація української культурної спадщини і сучасного мистецтва, участь української сторони в інформаційно-просвітницьких заходах, пов’язаних з Україною.

Посольство України має статус постійного гостя в Європейській Спілці Національних культурних інститутів (EUNIC), беручи участь в акціях організації; підтримує культурні заходи, які організовуються українською діаспорою і австрійськими організаціями.

У 2016 році за сприяння Посольства були організовані перегляди і обговорення документальних і художніх фільмів: «Подія» та «Майдан» режисера Сергія Лозниці (січень), «Зима в огні» Євгена Афінєєвського (березень, спільно з Посольством США), “Українські шерифи” та «Пісня пісень» (квітень, Лінц, у рамках щорічного фестивалю європейського кіно “Crossing Europe”), “Бабусі Чорнобиля” – до 30-тій річниці аварії на Чорнобильській АЕС, «Земля» Олександра Довженка (червень, ретро-показ) та інших. Крім того, установою надавалося сприяння в організації та проведенні читань творів сучасних українських авторів українською та німецькою мовами, у тому числі Софії Андрухович, Наталки Сняданко (лютий), Мар’яни Гапоненко (березень), Богдана Коломійчука (травень), Олега Шинкаренка (червень), Сергія Жадана (липень), Ірини Вікирчак (вересень). У жовтні відбулася презентація спеціального випуску австрійського журналу „Podium“, повністю присвяченого Україні та українській літературі, упорядницею якого була Таня Малярчук. У жовтні дипустанова стала співорганізатором популярного в країні фестивалю “Австрія читає”, почесним гостем якого стала відома українська письменниця і поетеса Мар’яна Гапоненко.

У листопаді 2016 року Посольством було розпочато спільний проект зі Спілкою австрійських бібліотек, в рамках якого провідні українські видавництва передали центральним бібліотекам федеральних земель Австрії дитячі книги українською мовою; проект повністю фінансується австрійською стороною.

В рамках ювілейного року Івана Франка Посольство підтримало презентації збірки його творів німецькою мовою „Vivere Memento“ – у Віденському університеті, а також на з’їзді славістів Австрії в Зальцбурзі.

На початку червня за підтримки Посольства пройшли Дні Львівщини у Відні, які також були присвячені року І.Франка та включали документально-літературну виставку, мультимедійну презентацію літературознавця Б.Тихолоза, моновиставу Романа Горака та інші заходи.

У травні-червні Україна гідно була представлена на одному з найбільших культурних фестивалів Австрії – Вінер Фествохен: відбулася прем’єра вистави “Соляріс” (за мотивами роману С.Лема) у постановці Андрія Жолдака; крім цього, з аншлагом пройшли 4 виступи жіночої групи “Dakh Daughters”, які отримали схвальні рецензії майже у всіх провідних австрійських ЗМІ.

30 червня і 1 липня Посольство організувало та провело Дні Української Культури в Зальцбурзі: серед заходів – сольний концерт співачки Лєни Бєлкіної (мецо-сопрано); презентація роману Наталки Сняданко – музичний перформанс у супроводі співу і музики Мар’яни Садовської; виставка Петриківського розпису.

Протягом всього року в Австрії за підтримки Посольства відбувалась низка виставок, виступів і концертів українських митців, зокрема виставка сучасного українського мистецтва у березні у Відні, вернісаж живопису і графіки Дениса Савченка у квітні в Лінці, концерт Луганського академічного симфонічного оркестру під керуванням австрійського диригента Курта Шміда у квітні у Відні (з початку окупації окремих районів Донецької та Луганської областей (ОРДЛО) оркестр працює у сусідньому Сєвєродонецьку), виставка українських художників Олександра Літвінова та Наталії Вайнбергер у Карінтії (червень-липень), виставка сучасної української іконографії у Відні (серпень), виступ української співачки Інни Савченко на фестивалі Брукнерфест у Лінці (жовтень), виставка художника Івана Твердуна у Відні (жовтень), вечір у м. Хартберг (Штирія), присвячений Україні, та презентація модної колекції відомого дизайнера Оксани Полонець (листопад), презентація диска “Класика з України” та жива музика у виконанні Яромира Бабського та Дмитра Клименка (грудень), спільний концерт daKooka та дуету Zapaska (сучасна українська музика, грудень) та інших.

27 жовтня Посол взяв участь у відкритті виставки скульптур львівського скульптора епохи бароко Івана Георгія (Йоганна Георга) Пінзеля, яка триває до 12 лютого 2017 року в Віденському Зимовому Палаці– колишній резиденції принца Євгена Савойського.

Важливим напрямом двостороннього співробітництва у галузі освіти є міжвузівська співпраця. Численні двосторонні угоди про співробітництво та проекти реалізовуються спільними зусиллями навчальних закладів з обох боків.

Відповідно до Угоди між Київським національним економічним університетом та Віденським економічним університетом передбачено щорічне навчання українських студентів Кафедри німецької мови Факультету міжнародних відносин за спеціальною програмою.

Починаючи з вересня 2006 р. на юридичному факультеті КНЕУ працює магістерська програма «Міжнародне економічне право», створення якої стало результатом реалізації європейського проекту «Tempus-Taсis» за участю університетів Відня (Австрія), Неаполя (Італія), Ньюкасла (Велика Британія).

Завдяки семестровим стипендіям, запропонованим Університетом Альпен-Адріа м. Клагенфурт, студенти гуманітарних спеціальностей Чернівецького національного університету  зможуть безкоштовно навчатися протягом семестра.

Національний університет „Львівська політехніка” здійснює співробітництво з Віденським технічним університетом та Технічним університетом м. Грац. У грудні 2015 року факультет архітектури та планування Віденського технічного університету та Інститут архітектури Національного університету «Львівська політехніка» відзначали 20-річчя своєї співпраці.

Плідно розвивається співробітництво між Національною академією наук України та Австрійською академією наук. Нині ці наукові установи співпрацюють в рамках 23 спільних проектів у галузі математики, фізики, інформатики, астрономії, матеріалознавства, енергетики та економіки.

Започатковано співпрацю між Віденською Дипломатичною академією та Дипломатичною академією при МЗС України, підписано Меморандум про співробітництво.

Інститут філології Київського національного університету ім. Т.Шевченка співпрацює з Інститутами славістики та германістики Віденського університету. Університет м. Клагенфурт має інтенсивні контакти з Харківським національним технічним університетом, Чернівецьким університетом ім. Ю.Федьковича та Житомирським державним університетом ім. І.Франка. Ветеринарна академія м.Львів взаємодіє з Віденським ветеринарним інститутом. Університет м. Зальцбург реалізовує спільні проекти з Львівським національним університетом ім. І.Франка.

Посольство надає підтримку двом Українським Міжнародним школам, які діють у Відні. Спільно з українськими організаціями проводяться заходи, спрямовані на поширення духовних традицій українців серед дітей та підлітків місцевого українства.

Міжрегіональне співробітництво між Україною та Австрією

Україна і Австрія, маючи тісні культурні, історичні та географічні зв’язки, підтримують і розвивають дружні відносини і на міжрегіональному рівні. Така співпраця має важливе значення для українсько-австрійської економічної співпраці. Це дає можливість обміну досвідом та інформацією між регіонами в галузях економіки, дослідження, технології, полегшує розвиток туризму, сприяє їхньому культурному і освітньому розвитку. Регіони – партнери заохочують, насамперед прямі контакти між підприємствами, організаціями та суспільними організаціями, як найбільш ефективний засіб взаємовигідного для обох сторін співробітництва.

На сьогоднішній день українськими містами та регіонами встановлені сталі контакти з наступними австрійськими містами і регіонами:

на рівні регіонів:

Назва регіонів Двосторонні акти, які регулюють співробітництво
Львівська область і Федеральна земля Штирія

Угода про співпрацю між Львівською областю та Федеральною землею Штирія

Івано-Франківська область і Федеральна земля Тіроль

Меморандум про співпрацю між Івано-Франківською областю і Федеральною землею Тіроль

Чернівецька область і Федеральна земля Каринтія

Протокол між Чернівецькою обласною радою народних депутатів та Урядом землі Каринтія про регіональне співробітництво та взаємодію в економічній, торговельній та громадсько-культурній сферах

Закарпатськаобласть і Федеральна земля Бургенланд

Угода про культурне і економічне співробітництво між Закарпатською областю і Федеральною землею Бурґенланд

на рівніміст:

Київ – Відень, Меморандум про співробітництво між м. Київ і м. Відень
Саки – Вельс,

Меморандум про економічне і соціальне партнерство між м. Саки та м. Вельс

Запоріжжя – Лінц, Меморандум про партнерство і співробітництво між м. Запоріжжя та м.Лінц
Дніпропетровськ та Федеральна земля Каринтія Угода про співробітництво та партнерство між містами Дніпропетровськ та Федеральною землею Каринтія

Існуючі двосторонні органи високого рівня:

Українсько-австрійська змішана комісія з питань торговельно-економічних зв‘язків (створена відповідно до ст. 12 Угоди між Україною та Республікою Австрія про двосторонні торговельно-економічні зв’язки від 31 серпня 1993 р.).

Українська частина Комісії є постійно діючим органом, який згідно з покладеними на нього функціями представляє Кабінет
Міністрів України в його відносинах з урядом Австрії.

Основною функцією Комісії є сприяння розвитку двостороннього торговельно-економічного співробітництва між Україною та Республікою Австрія для задоволення інтересів та потреб обох країн.

Договірно-правова база

Кількість чинних двосторонніх документів: 77

Ключові документи: Угода між Урядом України та Федеральним міністерством фінансів Республіки Австрія про надання взаємних експортних гарантій, Угода між Урядом України та Федеральним урядом Республіки Австрія про сприяння та взаємний захист інвестицій.

Українці в Австрії

Історичні етапи та передумови появи українців на території Австрії

Історія українсько-австрійських взаємин налічує понад тисячу років. Торговельні зв’язки Київської держави з містами середнього Дунаю відомі з 10-го століття. У літописах згадуються зв’язки між галицьким князем Ярославом Осмомислом і австрійським правителем Гайнріхом ІІ Язомірґоттом.

Коли рід Бабенберґів припинив своє існування, австрійське князівство запросило на свій престол князя Романа, сина Данилового, що одружився 1252 р зі спадкоємницею престолу Ґертрудою.

Австрійські цісарі прагнули залучити на свій бік українських козаків у боротьбі з турками у Тридцятилітній війні. Чимало козаків служило тоді як наймані відділи в цісарському війську. Дипломатичні зв’язки з Австрією мали також гетьмани Богдан Хмельницький та Пилип Орлик. В 1683 р козаки брали участь в обороні Відня перед турками, воюючи у складі полку Семена Палія. Легендарною для віденців стала постать козака-розвідника Юрія Кульчицького, що двічі таємно пройшов кільце облоги Відня, щоб пронести стратегічно важливу інформацію. Ще більшу популярність здобув Юрій Кульчицький завдяки тому, що використав чималі запаси кави, вручені йому як нагороду за подвиг, і організував у Відні одну з перших кав’ярень, спопуляризувавши таким чином цей, до того часу невідомий напій не лише у Відні, але й в усій Європі.

В університетах Австрії, починаючи з 16-го століття, навчалися українські студенти. Їх потік значно зріс з 1772 р., коли західноукраїнські землі (Галичина й Буковина) увійшли у склад Габсбурзької монархії. Це в великій мірі позитивно вплинуло на політичне й культурне піднесення цих земель, зумовило їх швидкий національний розвиток і ту роль, що її відіграла Галичина в часи гніту царської Росії в Центральній та Східній Україні.

Особливе зацікавлення українською проблемою виявила Австрія під час першої світової війни, коли у 1914 р. за її сприяння було створено Союз визволення України. У 1918 р. Австро-Угорщина встановила зв’язки з молодою Українською Державою, підписавши з нею Берестейський мир. Австрія й Україна обмінялися послами.

Після виникнення ЗУНР в Австрійській Республіці була акредитована українська місія, визнана австрійською владою як представництво Української Держави. Від кінця 1919 р. до березня 1923 р. в Австрії перебував екзильний уряд ЗУНР.

Українці в Австрії почали поселятися в значних кількостях особливо після 1772 року. Це були здебільшого призвані до військової служби, студенти теології у Барбареумі у Відні, згодом й інших вищих шкіл, згуртовані з часом (1868 р.) у студентському товаристві «Січ» , посли до парламенту, політики, службовці, робітники.

Чисельність українців Австрії значно зросла з початком Першої світової війни. Сюди прибували біженці з Галичини й Буковини, включно з багатьма військовими та представниками української інтелігенції, іммігранти зі східноукраїнських земель, українці-військовополонені, які служили в російській армії.

Другим етапом формування української громади в Австрії став період розпаду Австро-Угорської імперії – українська колонія у Відні зменшилась, але невдовзі знову різко зросла після приїзду сюди уряду Західно-Української Народної Республіки (ЗУНР). Після Першої світової війни в Австрії нараховувалося приблизно 50 тисяч українців.

Наприкінці Другої світової війни – третя хвилею української еміграції – кількість українців в Австрії склала понад 100 тисяч. Під час перебування радянських військ в Австрії, значну частину українців було депортовано до Радянського Союзу, а все громадсько-політичне, культурне й релігійне життя української громади зосереджувалось у Західній Австрії.

Точну чисельність українців в Австрії встановити важко, оскільки офіційна статистика не розглядає їх як окрему етнічну групу. За окремими даними, кількість громадян українського походження складає близько 12 тис., більшість з яких поселилася у країні після 1989 р. – четверта хвиля міграції. Чисельність автохтонної української громади становить близько 3 тис. осіб. Українці представлені практично у всіх соціальних прошарках суспільства, найбільш активними у громадському житті є традиційно люди з вищою освітою. Абсолютна більшість із них проживає в містах, зокрема у Відні та його околицях. а також містах Зальцбурзі, Клагенфурт-Вілласі, Граці, Іннсбруку, Кюстіні, Лінці, Брегенці.

Державним органом Австрії, відповідальним за питання реєстрації та нагляду за діяльністю організацій національних меншин, є федеральне міністерство внутрішніх справ.

Законодавчим актом, що регулює відносини держави з національними меншинами, є федеральний закон про національні меншини в Австрії 1976 року, Рамкова конвенція про захист національних меншин (набула чинності для Австрії 1 липня 1998 року), Європейська хартія регіональних мов та мов меншин (набула чинності для Австрії 1 жовтня 2001 року). Окремі права національних меншин знайшли закріплення у Конституції країни.

Українська громада не підпадає під визначені законодавством критерії для національних меншин, зокрема щодо необхідної мінімальної кількості представників певної національності (на державному рівні у Австрії визнано наступні національні меншини: хорватська, словенська, угорська, чеська, словацька і рома).

Першою українською церквою за кордоном, а надалі першим об’єднанням української громади в Австрії стало Українське церковне братство Святої великомучениці Варвари, засноване у 1862 р. парафіянами однойменної української греко-католицької церкви. До серпня 2000 р. пастором церкви був Генеральний вікарій О.Остгайм-Дзерович, нагороджений відзнакою Президента України – Орденом «За заслуги» ІІІ ступеня. З 2007 року парохом є о. Тарас Шаґала. При братстві діє хор української греко-католицької церкви. Керівник хору – Михайло Стринадюк. З 2000 року головою братства була пані Марія Остгайм-Дзерович (за віком у 2011 році склала свої повноваження). Наразі головою братства обрано Ростислава Тиса. У 2001 р. Марія Остгайм-Дзерович була нагороджена орденом » За заслуги» ІІІ ступеня.

Австрійсько-українське товариство (АУТ) – понад 20 років є головною організацією української діаспори, засноване у 1992 р. Президентом АУТ є колишній міністр фінансів Австрії Рудольф Едлінґер, нагороджений у листопаді 2007 р. Орденом «За заслуги» ІІІ ступеня. Керуючий президент – Василь Пилипчук.

У січні 2010 року засновано Товариство української молоді в Австрії (ТУМА), організоване Миколою Габорієм. Наразі є однією з найактивніших та дійових організацій української громади в Австрії. В рамках ТУМА створено молодіжний театр. Голова товариства – Ольга Кмита.

Український культурно-освітній центр ім. Івана Франка створено у січні 2010 року Голова Центру – Ростислав Тис. Передумовою створення цієї організації стали прагнення окремих активістів місцевої української громади організувати у Відні школу згідно з вимогами Міжнародної української школи (МУШ), та реалізовувати інші проекти культурного спрямування. На сьогодні в школі навчаються учні від 1 до 11 класів. Влітку 2011 року відбулася перша атестація екзаменаційною комісією МУШ. Згідно із статутом організації, головними завданнями товариства є освітньо-виховна робота, пропагування, підтримка і розвиток української культури, охорона матеріальних пам’яток української культури, створення українського інформаційного простору на території Австрії, забезпечення тісних контактів з Україною та українськими організаціями як в Австрії, так і за її межами у всіх проявах духовного, культурного, політичного, релігійного, гуманітарного, наукового та економічного життя.

Тoвариство ім. Павла Чубинського засновано у червні 1999 року є неприбутковою, позапартійною та над конфесійною громадською організацією, що об’єднує українців, а також громадян інших країн українського походження та сприяє поглибленню зв’язків між Україною і Австрією в галузях мистецтва, культури і науки; підтримці соціальних та гуманітарні проектів; поширенню наукової і творчої спадщини Павла Чубинського; збереженню і поширенню української народної культури і звичаїв. Президент – Петро Артемчук.

Український центр «Зальцбург» засновано у березні 2006 році.

Центр об’єднує етнічних українців, які проживають у місті Зальцбург. Головою організації є Надія Барч.

Студентська організація «Січ» в Граці існує з 1890 року. Наразі проводяться лише окремі культурні заходи. Керівник Товариства – Ольга Баранова, заступник – Надія Хаверко.

Восени 2014 року новостворений Український педагогічний центр у м.Відень відкрив суботню Міжнародну школу «Ерудит»в М.Відень. Голова центру – Галина Павлюк.

У м.Відень існує також «Європейсько-українська кооперація», «Українсько-лікарське товариство».

Президент – Ігор Гук.

Головою спортивно-культурного об“єднання Україна-Відень є Роман Нікіфорук.

Перелік українських громадських організацій Австрії у 2014 році поповнили Об“єднання українських водіїв «Автомайдан Австрія», Голова – Віктор Кришевич та об’єднання «Європейська Україна», Голова – Сергій Вайнагій.

У 2015 році заснована організація «Центр українських ініціатив у сфері культури, політики і економіки». Керівник – Анна Яроцька та ПЛАСТ – Українська Скаутська Організація в Австрії, Голова – Ігор Непийвода,заступник – Ольга Дрозд.

З часом закінчили своє функціонування декілька громадських українських товариств: Спілка українських філателістів Австрії (СУФА), Організація «Громада», Організація «Демократична Україна».

Стан задоволення потреб закордонних українців Австрії відповідає суті та рівню потреб як таких .

За сприяння Посольства у Австрії на регулярній основі відбуваються культурні заходи – концерти українських митців, художні виставки, презентації, вечори, присвячені творчості відомих українських письменників та поетів. Посольством постійно розповсюджуються інформаційні матеріали про Україну, налагоджений механізм постійного інформування австрійських українців про головні події суспільно-політичного життя в Україні.

Керівником та дипломатами Посольства проводяться регулярні зустрічі з представниками діаспори. Посол та співробітники, відповідальні за контакти з діаспорою, беруть участь у засіданнях членів правління організацій та Координаційної ради керівників українських громадських організацій в Австрії.

Для забезпечення релігійних потреб громади у Відні, Граці, Зальцбурзі, Інсбруку, Лінці діють українські церкви (греко-католицького обряду).

За останні роки в австрійській столиці було відкрито пам’ятні дошки таким визначним особистостям, як Михайло Грушевський, Іван Пулюй і Пантелеймон Куліш, Лесь Курбас, Леся Українка, дошка і пам’ятник Іванові Франку, великий пам’ятник загиблим українцям на території колишнього концтабору Маутхаузен. Встановлено меморіальну дошку на будинку, де у січні 1921 року було засновано Український Вільний Університет.

У 2013 році на горі Леопольдсберг м.Відень відкрито пам’ятник українським козакам. У березні 2014 року з нагоди 200-річчя від Дня народження Т.Г.Шевченка відкрито пам’ятник Т.Г.Шевченку в Інституті славістики Віденського університету.

Кількісний та соціальний склад української громади Австрії

В Австрії проживає близько 12 тис. громадян українського походження, більшість з яких поселилася у країні після 1989 р. Чисельність автохтонної української громади становить близько 3 тис. осіб.

Українці представлені практично у всіх соціальних прошарках суспільства, найбільш активними у громадському житті є традиційно люди з вищою освітою. Значна кількість австрійських українців походить із родин біженців від радянського режиму з території Західної України та Польщі.

Що стосується громадян, натуралізованих у Австрії після 1989 року, то переважну їх більшість складають особи, що уклали шлюб з австрійськими громадянами

Наявність громадських об’єднань та організацій, їх статус

Головною організацією української діаспори є Австрійсько-українське товариство (АУТ), засноване 9 червня 1992 р. Спілкою українських філателістів Австрії, товариством «Буковина» , Спілкою українських лікарів Австрії тощо. Президентом АУТ є колишній міністр фінансів Австрії Рудольф Едлінґер. Керуючим президентом АУТ довгий час був громадянин Австрії українського походження Борис Ямінський (1946-2010), журналіст, заслужений працівник культури України, нагороджений у червні 2000 р. відзнакою Президента України – Орденом » За заслуги» ІІІ ступеня, у 2008 р., орденом «За заслуги ІІ ступеня. Кількість членів АУТ становить близько 250 осіб. Адреса товариства: Österreichisch-Ukrainische Gesellschaft, A-1015 Wien, Postfach 191.

Спілка українських філателістів Австрії (СУФА) була заснована 26 лютого 1967 р.(Голова Спілки – Стефанія Марцінгер-Романишин). Діяльність СУФА концентрувалась на організації філателістичних виставок, під час яких здійснюється гасіння поштової кореспонденції спеціальними двомовними штемпелями з нагоди видатних подій. У серпні 2001 р. Указом Президента України С.Марцінгер-Романишин за вагомий особистий внесок у піднесення міжнародного авторитету нашої держави та зміцнення двостороннього співробітництва у 2001 році була нагороджена Орденом Княгині Ольги ІІІ ступеня, у листопаді 2008 року – Орденом «За заслуги» ІІІ ступеня. Адреса спілки: Ukrainischer Briefmarken-Sammler-Verein in Österreich, A-1010 Wien, Schönlaterngasse 7/8. Наразі спілка закінчила своє функціонування.

Українське греко-католицьке братство ім. Св. Варвари було засноване у 1862 р. парафіянами однойменної української греко-католицької церкви. До серпня 2000 р. пастором церкви був Генеральний вікарій О.Остгайм-Дзерович, нагороджений відзнакою Президента України – Орденом «За заслуги» ІІІ ступеня. Зараз пастором є о. Тарас Шагала. При братстві діє хор української греко-католицької церкви, а також працювала недільна школа. Голова братства був Г.Штайнгаґен, потім Марія Остгайм-Дзерович. Наразі Головою братства обрано Ростислава Тиса. Церква знаходиться у центрі Відня за адресою: A-1010 Wien, Postgasse 8, парафія має поруч свої приміщення: A-1010 Wien, Riemergasse 1/11.

З 1981 року українською громадою АУТ видається двомовний журнал під назвою “Австрійсько-український огляд”.

Український центр «Зальцбург» створений у березні 2006 року об’єднує понад 60 етнічних українців, які проживають у місті. Головою організації є Надія Барч – громадянка України. Це об’єднання наразі не має свого друкованого органу. Адреса центру: A-5020 Salzburg, Siebenstädterstraße 63/3

Товариство ім. Павла Чубинського засновано у червні 1999 року є неприбутковою, позапартійною та надконфесійною громадською організацією, що об’єднує українців, а також громадян інших країн українського походження, і не тільки, на добровільних засадах і діє відповідно до статуту, а саме сприяє: поглибленню зв’язків між Україною і Австрією в галузях мистецтва, культури і науки; підтримці соціальних та гуманітарні проектів; поширенню наукової і творчої спадщини Павла Чубинського; збереженню і поширенню української народної культури і звичаїв. Президент – Петро Артемчук; генеральний секретар – Маркіян Отава; адреса товариства – Sinagasse 1-19/7/10, 1220 Wien; веб-сторінка: www.iptg.at.

В м.Відень існує також «Європейсько-українська кооперація», «Українсько-лікарське товариство».

В м.Грац функціонує студентське об’єднання «Січ».

У 2010 році створено Український культурно-освітній центр ім. Івана Франка та Товариство української молоді в Австрії (ТУМА).

Останнім часом з’явилося декілька нових українських товариств:

Об’єднання українських водіїв «Автомайдан Австрія», об’єднання «Європейська Україна»,

Український педагогічний центр, Спортивно-культурне об’єднання Україна-Відень,

Центр українських ініціатив у сфері культури, політики і економіки,

ПЛАСТ – Українська Скаутська Організація в Австрії.

Контакти громадських організацій та об’єднань українців Австрії

Австрійськоукраїнське Товариство (Österreichisch-Ukrainische Gesellschaft)

А-1015 Wien, Postfach 191

Leiter: Rudolf Edlinger

Vasyl Pylypchuk

web: http://www.oeug-wien.org/

e-mail: vasyl.pylypchuk@chello.atoeug.org@gmail.com

Українське Католицьке Братство Святої Великомучениці Варвари у Відні (UkrainischKatholischeKirchengemeinschaft St.Barbara in Wien)

Schönlaterngasse 7/8, 1010 Wien

Leiter: Rostyslav Tys

e-mail: r.tys@gmx.de

Парафія Покрови Пресвятої Богородиці Української Православної Церкви Київського Патріархату у Відні

Сайт: www.parafia.at/uk

Фейсбук-сторінка: www.facebook.com/provisnyk

e-mail: 11mykola@gmail.com

Український культурно-освітній центр ім. Івана Франка (Ukrainisches Iwan-Franko-Zentrum für Kultur und Bildung)

Margaretenstraße 51/20, 1050 Wien

Leiter: Rostyslav Tys

e-mail: r.tys@gmx.de

www.ukr-schule.at

Товариство ім. Павла Чубинського (Internationale Paul Tschubynskyj Gesellschaft)

Sinagasse 1-19/7/10, 1220 Wien

Leiter: Petro Artemchuk

Т./F: +43 680 1321188

web: www.iptg.at

e-mail: sekretariat@iptg.at

Товариство української молоді в Австрії – ТУМА (Gesellschaft ukrainischer Jugend in Österreich – TUMA)

Schönlaterngasse 7/8, 1010 Wien

Leiterin: Olga Kmyta

web: www.gotuma.org

e-mail: tuma.info@gmail.com

Український центр у Зальцбурзі (Ukrainisches Zentrum Salzburg)

A-5020 Salzburg, Siebenstädterstraße 63/3

Leiterin: Nadija Barch

e-mail: ua.zentrum.sbg@aon.at

Українське студентське товариство «Січ» (Ukrainischer Studentenverein «Sitsch»)

A-8010 Graz,

Langer Gasse 11/1

Leiterin: Olga Baranova

olga.geige@gmail.com

e-mail: khaverko@yahoo.com

Об’єднання українських водіїв «Автомайдан Австрія» (Automaidan Austria)

Leiter: Viktor Kryschewich

vkryshevich@hotmail.com

«Європейсько-українська кооперація», «Українсько-лікарське товариство»

(Europäisch-Ukrainische Kooperation, Ukrainisch-ärtzliche Verein)

Leiter: Igor Guk

e-mail: ihor.huk@gmail.com

Спортивно-культурне об’єднання Україна-Відень (SKV UA Wien)

Leiter: Nikiforuk Roman

roman.nykyforuk@gmail.com

Український педагогічний центр (Ukrainischpädagogisches Zentrum)

Leiterin: Pawljuk Galyna

bybliw@yahoo.com

«Європейська Україна» (Europäische Ukraine)

Leiter: Sergij Wajnagij

serhiy.vaynahiy@gmail.com

Центр українських ініціатив у сфері культури, політики і економіки (Zentrum für Ukrainische Initiativen in Kultur, Politik und Wirtschaft)

Leiterin: Anna Iarotska

anna.iarotska@gmail.com

ПЛАСТ – Українська Скаутська Організація в Австрії (PLAST – Ukrainischer Pfadfinderbund in Österreich)

Leiter: Ihor Nepyyvoda

plast.in.austria@gmail.com

У Відні функціонує українська греко-католицька церква Св.Варвари: 1010 Wien, Postgasse 8.

У Відні функціонують 2 Міжнародні українські школи: direktor@ukrschule.at, erudyt.wien@hotmail.com

 

Український магазин “Зернятко ” (Ukrainisches Geschäft Zerniatko)

Othmargasse 21
A-1200 Wien, Österreich
0660 5205974

Посольство України в Республіці Австрія